The Safe Zone tworzy immersyjną platformę VR

Na prośbę marki HTC VIVE przesyłam Wam informację na temat The Safe Zone.

The Safe Zone tworzy immersyjną platformę VR, aby wspierać zdrowie psychiczne młodych ludzi dzięki VIVERSE firmy HTC

Społeczna platforma VR The Safe Zone nawiązała współpracę z VIVERSE od HTC, aby stworzyć immersyjną platformę społecznościową zaprojektowaną z myślą o wspieraniu zdrowia psychicznego młodzieży. Ta nowa przestrzeń zapewnia bezpieczne środowisko, dzięki czemu młodzi ludzie mogą wchodzić w interakcje z ludźmi o podobnych poglądach, uzyskiwać dostęp do mentorów
i terapeutów oraz szybciej otrzymywać wsparcie.

Inicjatywa The Safe Zone (Bezpieczna Strefa) została pierwotnie założona przez kilku przyjaciół podczas pandemii Covid i rozwinęła się w odpowiedzi na badania z całego świata, które pokazują realną potrzebę wsparcia dla zdrowia psychicznego od najmłodszych lat. Z ankiety przeprowadzonej w Niemczech przez Bertelsmann Stiftung wśród 2 532 młodych ludzi od marca 2024 roku wynika, że prawie połowa (46 procent) osób w wieku od 16 do 30 lat czuje się samotna. Z tej grupy 35 procent czuje się umiarkowanie samotnych, a około 10 procent czuje się bardzo samotnych. W Wielkiej Brytanii raport opublikowany przez NHS England wykazał, że jedno na pięcioro dzieci i młodych ludzi w Anglii w wieku od 8 do 25 lat miało prawdopodobne zaburzenie psychiczne w 2023 roku.

 

Potencjał technologii immersyjnych we wspieraniu leczenia zdrowia psychicznego jest coraz częściej badany na całym świecie, a wczesne badania nad wykorzystaniem VR do radzenia sobie ze stresem i lękiem wykazują poprawę w miarę upływu czasu. W 2023 roku analiza 61 osób leczonych w metaverse z wykorzystaniem VR wykazała, że lęk (przy użyciu Skali Zaburzeń Lęku Uogólnionego) zmniejszył się o 34%, a stres (przy użyciu Skali Postrzeganego Stresu) zmniejszył się o 32% po wirtualnej interwencji.

 

The Safe Zone ma na celu zapewnienie młodym ludziom możliwości nawiązania kontaktu z ludźmi o podobnych poglądach, w bezpiecznym środowisku wirtualnym dostosowanym do ich potrzeb. Dostęp do platformy można uzyskać z niemal każdego miejsca, na dowolnym urządzeniu, otwierając cyfrowe grupy rówieśnicze, mentorów i pierwsze opcje terapii z niemal dowolnego miejsca.

Platforma została zaprojektowana, aby zapewnić bezpieczną i anonimową wymianę jako awatar, w którym osoby mogą rozmawiać z innymi w zgrywalizowanym środowisku znanym nastolatkom. Jednocześnie początkowa wymiana informacji z przeszkolonymi mentorami i/lub terapeutami może odbywać się w VR, tworząc środowisko zaufania i skracając czas potrzebny na rozpoczęcie dalszej terapii.

 

The Safe Zone wspiera również terapeutów cyfrowych, łącząc ich z młodymi ludźmi za pośrednictwem bezpiecznego kanału wirtualnego, dzięki czemu mogą pracować z nimi z dowolnego miejsca. Mogą oni wcielać się w różne role, m.in. moderatora w jednym z pokoi The Safe Zone, mentora lub terapeuty w dedykowanym pokoju lub terapeutycznie w ramach późniejszej teleterapii. Młodzi ludzie mogą korzystać z realistycznych awatarów VRM lub zdecydować się na bardziej kreatywne projekty, aby zachować anonimowość.

 

Petra Dahm, dyrektor ds. informatyki w StellDirVor GmbH i założycielka The Safe Zone, powiedziała: „Wiem, że bycie nastolatkiem może wydawać się skomplikowane i samotne. Kiedy byłam młodsza, miałam trudności z łączeniem szkoły z zawodowym sportem – skończyło się to zaburzeniami odżywiania. Wiem dobrze, jak ważne jest zrozumienie, że nie jest się samemu i – co ważniejsze – znalezienie pomocy. Kiedy zobaczyłam stale rosnącą liczbę nastolatków dotkniętych problemami ze zdrowiem psychicznym w trakcie i po pandemii COVID-19, byłam naprawdę wzruszona. Jeśli pomyślisz o wpływie, jaki możemy wywrzeć, dając młodym ludziom bezpieczne miejsce, w którym mogą spotykać się w „swoim świecie” i wrócić do społeczności, nawiązywać przyjaźnie i mieć dostęp do osób, którym ufają, może to wiele znaczyć dla ich przyszłego życia, ludzi wokół nich – takich jak rodzice, szkoły – i całe społeczeństwo.”

 

„Rozmawialiśmy z wieloma szkołami, które wykazują duże zainteresowanie regularnym korzystaniem z Bezpiecznej Strefy. Zainteresowanie współpracą wykazuje również kilka stowarzyszeń i organizacji pozarządowych – na przykład w zakresie dedykowanych miejsc dla osób z autyzmem, nastolatków chorych na raka czy tych, którzy niestety nie mają rodziny. Z drugiej strony brakuje nam wielu psychiatrów, zwłaszcza dla młodych ludzi, a dla młodych lekarzy czy specjalistów prowadzenie praktyki fizycznej przestaje być atrakcyjne. Wierzymy, że dzięki współpracy z VIVERSE The Safe Zone jest korzystnym rozwiązaniem dla wielu osób” – komentuje Petra.

 

Zbudowany w ramach VIVERSE for Business, wspólnej platformy przestrzennej, która umożliwia nieograniczoną liczbę połączeń, elastyczność VIVERSE for Business oznacza, że The Safe Zone można dostosować dzięki modułowej konstrukcji, aby tworzyć funkcjonalne, wirtualne pokoje, które można dostosować do potrzeb danej osoby. Ta elastyczność jest dostępna w VIVERSE For Business, a inne organizacje również twórczo wykorzystują to podejście.

Obejmuje to przestrzeń do dzielenia się wsparciem i połączeniem, zapewniając centralny krąg do siedzenia pod dużym drzewem, który tworzy wspierające otoczenie dla rozmów grupowych. Pokój Samoopieki oferuje komfortowe schronienie na profesjonalne spotkania między mentorami, terapeutami i osobami indywidualnymi w bezpiecznej i prywatnej przestrzeni refleksyjnej. Trzecią przestrzenią jest Krąg Kreatywny, który jest dedykowaną przestrzenią do wyrażania i dzielenia się, w której ludzie mogą cieszyć się różnymi rodzajami treści, takimi jak tworzenie sztuki, słuchanie muzyki, rozwijanie nowych pomysłów, granie w gry, oglądanie filmów i wiele innych.

 

John Dabill, dyrektor VIVERSE w HTC, komentuje: „Zdrowie psychiczne jest nie do przecenienia, a to partnerstwo ma na celu zapewnienie młodym ludziom nowego sposobu otrzymywania wsparcia. Safe Zone i VIVERSE tworzą funkcjonalną i elastyczną platformę, która odpowiada na potrzeby młodych ludzi poprzez wirtualne połączenie i lepszy dostęp do profesjonalnego wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego dzięki technologii immersyjnej. Jesteśmy głęboko zaangażowani w innowacje technologiczne, które mają pozytywny wpływ na życie ludzi, a inicjatywa Bezpieczna Strefa reprezentuje naszą wspólną wizję”.

 

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę https://thesafezone.eu/ i https://www.viverse.com/business

Co o tym sądzicie?