Recenzja – Lenovo Yoga Book C930

Lenovo Yoga Book C930

Ostatnio miałem przyjemność testowania laptopa Lenovo Yoga Book C930 i chyba okres testowania tego właśnie sprzętu trafił mnie się idealnie. Dlaczego? Bo miałem okazję wziąć ten sprzęt ze sobą na #MobilneWakacje i przy takich gorszych warunkach miałem okazję przetestować ten sprzęt. W szczególności jego wielkość, baterię i… klawiaturę! Przecież nie mamy tutaj zwykłej klawiatury, a jak to już jest w serii Yoga Book, jest ona wyświetlana. Zapewne starsi czytelnicy bloga pamiętają moje poczynania z Lenovo Yoga Book. Teraz przyszedł czas sprawdzić i powiedzieć Wam co nieco o następnej generacji Yoga Book.

Jak się u mnie sprawdził? Czy wyświetlana klawiatura na ekranie E Ink mi przeszkadzała podczas pisania recenzji? Czy dobrze mnie się z tego laptopa korzystało? To się dowiecie już poniżej, ale na wstępie wspomnę jeszcze i też powinniście wiedzieć, że uwielbiam serię Yoga od Lenovo i nie wyobrażam sobie swoich późniejszych poczynań bez tych urządzeń. Trochę się to zmienia przy Yoga Book i uważam te urządzenia jako fajną przygodę i doświadczenia, ale czy mógłbym na nich pracować cały czas, nawet w domu? Niżej się przekonacie.

  1. Mobilność urządzenia
  2. Rozmiar
  3. Ekran
  4. Rysik
  5. Klawiatura

1. Mobilność urządzenia

Lenovo Yoga Book C930 jest 10,8-calowym laptopem, który niestety nie posiada aż tak wąskich ramek, jak już zdarza się to w innych urządzeniach od Lenovo. Ekran, a dokładnie ekrany może i okala je dosyć gruba ramka, jednak przyznać muszę, że Yoga Book nadrabia to wagą, wielkością i grubością. No nie mówcie mi, że takie urządzenia nie może nosić miana mobilnego urządzenia. Może i to z dumą na piersi! Dlaczego? To właśnie ze względu na gabaryty samego laptopa, jego wydajność oraz trzymanie na baterii przy jednym ładowaniu. Producent deklaruje do 8,6 godzin użytku ogólnego, a jak to było u mnie? Szczerze mogę Wam powiedzieć, że przy automatycznej jasności i takiej standardowej pracy to momentami udało mi się osiągnąć 9 godzin pracy na jednym ładowaniu. Jak dla mnie bomba — czasami narzekam przy niektórych urządzeniach, że to za mało, jednak tutaj mam inne odczucia, ponieważ jest to bardziej zaawansowany komputer i bateria przecież musi zasilać aż dwa ekrany. Przyznać i tak muszę, że te 8/9h w Zakopanem w zupełności mi wystarczało, to zrobienia dziennie jakichś spraw i nie narzekałem na to.

Czy Lenovo Yoga Book C930 może nosić miano mobilnego urządzenia? Tak jak już wcześniej wspomniałem — może nosić i naprawdę jest to na tyle lekkie urządzenie (755 g) i wydajnościowe, że na pewno w zupełności wystarczy do pracy w różnych podróżach i poza domem. W domu nie za bardzo, a to dlaczego? Szczerze się mogę przyznać, że w domu wolałem korzystać z normalnej klawiatury i taki sprzęt idealnie nadaje się tylko poza domem — zapewne inni też będą mieli takie odczucia, albo nawet i inne.

Lenovo Yoga Book C930

2. Rozmiar

Wymiary tego komputera wynoszą: 179,4 mm x 260,4 mm x 9,9 mm. Jak widzicie, nie jest to duży komputer sporych gabarytów. Porównując tą Yogę do innych laptopów Lenovo, to można powiedzieć, że jest to jeden z mniejszych laptopów i dzięki temu idealnie nadaje się na wyjazdy/wyjścia z domu. Tak naprawdę na małym stoliku, czy to nawet na kolanach komfortowo trzyma się ten laptop i w zupełności to wystarcza. Tak samo jest on ładny i stylowy (mimo iż mocno się palcuje i brudzi) dzięki temu, czy to w kawiarni lub w innym miejscu będzie on wyglądał na produkt premium. Co prawda w domu też ładnie prezentuje się ten laptop, jednak tak jak już wspomniałem, w domu jakoś wolałem używać komputera z normalną klawiaturą — Yoga Book idealnie nadaje się właśnie do pracy poza domem/biurem.

Ten komputer waży od 755 g — to już mówi samo za siebie. Tą Yogę spokojnie można nosić w jednej ręce, przenosić, nosić w torbie/plecaku i nie będziemy odczuwać z tego powodu żadnego dyskomfortu. Nawet Wam powiem, że przy ciągłym noszeniu w plecaku cięższego komputera, to tym razem zastanawiałem się podczas podróży czy na pewno spakowałem Yogę do plecaka — serio! Jest ona taki lekka, że nie będziemy odczuwali przez nią żadnego zbędnego ciężaru na plecach i nawet podczas dłuższej podróży zapomnimy, że w ogóle niesiemy ze sobą laptopa. Jak dla mnie jest to świetne!

Lenovo Yoga Book C930

3. Ekran

W laptopie znajdziemy aż dwa wyświetlacze. Główny dotykowy IPS o rozdzielczości QHD z obsługą rysika. Drugi E Ink z rozdzielczością Full HD i również z obsługą rysika. Jeżeli chodzi o główny ekran, to przyznać muszę, że rozdzielczość QHD przy tej wielkości matrycy jest odpowiednia i w sumie nawet dobrze, że nie mamy tutaj rozdzielczości 4K — laptop by wtedy znacznie krócej trzymał na jednym ładowaniu, a to nam przecież nie chodzi. Przy optymalnej odległości nie widzimy żadnych pojedynczych pikseli. Mamy tutaj oczywiście błyszczącą matrycę ze względu na ekran dotykowy i niestety w mocnym słońcu jasność ekranu nie jest zbyt wysoka i czasami trudno w takich warunkach pracować na tym komputerze. Same kolory reprezentowane przez ten ekran są dobre i ładnie nasycone. Czarny jest czarny, a biały jest biały i nie można na to narzekać.

Jeżeli chodzi o drugi ekran E Ink, na którym to właśnie wyświetla się klawiatura (więcej o niej niżej), to jeszcze właśnie na tym ekranie możemy włączyć inne ciekawe rzeczy takie jak np. tablet graficzny, czytnik e-booków, szkicownik. Dodać muszę, że np. opcji tabletu graficznego nie miałem na samym początku, dopiero jak zaktualizowałem całą Yogę, to takowa opcja mnie się pojawiła i jest to dosyć fajne, że Lenovo przy najbliższej aktualizacji może nam dodawać nowe opcje/funkcje do naszego ekranu E Ink. Jeszcze ciekawą opcją jest, że na tym ekranie możemy wrzucić własną tapetę/zdjęcie i przy wyłączonym laptopie na ekranie E Ink będzie się wyświetlać właśnie ta nasza tapeta, tak jak to jest w czytnikach e-booków.

Lenovo Yoga Book C930

4. Rysik

Wraz z laptopem do zestawu otrzymujemy rysik Precision Pen od Lenovo. Jeżeli chodzi o sam rysik, to przyznać muszę, że jest on dobry i np. na ekranie E Ink spisuje się znakomicie. Szczerze mogę Wam powiedzieć, że zdarzało mnie się często korzystać z tego rysika szczególnie w trybie tabletu graficznego — no po prostu coś znakomitego i fajnego. Chociaż i tak zdarzyło mnie się zanotować jakieś notatki w szkicowniku, czy po prostu używać tego rysika jako myszki. Czasami bywało to lepsze niż touchpad, który nam się wyświetla — chociaż nie zawsze. Oczywiście rysik ma poziomy czułości i na pewno wielu użytkownikom się to spodoba.

Lenovo Yoga Book C930

5. Klawiatura

W sprawie samej klawiatury wyświetlanej na ekranie E Ink, to przyznać muszę, że nie jest ona taka zła, tylko trzeba się do niej przyzwyczaić. Na samym początku trudnej jest z niej korzystać, szczególnie, że nie czujemy przycisków pod palcami, tylko wibracje po dotknięciu klawiszy/touchpada. Przynajmniej teraz mamy możliwość zmiany odrobinę wyglądu naszej klawiatury i każdy może dostosować ją w mniejszym lub większym stopniu do siebie.

Dodać jeszcze muszę, że nad ekranem znajduje się czytnik linii papilarnych, którzy to przy ekranie blokady się podświetla. Jeżeli chodzi o jego celność, to muszę powiedzieć, że nie jest on aż taki dobry. Zdarzało mnie się, że kilka razy z rzędu nie udało się odczytać mojego palca i musiałem wpisywać kod pin. Nie jest on zły, ale Lenovo powinno jeszcze nad tymi swoimi skanerami w komputerach odrobinę popracować.

Lenovo Yoga Book C930

Podsumowując

Lenovo Yoga Book C930 nie jest aż tak drogim komputerem, jakby się można byłoby spodziewać, tak samo nie jest drogi w porównaniu do innych komputerów Lenovo z serii Yoga. Przyznać muszę i tak, że jest to dosyć ciekawe urządzenie do pracy w biegu i różnych podróżach, tylko dlatego, że jest to małe i lekkie urządzenie. Przynajmniej nie zajmuje nam dużo miejsca i nie odczuwamy jego ciężaru w torbie lub plecaku. Ja mogę polecić ten komputer innych, a w szczególności tym, którzy zastawiają się nad dodatkowym komputerem lub mobilnym laptopem do pracy w różnych podróżach/na mieście. Na pewno nie zawiedziecie się tym komputerem i Wasza praca będzie przyjemna — oczywiście zależy jaką pracę chcecie na nim wykonywać.

Lenovo Yoga Book C930

A co Ty sądzisz o tym komputerze?