Fototest – Huawei Mate Xs 2

Huawei Mate Xs2

Na testy dotarł do mnie kolejny składany telefon od Huawei. Tym razem jest to trochę inny model, ponieważ nie zamykamy telefonu, a właściwie rozszerzamy go. Czy sprawia to, że źle korzysta się nam z telefonu i co najważniejsze, czy przeszkadza nam to przy zdjęciach? Przekonacie się o tym poniżej.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Huawei Mate Xs2

Huawei wyposażył ten telefon w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 50 Mpx f/1.8
  • 8 Mpx f/2.4 — teleobiektyw
  • 13 Mpx f/2.2 — szeroki kąt + makro
 • Przód:
  • 10,7 Mpx f/2.2

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wypadają bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i trudno coś na ten temat powiedzieć. Sztuczna inteligencja sprawdza się bardzo dobrze, a automatyczny HDR działa tak jak powinien — zdjęcia dzięki niemu nie są przeostrzone, a mają odpowiednią rozpiętość tonalną. Kolory są poprawne, chociaż można zauważyć między aparatami różnicę. Jednak najważniejsze jest to, że zdjęcia wychodzą super przy takich warunkach i nie można na to narzekać.

Pochmurna pogoda - Huawei Mate Xs2

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody jest jeszcze lepiej niż przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na wysokim poziomie. Kolory są odpowiednie i tryb AI nie psuje nam nic, a automatyczny HDR sprawdza się równie dobrze. Dzięki temu nie mamy wielkich cieni na zdjęciach i można to uznać, za naprawdę duży plus. Plusem też są zdjęcia z teleobiektywu i szerokiego kąta, chociaż teleobiektyw ma mniej Mpx, to i tak można nim zrobić ładne zdjęcia. Spokojnie tym telefonem zrobimy nie tylko super fotografie na wyjeździe, ale także i na co dzień w domu.

Słoneczna pogoda - Huawei Mate Xs2

Słoneczna pogoda - Huawei Mate Xs2

4. Zdjęcia makro

Huawei nie wyposażył tego telefonu w dedykowany aparat makro (na szczęście) i mamy tutaj jedynie tryb makro w aparacie szerokokątnym. Jednak co trzeba od razu zaznaczyć, to czasami warto lepiej wykonywać zdjęcia z głównego aparatu, aby mieć świetną głębię ostrości. Oczywiście w trybie makro również zrobimy ładne zdjęcia i możecie je zobaczyć w galerii podlinkowanej na końcu recenzji. Tryb AI nie psuje nam zdjęć i jest to bardzo dobra i ważna wiadomość. Oczywiście nie mogło zabraknąć tutaj trybu portretowego, który spisuje się super tak jak z reguły w urządzeniach Huawei z górnej półki.

Zdjęcia makro - Huawei Mate Xs2

Zdjęcia makro - Huawei Mate Xs2

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to nie mogę powiedzieć o nich źle. Zdjęcia w naturalnym oświetleniu są w porządku i wypadają one bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość jest na wysokim poziomie i co ważne, to autofocus działa tak, jak powinien. Co jest jednak ważniejsze, to krawędzie zdjęć nie są poszarpane i rozmazane, więc można za to pochwalić producenta. W przypadku zdjęć w sztucznym oświetleniu to wszystko wychodzi tak, jak powinno i to nawet podobnie jak przy naturalnym świetle, więc autofocus działa, tak jak powinien i balans bieli również.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei Mate Xs2

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei Mate Xs2

6. Przednia kamerka

Dawno nie spotkałem się z przednią kamerką, która będzie miała taką dziwną ilość Mpx. Producenci teraz dają zawsze najwięcej, ile się da, aby zdjęcia wypadały zjawiskowo. Prawda jest też taka, że spokojnie nawet takim aparatem, jak w Mate Xs 2 można zrobić ładne zdjęcia — wystarczy tylko odpowiednie oświetlenie. Chociaż tytułowy telefon radzi sobie bardzo dobrze w średnich warunkach oświetleniowych i osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone. Co ważne, to mamy tutaj możliwość robienia zdjęć z węższym kadrem i szerszym, więc nie musimy się martwić o to, że ktoś się nie zmieści na naszym selfie. Dodatkowo wspomnieć muszę o innej opcji zrobienia sobie zdjęcia. W aparacie mamy możliwość uruchomienia podglądu na tylnym ekranie (kiedy telefon jest złożony) i możemy w łatwy sposób zrobić sobie selfie w jeszcze lepszej rozdzielczości głównym aparatem lub aparatem szerokokątnym.

Przednia kamerka - Huawei Mate Xs2

Przednia kamerka - Huawei Mate Xs2

7. Zdjęcia nocne

Huawei to tak naprawdę mistrz w zdjęciach nocnych. W Mate Xs 2 nie mogło być inaczej i zdjęcia, nie tylko z trybu nocnego i profesjonalnego wypadają świetnie, bo nawet tryb automatyczny radzi sobie znakomicie i takimi zdjęciami spokojnie można pochwalić się znajomym — na zewnątrz nie było tak jasno, jak jest na przykładowych zdjęciach i to, co widziało moje oko, a telefon, to naprawdę robi wrażenie i jestem godny podziwu aparatom w tym modelu. Co też warto podkreślić, to trybem profesjonalnym uda nam się uzyskać jeszcze lepsze efekty, szczególnie mówię o głównym aparacie, ale warto wtedy znać podstawy — tak, to polecam tryb automatyczny lub w totalnej ciemności tryb nocny.

Zdjęcia nocne - Huawei Mate Xs2

Zdjęcia nocne - Huawei Mate Xs2

8. Próbka nagrania

Huawei Mate Xs 2 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K, jednak tylko w rozdzielczości Full HD mamy możliwość włączenia stabilizacji obrazu oraz funkcji śledzenia obiektu. Co do samych filmów, to nie mogę źle o tym powiedzieć. Stabilizacja stała poprawnie w głównym aparacie i da się nim nagrać naprawdę bardzo ładne filmy, a szczególnie jak będziemy nagrywać filmy z włączoną funkcją stabilizacji obrazu. Jedną z lepszych rzeczy to możliwość przełączania się między aparatami podczas nagrywania — niektórzy dalej powinni się tego uczyć lub to umożliwiać. Jedynie co, to trochę zawiodłem się nagrywaniem z teleobiektywu, ale przynajmniej główny aparat i szeroki kąt dają radę.

Podsumowując

Huawei Mate Xs2

Huawei Mate Xs 2 nie jest tanim telefonem, więc czy warto zainteresować się tym modelem? Podczas testów byłem bardzo zadowolony z tego modelu, szczególnie teraz, kiedy mamy GSpace i możemy normalnie korzystać z usług Google na urządzeniach Huawei. Więc tak, można zainteresować się tym modelem. Jeżeli szukacie nietuzinkowego telefonu i trochę innego niż wszystkie, to ten model na pewno Wam się spodoba. Szczególnie że możemy zrobić nim bardzo ładne zdjęcia i filmy.

Zdjęcia wykonane Huawei Mate Xs 2 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?