Fototest – Huawei P20 Lite

Huawei P20 Lite

Z czym Tobie się kojarzy seria P20 od Huawei? No na pewno z rewelacyjnymi aparatami w telefonie, no i trochę z Notchem, ale tylko trochę. Najwięcej właśnie z dobrymi aparatami i pierwszym telefonem z trzema obiektywami. Jednak ja u siebie przez ostatni czas gościłem Huaweia P20 Lite z dwoma aparatami, nie trzema, ale czy nawet te dwa aparaty dobrze sobie radzą w różnych warunkach oświetleniowych. Zaraz się przekonacie.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Huawei P20 Lite

Huawei ten telefon wyposażył w trzy aparaty. Dwa z nich znajdują się na tylnej i mają matryce 16 Mpx i 2 Mpx. Matryca z mniejszą gęstością jest do efektu bokeh, a matryca z większą gęstością (16 Mpx) ma przesłonę f/2.2.

Przednia kamerka to aparat z matrycą również 16 Mpx, tylko tutaj zastosowana przesłona wynosi f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dobrze, jednak można przyczepić się do dużych cieni i do małych detali chmur. Do reszty nie mam się co przyczepić, nawet i do jasności. Oczywiście mogłaby być lepsza, ale nie ma tragedii. Nawet szczegółowość i jakość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie i to trzeba przyznać, że Huawei z tym sobie radzi najlepiej. Warto również pamiętać o tym, że lepiej włączyć tryb HDR przy takiej pogodzie, aby móc wszystko wyciągnąć z danego zdjęcia.

Pochmurna pogoda - Huawei P20 Lite

Pochmurna pogoda - Huawei P20 Lite

3. Słoneczna pogoda

Niestety Huawei P20 Lite w słoneczną pogodę wykonuje podobne zdjęcia co podczas pochmurnej pogody. Czyli cienie są dalej duże, a detale chmur dalej małe. Chociaż tutaj tak jak powinno być, kolor nieba są dobrze odwzorowane. Jakość i szczegółowość tak jak przy poprzednim podpunkcie jest również bardzo dobra. Jednak warto tutaj zwrócić uwagę, że jeżeli chcemy pozbyć się cieni, to lepiej użyć trybu HDR lub trybu profesjonalnego.

Słoneczna pogoda - Huawei P20 Lite

Słoneczna pogoda - Huawei P20 Lite

4. Zdjęcia makro

Huawei P20 Lite bardzo dobrze radzi sobie przy zdjęciach makro, jednak jak dla mnie dalej są odrobinę za ciemne i warto pobawić się ekspozycją przy wybieraniu ostrości. Jednakże warto tutaj wspomnieć, że główny obiekt jest bardzo dobrze oddzielony od tła i samo tło jest bardzo ładnie rozmyte, nawet i przy włączonym efekcie głębi ostrości. Również szczegółowość zdjęć stoi a dobrym poziomie jak na wersję urządzenia Lite.

Zdjęcia makro - Huawei P20 Lite

Zdjęcia makro - Huawei P20 Lite

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Do zdjęć w pomieszczeniu mam jedną dużą uwagę, kolory w świetle dziennym są odrobinę sztuczne, a i jeszcze lewy bok ramki ma strasznie dużo kontrastu. Chociaż cienie w jednym i drugim przypadku są bardzo dobre i z łatwością można jeszcze je wyciągnąć. Zauważyć również można, że przy sztucznym oświetleniu zdjęcie wydaje się być nieostre. Nie wiem czego, może być ta zasługa, jeżeli na telefonie wydawało się być wszystko ostre.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei P20 Lite

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei P20 Lite

6. Przednia kamerka

Czy przednia kamerka w Huawei P20 Lite daje radę? Niestety muszę powiedzieć, że w średnich warunkach nie za bardzo. Przy większym oświetleniu owszem, zdjęcia są lepsze, ale w średnich warunkach jest tak średnio i nawet balans bieli, nie radzi sobie wtedy najlepiej (ciągła przypadłość telefonów Huawei). Cały czas się łudzę, że może kiedyś to naprawią, ale chyba dopiero w przyszłych urządzeniach. Co do jakości i szczegółowości, to można powiedzieć, że jest nawet dobrze, ale tylko to. Jasność jest słaba, a i łapana ostrość przez przednią kamerkę jest strasznie daleka, wolałbym tu ujrzeć autofokus, który jest niekiedy w urządzeniach Sony.

Przednia kamerka - Huawei P20 Lite

7. Zdjęcia nocne

Huawei P20 Lite może nie stoi na najwyższej półce, jeżeli chodzi o zdjęcia w nocy, ale trzeba przyznać, że tryb nocny w telefonach Huawei robi bardzo dobrą robotę. Oczywiście wszystko dałoby się ustawić za pomocą trybu profesjonalnego, ale dla osób, które nie znają się na parametrach, ten tryb jest idealny. Sam ustawia czas naświetlania, chociaż widać, że przy P20 Lite aż tak super nie jest, ponieważ widać rozmazane partie zdjęcia (spowodowane drganiami rąk). Jednakże, przy użyciu statywu będzie idealnie podczas wykonywania zdjęć przy nocnej aurze.

Zdjęcia nocne - Huawei P20 Lite

Zdjęcia nocne - Huawei P20 Lite

8. Przykładowe wideo

Huawei P20 Lite potrafi nagrywać w rozdzielczości Full HD, ale ni z tego, ni z owego Huawei nie podarował temu urządzeniowi nawet cyfrowej stabilizacji obrazu. Jak dla mnie jest to wielka szkoda i trochę to urządzenie traci jakikolwiek potencjał do nagrywania filmów. Co do samego nagrania, to można powiedzieć, że gdyby była stabilizacja, to byłoby dobrze, a tak to jest średnio. Do jakości (FullHD) nie ma co aż tak się przyczepić, a i nawet kolory są poprawne, chociaż czasami widać, że są odrobinę podkręcone. No i oczywiście co do autofokusu, to działa on poprawnie i jest to wielka zaleta.

Podsumowując

Huawei P20 Lite

Huawei P20 Lite to urządzenie, które może się podobać ze względu na cenę u operatorów, a na wolnym rynku już mniej. Jak na razie cena na wolnym rynku jest strasznie duża i gdyby miał kupować to urządzenie, to zdecydowałbym się znacznie później, kiedy cena odrobinę spadnie. Jednak czy poleciłbym to urządzenie osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z mobilną fotografią? Jest kilka rzeczy na tak i na nie. Na przykład na tak: jest wiele trybów, które daje nam Huawei wraz z urządzeniem. Na nie może być przykład taki, że nie zawsze w trybie automatycznym zdjęcia wychodzą super. Nad tym tematem trzeba się trochę pochylić i zastanowić czy niektóre sprawy jak np. duże cienie nie będą Ci przeszkadzać.

Zdjęcia wykonane Huaweiem P20 Lite -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?