Fototest – realme X50 Pro

realme X50 Pro

W końcu nadszedł długo wyczekiwany przeze mnie moment, w którym mogę przywitać Was w moim pierwszym wpisie na Mobilne Fotografie! Na pierwszy ogień w moim blogowym życiu poszedł telefon realme X50 Pro 5G. Nie jestem wprawdzie tak wprawnym fotografem, jak Tymek, ale postaram się przedstawić moje odczucia po kilku tygodniach użytkowania tego telefonu. Jesteście ciekawi, jak sprawdził się u mnie? Zapraszam do czytania.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

realme X50 Pro

Urządzenie posiada, aż 6 aparatów o następujących parametrach:

  • Tył:
    • 64 Mpx f/1.8 — szeroki kąt
    • 8 Mpx f/2.3 — ultraszeroki kąt z makro
    • 12 Mpx f/2.5 — teleobiektyw
    • 2 Mpx f/2.4 — do czarno-białych portretów
  • Przód:
    • 32 Mpx f/2.5 — szeroki kąt
    • 8 Mpx f/2.2 — ultraszeroki kąt

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia wykonane podczas lekkiego zachmurzenia wyglądają dobrze. Automatyczny HDR radzi sobie nieźle, dzięki czemu kolory w takiej scenerii nie są przesycone, ale w sprawie kolorów powiem więcej w kolejnym podpunkcie. Czasem, gdy światła brakuje, szczególnie w miejscach zacienionych takich jak na przykład las, niektóre zdjęcia wykonane w trybie automatycznym mogą być ciemne. Na szczęście, możemy zaradzić temu, odpowiednio ustawiając ekspozycję. Jednakże sama jakość zdjęć jest dobra. Może aparat nie powala swoim efektem na kolana, ale nie można powiedzieć o tym telefonie, że zdjęcia, które robi, są brzydkie, wręcz przeciwnie, z pomocą realme możemy cykać naprawdę dobre fotki.

Pochmurna pogoda - realme X50 Pro

Pochmurna pogoda - realme X50 Pro

3. Słoneczna pogoda

W słoneczne dni, kiedy światła nie brakuje, telefon radzi sobie dobrze, chociaż jakość zdjęć nie zmienia się jakoś znacząco. A propos kolorów, o których wspomniałem wcześniej, sztuczna inteligencja zwiększa znacząco saturację barw, co jest szczególnie zauważalne w zielonej scenerii, a zwłaszcza na jasnych kolorach. Tak więc niektóre, zdjęcia mogą być mniej lub bardziej przesycone, a wręcz przejaskrawione. Mimo to realme dobrze spisuje się w terenie, fotografowanie przyrody tym telefonem to czysta przyjemność, dlatego też zachęcam do odwiedzenia pełnej galerii zdjęć, by zobaczyć, na co stać X50 Pro.

Słoneczna pogoda - realme X50 Pro

Słoneczna pogoda - realme X50 Pro

4. Zdjęcia makro

Zdjęcia makro możemy wykonać zarówno w trybie automatycznym, jak i w dedykowanym do tego trybie ultra makro, który pozwala nam wykonywać zdjęcia z bliska obiektywem ultraszerokokątnym. O ile w trybie automatycznym zdjęcia wychodzą poprawnie każdych warunkach, to w trybie ultra makro potrzebować będziemy nieco więcej światła do wykonania dobrego zdjęcia. Warto też dodać, że zdjęcia makro wykonane obiektywem ultraszerokokątnym nie będą miały przesadnie przesyconych kolorów, a wręcz przeciwnie, będą one nieco stonowane. Poza tym głębia ostrości wygląda dobrze, choć nie powala dokładnością. Warto też wspomnieć o trybie portretowym, który działa wyśmienicie i dzięki temu możemy wykonać ładne zdjęcia z rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - realme X50 Pro

Zdjęcia makro - realme X50 Pro

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Mam wrażenie, że zdjęcia w pomieszczeniu to jedna z kategorii, w której realme radzi sobie najlepiej. Gdy nie ma zbyt wielu szczegółów w tle, telefon radzi sobie świetnie. Mimo lekko rozmytych krawędzi zdjęć telefon znacznie lepiej — niż to miało miejsce w przypadku zdjęć na zewnątrz — odwzorowuje kolory, zarówno w świetle dziennym, jak i sztucznym. Zdjęcia wykonane w domu będą bardziej szczegółowe i lepiej odwzorują to, co widzimy.

Zdjęcia w pomieszczeniu - realme X50 Pro

Zdjęcia w pomieszczeniu - realme X50 Pro

6. Przednia kamerka

Przednie aparaty nie są mocną stroną X50 Pro. Zdjęcia przy nieco gorszym oświetleniu nie powalają jakością. Szczegółowość naszych selfie w nieco gorszych warunkach oświetleniowych może nie być zadowalająca. Warto wspomnieć, że do dyspozycji z przodu naszego telefonu mamy aparat szerokokątny oraz ultraszerokokątny. Oba spisują się o niebo lepiej, gdy mamy dostęp do lepszego oświetlenia, ale nadal nie powalają efektem. Dodatkowo oba nie są zbyt szczegółowe.

Przednia kamerka - realme X50 Pro

Przednia kamerka - realme X50 Pro

7. Zdjęcia nocne

Telefon w nocy radzi sobie świetnie. Zdjęcia nocne wykonane tym urządzeniem są całkiem niezłe, zarówno w trybie automatycznym, jak i w trybie ultra night. Telefon dobrze rozjaśnia nasze zdjęcia i radzi sobie nie najgorzej. Między oboma trybami zauważalna jest znacząca różnica, więc jeżeli chcemy wykonać naprawdę dokładne zdjęcie, sugeruję używać trybu ultra night, który poradzi sobie znacznie lepiej w większości sytuacji. Do naszej dyspozycji pozostaje również tryb profesjonalny, z którego pomocą osoby doświadczone będą w stanie wycisnąć 100% z aparatów X50 Pro.

Zdjęcia nocne - realme X50 Pro

Zdjęcia nocne - realme X50 Pro

8. Próbka nagrania

Urządzenie obsługuje nagrywanie w rozdzielczości 4K i 60 klatek na sekundę, lecz obu tych rzeczy nie zrobimy na obiektywie szerokokątnym. Ogólna jakość nagrań wideo nie jest zła, powiedziałbym wręcz, że jest dość dobra, ale szału nie ma, do nagrywania krótkich filmów na co dzień telefon sprawdzi się dobrze. X50 Pro jest wyposażony w stabilizację UIS, a także UIS Max, która przycina obraz szerokokątny w celu redukcji drgań, oraz zwiększenia pola widzenia. Stabilizacja gorzej radzi sobie, z elementami szczegółowymi jak na przykład drzewa (co widać na nagraniach), obraz w tym miejscu „przeskakuje” przy każdym kroku, co bardzo rzuca się w oczy.

Podsumowując

realme X50 Pro

Telefon sprawdził się u mnie dobrze, korzystałem z niego na co dzień i nie służył mi tylko do zdjęć. Być może jego najmocniejszą stroną nie są obiektywy, ale mogę powiedzieć, że jest to telefon solidny i dobrze wykonany, a połączenia głośników stereo i ekranu z odświeżaniem 90 Hz w tym urządzeniu czyni z niego model idealny do gier mobilnych. Dodatkowo urządzenie przy dużym obciążeniu nie nagrzewa się tak szybko dzięki specjalnej komorze parowej, która odprowadza ciepło z jego wnętrza. Z pewnością jest to urządzenie godne polecenia, ale niekoniecznie jako telefon do robienia zdjęć, gdyż jego potencjał drzemie gdzie indziej. Bynajmniej zdjęcia wykonane X50 Pro nie są brzydkie, a wręcz przeciwnie potrafią zachwycić. Jedyną dużą wadą jest tutaj sztuczna inteligencja aparatu, która w niektórych momentach przesadnie zwiększa saturację barw. Jeżeli jesteście ciekawi zdjęć, jakie wykonałem tym telefonem, zajrzyjcie do galerii.

Zdjęcia wykonane realme X50 Pro -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?