Co daje nam 5G

Ostatnio odbył się webinar infuture.institute we współpracy z Oppo. Jako że mamy przyjemność również współpracować, to zostaliśmy zaproszeni na webinar o nazwie “5G w ujęciu społecznym”. Spotkanie odbyło się bez żadnego problemu, ale o czym dokładnie mogliśmy wtedy usłyszeć?

Raport Oppo i infuture.insutitute: 5G w ujęciu społecznym

5G to nowy standard łączności, który wprowadza nas w kolejny krok w ewolucji komunikacji mobilnej. Przynosi to ze sobą bardzo duże zmiany — umożliwi to rozwój wielu obszarów, które w efekcie usprawnią funkcjonowanie całego społeczeństwa.

Aby przybliżyć działanie tej technologii i rozwiać wszelakie wątpliwości infuture.insitute opublikowało raport na ten temat. Autorzy tego raportu na przykładzie takich obszarów jak: edukacja, zdrowie, rozrywka i przemysł, dzielą się wynikami badań, pozyskaną od ekspertów wiedzy i konkretnymi przykładami wykorzystania 5G — inicjatorem i partnerem raportu jest nikt inny jak Oppo.

5G a otaczający nas świat

Technologia 5G to odpowiedź na wzrastającą potrzebę transmisji danych oraz liczby połączeń (szczególnie teraz). Jeżeli chcecie zobaczyć raport, a także go pobrać, to możecie wejść tutaj: RAPORT 5G. Technologia ta umożliwia nam rozwój obszarów ludzkiego życia, ma to ogromny wpływ na naszą pracę, edukacje, medycynę i wiele innych rzeczy.

Raport o 5G pokazuje, że 87% Polaków poprawnie definiuje technologię 5G, a 79% ocenia, że będzie ona miała fundamentalne znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego. Tylko co drugi ankietowany widzi w niej czynnik wpływający na niego indywidualnie. Luki w informacjach, szum medialny czy nawet znikoma namacalność technologii powoduje, że technologia 5G w dalszym ciągu stanowi zagadkę dla wielu osób. Potwierdzają to badania i weryfikowanie wiedzę na tematy technologii 5G w konkretnych obszarach życia.

Firma OPPO, będąca światowym pionierem we wdrażaniu rozwiązań opartych o 5G, mocno wspiera upowszechnienie tej technologii. Postawiliśmy sobie za cel, by jak najszybciej zapewnić dostęp do technologii 5G użytkownikom na całym świecie. Z tym ściśle wiąże się edukacja. Chcemy wyjść poza czysto techniczne aspekty 5G i pokazywać użytkownikom, jakie korzyści może przynieść 5G właśnie im. Badanie infuture.institute potwierdziło, że mówienie o społecznym aspekcie tej technologii jest bardzo potrzebne.

Leo Li,  CEO OPPO Polska

O technologii 5G rozmawialiśmy od dawna. Spodziewaliśmy się, że wraz z nią przyjdą futurystyczne rozwiązania. Że oto nagle będziemy świadkami powszechnego wdrażania autonomicznych samochodów, że staniemy się świadkami połączenia systemów biologicznych, fizycznych i cyfrowych. Na te rozwiązania przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać. Ale to nie jest tak, że technologia 5G nic nie zmieni w naszym życiu. Zmieni i to wiele. Wpłynie z pewnością na przemysł i edukację, usprawni nasze funkcjonowanie w miastach i poprawi jakość rozwiązań telemedycznych. Zintensyfikuje wzrost gospodarczy, umożliwi szybsze upowszechnianie się takich rozwiązań jak wirtualna rzeczywistość, internet zmysłów czy świat lustrzany.

Natalia Hatalska, CEO infuture.institute

Czym jest 5G

Polacy w większości poprawnie definiują pojęcie 5G. Spośród badaczy, którzy słyszeli o technologii, aż 87% poprawnie wskazało, co ono oznacza (superszybka i stabilna mobilna łączność internetowa ludzi i urządzeń). Tym, co może nieco zaskakiwać to fakt, że najmłodsza grupa wiekowa (18-24 lat), na tle pozostałych grup wiekowych, częściej wskazywali niepoprawne odpowiedzi, a niemal jedna czwarta tej grupy nie wiedziała, czym właściwie jest 5G. Co dziesiąta osoba z tej grupy zaznaczyła, że jej zdaniem 5G to zaawansowana wyszukiwarka w sieci internetowej.

5G zdjęcie.png

Spora część badanych nie ma aktualnej wiedzy dotyczącej 5G — aż 40% nie potrafiło wskazać, czy teza “Badania przeprowadzone na początku 2020 roku przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) wykazały, że rozbudowa sieci 5G przyczynia się do rozpowszechniania wirusa COVID-19” jest prawdą. Generalnie odpowiedź “nie wiem” była najczęstszą odpowiedzią w ankiecie, niezależnie od stopnia skomplikowania pytania i wiedzy potrzebnej do jej udzielenia. Potwierdza się też wpływ mediów społecznościowych w dziedzinie edukacji — w grupie 18-34 lata aż 40% czepie z nich wiedzę o nowych technologiach.

Wśród wywiadowanych powszechne są problemy z oceną bilansu korzyści i ryzyka w każdej badanej dziedzinie życia. Niemal po równo rozkładają się wskazania na korzyści, ryzyka i odpowiedź “nie wiem”. Ciekawostką jest, że 29% respondentów jako korzystne lub jednoznacznie korzystne oceniło zabiegi chirurgiczne wykonywane zdalnie przez robota, ale tylko 21% podobną opinię ma na temat koncertów w domach, gdy muzyka pojawi się jako hologram.

Wpływ 5G

Większość ludzi (79%), jednoznacznie twierdzi, że 5G będzie miało wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy. Natomiast 49% badanych uważa, że ta technologia będzie miała bezpośrednie przełożenie na ich życie.

W opinii trzy główne obszary, na które będzie miała wpływ technologia 5G to edukacja (33%), przemysł (32%) i rozrywka (27%). Od wieku i związanych z tym potrzeb konsumentów zależy też ich postrzeganie technologii 5G.

Młodym ludziom często zależy na konsumowaniu rozrywki — to oni najbardziej czekają na zmiany w tym obszarze. Starsze osoby z kolei, zmagają się z problemami zdrowotnymi — wiąże się to też z tym większe nadzieje z 5G jako technologią mającą pozytywny wpływ na obszar zdrowia.

Podobne zależności ukazują się w pytaniach dotyczących tego jak 5G wpłynie na nasze wzajemne relacje. Na tle ankietowanych Polaków osoby młode rzadziej od pozostałych wskazują wpływ technologii 5G na obszar relacji. Zgoła odmiennie na kwestię zmian w obszarze relacji patrzą osoby dojrzałe (powyżej 55 lat).

By przedstawić wpływ technologii 5G na życie konsumentów, twórcy raportu przeanalizowali wpływ 5G na różnych obszarach. Wyniki będą sukcesywnie publikowane z uwzględnieniem specyfiki każdego obszaru. Wszystko informacje można znaleźć tutaj: infuture.institute.

Co sądzicie o technologii 5G?