Fototest – Oppo A52

Oppo A52

Ostatnio dotarł do mnie na testy Oppo A52. Jakiś czas temu na blogu mogliście przeczytać recenzję aparatów w modelu Oppo A72. Ten droższy model sprawdzał się całkiem nieźle, więc miałem mieszane uczucia co do Oppo A52 — jednak po tym, jak zobaczyłem w internecie, że całkiem nieźle radzą sobie aparaty w tym modelu, to musiałem to sprawdzić sam na własne oczy. I wiecie co? Przekonacie się poniżej, jak u mnie się ten model spisał.

Film jest w trakcie przygotowania.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Oppo A52

Oppo wyposażyło ten model w pięć aparatów:

  • Tył:
    • 12 Mpx f/1.7
    • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
    • 2 Mpx f/2.4 x2 — do trybu portretowego
  • Przód:
    •  8 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość jest na dobrym poziomie i trudno na ten temat coś narzekać. Oczywiście mamy tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję od Oppo. Co do sztucznej inteligencji, to powiedzieć mogę tyle, że sprawdza się ona super. Automatyczny HDR również się sprawdza w takich warunkach i przynajmniej zdjęcia nie są za ciemne. Ogólnie mówiąc, jest dosyć dobrze w takich warunkach oświetleniowych i nawet szeroki kąt daje sobie radę.

Pochmurna pogoda - Oppo A52

Pochmurna pogoda - Oppo A52

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia przy słonecznej pogodzie mogą się podobać jeszcze bardziej. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na dobrym poziomie. Co ważne to przy takim oświetleniu zdjęcia nabierają większej dynamiki i może się to, co poniektórym spodobać — mnie to zaskoczyło. Automatyczny HDR sprawdza się nadzwyczaj dobrze, a sztuczna inteligencja nie przesadza ze zbyt mocnym nasyceniem barw. Przynajmniej kolory są takie, jakie powinny być, czyli naturalne — często brakuje tego w niektórych modelach innych producentów. Przy szerokim kącie jest również dobrze i można powiedzieć, że tym telefonem (za około 900 zł) wykonamy ładne zdjęcia krajobrazowe i dosyć dobrze będzie spisywał się na wycieczkach.

Słoneczna pogoda - Oppo A52

Słoneczna pogoda - Oppo A52

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to w tym modelu nie mamy żadnego dedykowanego aparatu makro — nawet i dobrze, nie tracimy bezsensownie miejsca na aparat, z którego i tak nie będziemy korzystać. Zdjęcia tego typu z głównego aparatu wychodzą dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość jest poprawna, a kolory są poprawnie odzwierciedlone. Głębia ostrości wygląda dobrze i poprawnie oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Dodatkowo mamy tutaj tryb portretowy, który o dziwo działa dosyć dobrze i można tym telefonem spokojnie wykonać ładne portrety lub artystyczne zdjęcia.

Zdjęcia makro - Oppo A52

Zdjęcia makro - Oppo A52

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to powiedzieć muszę, że przy naturalnym oświetleniu nie zawsze jest dobrze. Kiedy brakuje tego oświetlenia to autofocus nie zawsze sobie sprawnie radzi i trzeba mu pomóc wyostrzyć. Jednak to, co najważniejsze, to krawędzie są niestety poszarpane i rozmazane. Zdjęcia przy sztucznym oświetleniu wychodzą równie dobrze, autofocus nie radzi sobie również za dobrze, ale przynajmniej balans bieli jest poprawny i można za to pochwalić Oppo.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Oppo A52

Zdjęcia w pomieszczeniu - Oppo A52

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu bardzo mnie zdziwiła, w średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą dosyć dobrze — oczywiście jak za cenę tego modelu. W dobrych warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą nadzwyczaj dobrze i trudno coś złego na ten temat powiedzieć. Przynajmniej osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowoleni. Co ważne, o czym nie wspomniałem, to przy tych średnich warunkach oświetleniowych nawet kolory są poprawne — przynajmniej wygląda to lepiej niż u niektórych producentów, nawet przy droższych urządzeniach.

Przednia kamerka - Oppo A52

7. Zdjęcia nocne

Oppo nie jest może królem nocy, ale da się ich urządzeniami wykonać dosyć dobre zdjęcia w takich warunkach oświetleniowych. Oppo A52 posiada tryb nocny, ale według mnie lepiej wykonywać zdjęcia w trybie automatycznym. Dlaczego? Zdjęcia mogą wyglądać tak samo, a przy trybie nocnym przez stabilizację obrazu tracimy znaczną część kadru, co nie każdemu może się podobać. Jednak można tym telefonem wykonać na tyle jasne zdjęcie, które będzie można pokazać znajomym. Na nasze media społecznościowe może nie będzie ono idealne, ale przynajmniej możemy wykonać zdjęcie pamiątkę z konkretnego wieczoru.

Zdjęcia nocne - Oppo A52

Zdjęcia nocne - Oppo A52

8. Próbka nagrania

Oppo A52 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Niestety nie mamy żadnej stabilizacji — chociaż po obrazie widać, jakby w tym modelu była cyfrowa stabilizacja, która nie działa zbyt dobrze. Przynajmniej ostrzenie działa tak, jak powinno, no i podczas nagrywania możemy przybliżać obraz (chociaż nie mamy teleobiektywu). Oczywiście tak jak przy Oppo A72, w tym modelu także szeroki kąt nagrywa tylko w rozdzielczości HD — szkoda. Co do samych nagrań, to nie są one złe, jedynie co kuje w oczy to ta źle działająca stabilizacja. Producent powinien to jak najszybciej poprawić.

Podsumowując

Oppo A52

Oppo A52 nie jest drogim modelem. Jednak czy warto się nad nim zastanawiać? Tak jak wspominałem w tej wyższej wersji urządzenia, to nadal mnie te modele zaskakują i szczerzę mogę je polecić. Nie są, to może najlepsze fotograficzne urządzenia, jednak spokojnie one starczają do wykonywania zdjęć codzienności i spokojnie można nimi wykonać zdjęcia na wakacjach. Korzystało mi się dosyć dobrze z tego modelu i na pewno mogę go polecić mało wymagającym użytkownikom.

Zdjęcia wykonane Oppo A52 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?