Recenzja – Lenovo Yoga S730

Lenovo Yoga S730

Dawno nie miałem u siebie laptopa Lenovo z serii Yoga — czyli z mojej ulubionej serii. Lenovo Yoga S730 nie jest może z tych laptopów, co można wyginać ekran i mieć go jako np. tablet. Literka S w nazwie laptopa wskazuje na to, że jest to model slim. Dzięki czemu jest to ultrasmukły laptop do pracy mobilnej, ale czy spisywał się u mnie tak super? Poniżej będziecie mogli się przekonać.

Ten model zaskoczył mnie nie tylko wielkością, ale także wagą. Klasyczny wygląd Yogi dodaje mu nie tylko uroku, ale także spisuje się w każdej sytuacji — w domu czy w biurze wygląda super na naszym biurku. Obudowa jest piaskowanym aluminium, więc odciski nie są tak widoczne, a także nie trudno to wyczyścić, więc łatwo utrzymać go w czystości. Jednak to nie jest jedyna zaleta tego modelu.

  1. Mobilność urządzenia
  2. Rozmiar
  3. Ekran
  4. Klawiatura

1. Mobilność urządzenia

Lenovo Yoga S730 jest 13,3-calowym laptopem. Oczywiście jak przystało na serię Yoga, ekran jest dotykowy, co może skutkować odciskami palców na ekranie — ale tak już jest w większości laptopów z taką funkcją. Na szczęście wielkość i waga tego laptopa wszystko nam rekompensuje. Yoga jest naprawdę lekka (od 1,2 kg), jest to bardzo podobna waga do testowanego przeze mnie ostatnio ThinkPada X395, który był mistrzem mobilności. Czy tą Yogę też mogę tak nazwać? A i owszem, ponieważ z takim laptopem możemy spokojnie wyjechać w podróż, a nawet wyjść na miasto. Mimo pandemii udało mi się wyjechać z tym laptopem i mogłem chwilę popracować na nim w pociągu — będę się powtarzać, ale dzięki jego wielkości praca była bardzo przyjemna, a dzięki baterii praca na nim trwała i trwała.

Jak już jesteśmy przy baterii, to jak to z nią jest? Producent deklaruje, że laptop powinien wytrzymać na jednym ładowaniu do 10 godzin. Jak to się u mnie sprawdziło? Od razu się przyznam, że byłem bardzo zaskoczony, bo laptop wytrzymał mi 8/9 godzin — zależy od jego obciążenia. Podczas podróży zapomniałem ładowarki, a akurat montowałem film #hot16challenge i mnie to bardzo zaszokowało, ponieważ mimo obciążenia laptop wytrzymał mi 8 godzin! Jest to super wynik jak nawet przy takim obciążeniu procesora i grafiki.

Lenovo Yoga S730

2. Rozmiar

Wymiary tego komputera wynoszą: 307 mm x 210 mm x 11,9 mm. Jego rozmiary są jeszcze mniejsze niż porównywany wcześniej przeze mnie ThinkPad X395. Co sprawia ten laptop nie tylko ultrasmukłym laptopem, ale także super mobilnym laptopem, który chciałoby się zabierać wszędzie ze sobą. Bateria także starcza na długo, a ładowarka i tak jest na USB C. Więc spokojnie możemy zabierać go ze sobą na miasto, czy nawet w podróż. Zabierając tą Yogę do plecaka, czy torby nie odczujemy go w ogóle — więc tak naprawdę możemy czasami zapomnieć, że mamy ze sobą laptop. Rzadko się to zdarza, ale naprawdę mi się zdarzyło zapomnieć, że mam ze sobą tą Yogę, a nawet przy wychodzeniu z domu sprawdzałem kilka razy, czy ją zabrałem.

Dodatkowo ten laptop jest na tyle wydajny, że spokojnie możemy na nim pracować. Przy mojej pracy nad zdjęciami, czy filmami nie mogłem narzekać, więc uznaje, że Yoga S730 świetnie się sprawdza — oczywiście do profesjonalnego montowania czy obróbki zdjęć, polecam trochę mocniejsze laptopy.

Lenovo Yoga S730

3. Ekran

Ekran IPS ma rozmiar 13,3-cali, więc jest to naprawdę super wielkość jak na mobilny laptop. Ramki wokół ekranu są małe, ale oczywiście dolna ramka jak przystała na Lenovo, jest duża — taki wyróżnik laptopów tego producenta. Ekran posiada rozdzielczość Full HD, oczywiście przy aktualnych czasach przydałoby się minimum rozdzielczość 2K, a o 4K już nie wspomnę. Jednak trzeba pamiętać, że przez to bateria w laptopie mogłaby trochę ucierpieć (krótszy czas na jednym ładowaniu), a także jego cena mogłaby być znacznie większa. Przy rozdzielczości Full HD w tym laptopie nie odczuwałem żadnego dyskomfortu, a także przy optymalnej odległości od ekranu nie widziałem żadnych pojedynczych pikseli.

Jeżeli chodzi o kolory, to w tym laptopie nie mogłem na to narzekać. Biały jest biały, a czarny jest czarny. Przy edycji zdjęć, czy filmów i sprawdzaniu tego na ekranie graficznym nie widziałem różnic i bardzo dobrze mi się na nim pracowało. Dodatkowo oglądanie filmów i seriali na tym laptopie podczas przerw od pracy było naprawdę przyjemne, więc ten laptop sprawdza się naprawdę do wielu rzeczy.

Lenovo Yoga S730

4. Klawiatura

Wielokrotnie wspominałem, że uwielbiam klawiatury w serii Yoga od Lenovo. No i oczywiście klawiatura w tym laptopie nie jest inna, a jest naprawdę super do pisania dłuższych tekstów. Podczas pisania na tym laptopie nie odczuwałem żadnego dyskomfortu, a dzięki lekkiemu podświetleniu możemy spokojnie pisać nawet w ciemniejszych pomieszczeniach/miejscach. Jak na taki mały laptop, to gładzik mamy całkiem duży i podczas korzystania z tego laptopa przez cały okres testów nie używałem myszki — to też dlatego, że nie mam myszki na bluetooth, czy na USB C. Jednak używanie tylko gładzika (nawet przy obróbce zdjęć i edycji filmów) nie sprawiało, że potrzebowałem myszki. Więc muszę przyznać, że na pewno możemy podczas podróży zapomnieć o takich akcesoriach.

Pod klawiaturą znajduje się czytnik linii papilarnych. Jest to aktualnie jedno z najlepszych zabezpieczeń naszego laptopa. Lenovo miało czasami problemy w niektórych modelach z tym czytnikiem, że nie zawsze działał tak super szybko i precyzyjnie. Tutaj w Yoga S730 czytnik linii papilarnych działa bardzo sprawnie i szybko możemy odblokować nasze konto.

Lenovo Yoga S730

Podsumowując

Lenovo Yoga S730 nie jest aż tak drogim laptopem (oczywiście to zależy od wersji, jaką sobie kupimy). Jednak za taką pracę na baterii, komfort i wielkość byłbym w stanie zapłacić, dlatego polecam Wam ten laptop, nie tylko do domu (home office) lub biura. Yoga S730 świetnie nadaje się do podróży i nie będzie nam zajmować dużo miejsca w torbie lub plecaku. Jeżeli macie możliwość, to zobaczcie sobie ten model u Waszego lokalnego sprzedawcy i jak szukacie mobilnego laptopa, to wpiszcie ten model na swoją listę. Na pewno się na nim nie zawiedziecie.

Lenovo Yoga S730

A co Ty sądzisz o tym komputerze?