Recenzja – AOC U2777PQU

AOC U2777PQV

Przez jakiś czas na blogu nie pojawiła się żadna recenzja monitora firmy Philips, AOC lub nawet i Lenovo. Teraz przyszedł czas, abym zaprezentował Wam i opowiedział trochę o monitorze AOC U2777PQU — AOC powinien w końcu wymyślić jakieś lepsze nazwy swoich monitorów. Na wstępie muszę powiedzieć, że jest to dosyć dobry monitor z rozdzielczością UHD. Jednak czy się u mnie sprawdził, szczególnie pod względem zdjęć i mojej codziennej pracy na komputerze?

Zaraz wszystkiego będziecie mogli się dowiedzieć. Ja dopowiem jeszcze, że wygląd tego monitora według mnie jest skierowany do biur, ale na całe szczęście w domowym zaciszu ten AOC też wygląda dobrze i stylowo, więc o samym wyglądzie nie można mówić źle (ale czy na pewno?).

  1. Specyfikacja
  2. Konstrukcja
  3. Rozdzielczość i kolory
  4. Możliwości

1. Specyfikacja

AOC ten monitor wyposażył w porty:

  • VGA
  • DVI
  • DisplayPort
  • HDMI
  • Wejście słuchawkowe
  • USB 3.0 × 2
  • USB 2.0 × 2

Przyznać trzeba, że nie jest to wcale mało jak na taki monitor i osoby z nowszymi i starszymi komputerami/laptopami mają szeroki wybór portów, przez które można połączyć się właśnie z tym monitorem. Wiele monitorów aktualnie nie posiada, tylu złącz, szczególnie tych analogowych jak np. VGA. Ten monitor je posiada i można za to pochwalić producenta, ponieważ nie zostawia swoich konsumentów np. z jednym portem HDMI czy DisplayPort. Oczywiście w tym monitorze nie zabrakło podzielenia ekranu, więc i tak z łatwością możemy podpiąć dwa komputery do tego monitora.

Przekątna matrycy IPS wynosi 27 cali, z czego rozdzielczość wynosi 3840×2160 px, czyli 4K przy 60 Hz. Jak za monitor, za taką cenę to nie jest źle. Rzadko się zdarza, że w takowej cenie znajdziemy monitor 4K z tyloma portami i dobrą matrycą (o niej więcej później). Dobrze, że producent nie skusił się o danie przy tej wielkości matrycy rozdzielczości Full HD — nie wyglądałoby to wtedy tak obiecująco. Tak przynajmniej nie widać pojedynczych pikseli, a kolory… Właśnie a co z kolorami? Niżej będziecie mogli się dowiedzieć.

2. Konstrukcja

AOC U2777PQU został wykonany z bardzo dobrego i błyszczącego plastiku, a ramka jest aluminiowa — zależy od wybrania koloru monitora. Niestety plastik strasznie szybko zbiera brudy, ale co najgorsze to plastik (który jest na przodzie) bardzo szybko zbiera wszelakie rysy i na pewno po dłuższym użytkowaniu ten monitor nie będzie wyglądał świeżo tak jak ten mój testowy model. Niestety trzeba mieć tego świadomość, że tak samo podstawka, która jest pokryta materiałem przypominającym szkło, to również szybko zbiera rysy. Na niej szczególnie widać ząb czasu. Na całe szczęście podstawka jest strasznie ciężka, a ramie bardzo dobrze skonstruowane i nie trzeba się bać o ten monitor, że przy drganiach biurka coś się z nim stanie. Dodatkowo powiedzieć muszę, że ramie jest regulowane i jest to opcja, którą powinien mieć każdy monitor.

AOC U2777PQV

3. Rozdzielczość i kolory

AOC ten monitor wyposażył w matrycę 27-calową z rozdzielczością 4K (3840×2160). Jest to odpowiednia, a nawet teraz już minimalna rozdzielczość przy rozmiarach takich matryc — przez to widać, że przy optymalnej odległości od monitora nie widać pikseli. Oczywiście możemy w tym monitorze skalować rozdzielczość do np. Full HD, czy 2K. Jednak polecam przy tego typu monitorach jak już skalować to do rozdzielczości 2K. Praca przy tym monitorze nie sprawia żadnego dyskomfortu, a matowa matryca/odblaskowa idealnie nadaje się do jasnych pomieszczeń.

Jeżeli chodzi o same kolory, to niestety nie znajdziemy tutaj żadnego HDR, ani innych bajerów z tym związanych. Na całe szczęście kolory reprezentowane przez ten monitor są naprawdę dobre i poprawnie odwzorowane. Przynajmniej czarny jest czarny, a biały jest biały. Podczas edytowania zdjęć nie mogłem narzekać na kolory i były tak samo dobrze reprezentowane, jak np. na moim monitorze graficznym. Byłem naprawdę zadowolony z tego monitora.

AOC U2777PQV

4. Możliwości

Jakie posiada ten monitor możliwości? Tak naprawdę nie jest ich zbyt dużo, ponieważ są to głośniki, regulowana stopka i samo oprogramowanie monitora. Co do głośników, to powiedzieć muszę, że nie są one najgorsze, ale też nie są najlepsze. Zdarzyły się już u mnie monitory na testach, które miały naprawdę super głośniki i już sam wiem, że jak się chce, to się da. Oczywiście kosztuje to odrobinę więcej, ale przynajmniej o wiele lepiej wtedy ogląda się jakiś serial/film na takim monitorze. Dobrze, że przy tym monitorze mamy regulowane ramie. Dzięki temu znacznie lepiej pracuje się na takim monitorze, ponieważ możemy ustawić wysokość monitora do siebie i możemy wtedy komfortowo pracować przy komputerze.

AOC U2777PQV

Podsumowując

AOC U2777PQU nie jest może najtańszym monitorem, ale też nie jest najdroższym i jest to warte zapamiętania. Mnie z tego monitora korzystało się naprawdę dobrze i jestem w stanie go polecić innym, czy to do domu, czy nawet do biura. Jeżeli szukacie dobrego, taniego i użytecznego monitora, to sprawdźcie sobie ten model. Może będzie to Wasz przyszły monitor? Jednak jeżeli szukasz monitora, który ma być estetyczny przez kilka lat, to lepiej poszukaj czegoś innego lub po prostu będziesz mocno dbać o ten model.

AOC U2777PQV

Co myślisz o monitorze?