Recenzja – AOC 16T2

AOC 16T2

Na testy przyjechał do mnie bardzo mobilny monitor od AOC. Na blogu testowałem pierwszą wersję przenośnego monitora i mimo iż jest to bardzo fajna alternatywa dla ludzi, którzy lubią pracować z różnych miejsc lub nawet krajów, tak nie byłem z niego za bardzo zadowolony. Głównie były to problemy z odwzorowaniem barw. Jak sprawdziła się u mnie kolejna wersja przenośnego monitora, czyli AOC 16T2? Przekonacie się o tym poniżej.

Na samym początku muszę wspomnieć, że można ten monitor kupić w dwóch wersjach – bez baterii lub z baterią (wersja z baterią posiada również ekran dotykowy, o czym warto pamiętać).

  1. Specyfikacja
  2. Konstrukcja
  3. Rozdzielczość i kolory
  4. Możliwości

1. Specyfikacja

AOC wyposażył ten monitor w porty:

  • microHDMI
  • USB-C (DP Alt mode) x 2
  • Wejście słuchawkowe

Jak można zobaczyć, ten monitor nie ma zbyt wiele złączy, ale nie ma co się dziwić. Po co nam w przenośnym monitorze więcej, skoro i tak będziemy go podpinać do jednego laptopa/tabletu. Na bocznej krawędzi mamy także włącznik i regulację głośności (góra/dół). W poprzedniej wersji mieliśmy tylko jeden przycisk, którym robiliśmy tak naprawdę wszystko, nawet poruszaliśmy się po ustawieniach. Tutaj już takiego dużego problemu nie ma i dodatkowo mamy w tym modelu głośniki, co prawda, średniej jakości, ale sam fakt tego, że są, jest na plus. Dodam, że do mnie na testy dotarła wersja z ekranem dotykowym i baterią, więc jest to w pewien sposób usprawnienie naszej pracy mobilnej, szczególnie że możemy monitor postawić pionowo lub poziomo — możemy go nawet przymocować do ściany, ale wtedy to już nie będzie przenośny monitor.

AOC 16T2

2. Konstrukcja

AOC 16T2 został wykonany w całości z wysokiej jakości plastiku. Co ważne, ta wersja monitora została wykonana z matowego plastiku, więc pozbywamy się tutaj sytuacji, że cała ramka, a nawet wręcz monitor jest porysowany przez to, że z nim się poruszamy. Jest to bardzo ważny aspekt, nie tylko wizualny, ale także żywotność monitora nam się zwiększa. Etui nie ma tylko funkcji ochronnej, ale także dzięki niemu możemy postawić nasz monitor w pozycji poziomej lub pionowej — jest ona bardzo stabilna, ale tylko wtedy, kiedy położymy cały zestaw na stole lub biurku. W innym przypadku może nam się wszystko nie trzymać. Przechodząc do ekranu i ramek, muszę wspomnieć, że ramki w tym monitorze są bardzo wąskie i jest to bardzo duży skok między tą a poprzednią wersją — dzięki temu praca na tym ekraniku, który wydaje się mały (a nie jest, bo ma 15,6 cali) jest o wiele przyjemniejsza i komfortowa.

AOC 16T2

3. Rozdzielczość i kolory

AOC 16T2 został wyposażony w ekran IPS z rozdzielczością Full HD o częstotliwości 60 Hz. Co ważne, jest to ekran 15-calowy, więc nie jest on mały i rozdzielczość Full HD na taką wielkość ekranu nie jest trafiona jak na aktualne czasy. Jednak trzeba pamiętać, że lepiej jakby tu była niższa rozdzielczość (szczególnie przy baterii), aby nie wytrzymywała ona tylko kilka minut, a nawet kilka godzin. Producent nie chwali się, ile on wytrzymuje na baterii i szczerze samemu nawet ciężko było mi to sprawdzić, bo z mojego laptopa monitor się ładował. Więc nie mogę Wam powiedzieć i oszacować ile ten monitor wytrzyma Wam na jednym ładowaniu, bo to będzie wszystko zależeć od laptopa, do którego podepniecie ten monitor (no, chyba że kupicie wersje bez baterii).

Jeżeli chodzi o kolory, to nie mogę na nie narzekać. Jest o wiele lepiej niż przy pierwszej wersji i teraz odwzorowanie barw jest znacznie lepsze. Przy tym monitorze podczas pracy nie mogłem na nic narzekać i biały był biały, a czarny był czarny — a nie jak w poprzedniej wersji, że czarny był szary lub innego koloru.

AOC 16T2

4. Możliwości

Jakie możliwości oferuje ten monitor? Tak naprawdę nie jest tego dużo, ale zacznijmy od początku. Ten monitor możemy zabierać ze sobą w podróż lub powiesić go na ścianie dzięki otworom na uchwyt. Mamy tutaj także standardowe ustawienia, jak na monitor AOC i możemy go dostosować do własnych potrzeb. Nie mogło też zabraknąć tutaj dwóch głośników po 1 W, które nie są może zachwycające, ale jest to miły dodatek. No i na koniec został nam model z baterią, który nie tylko będzie podtrzymywał działanie naszego ekranu, ale także może służyć nam jako powerbank, bo ma on akumulator o pojemności 8000 mAh.

AOC 16T2

Podsumowując

AOC 16T2 nie jest złym monitorem i nie jest też bardzo drogi. Czy zatem warto się nim zainteresować? Tak naprawdę, jeżeli dużo podróżujecie i pracujecie, to na pewno komfort pracy na dwóch monitorach jest całkowicie inny, ale trzeba również pamiętać, że potrzebujemy laptopa, który będzie działał z tym monitorem (chociaż teraz większość nowych komputerów spokojnie będzie działać z tym AOC). Ja przez cały okres testów byłem zadowolony z tego monitora i sprawdził się u mnie bardzo dobrze, nie tylko przy pisaniu tekstów lub edycji zdjęć/filmów, ale także wtedy, kiedy musiałem pracować na wielu folderach. Więc jeżeli szukacie przenośnego monitora z dotykowym ekranem, to polecam właśnie ten model.

AOC 16T2

Co myślisz o monitorze?