Aparat w kieszeni

Aparat w kieszeni

Dzień dobry, mam dzisiaj dla Ciebie coś nowego, coś innego niż zazwyczaj, a jest to projekt „Aparat w kieszeni”. Dzięki któremu chciałbym wam pokazać, że da się wykonać naprawdę ładne zdjęcia telefonem z nie tak mocnym aparatem. Jak będzie można zauważyć, wszystkie zdjęcia są przygotowane telefonem Lenovo P2, który nie jest taki dobry, a zdjęcia według mnie wyszły super.

Przeczytaj chwilę mini poradniki, niech zdjęcia i porady staną się Twoją inspiracją do dalszego działania z twoim telefonem. Oczywiście osoby z lepszymi telefonami również mogą sięgnąć po mini porady.

Zdjęcia Flat Lay

Aparat w kieszeni

Metoda Flat lay to najprostsza metoda wykonywania zdjęć telefonem i mogę Ci powiedzieć, że na pewno takie zdjęcia będą Ci się udawać.

Wierzę w Ciebie i chcę Ci pomóc wykonywać takie zdjęcia lepiej. Najlepiej rozpocznij od wybrania tematu i głównego bohatera zdjęcia. To na pewno pomoże Ci, jak masz ustawić swoją kompozycję na zdjęciu. Po drugie, przenieś się w odpowiednie jasne miejsce, najlepiej przy oknie. Po trzecie, kiedy mamy już wszystko ustawione w głowie, wybieramy rekwizyty, tło, głównego bohatera i układamy wszystko w jasnym miejscu. Pamiętaj, aby zdjęcie trzymało się wybranej palety barw. I oczywiście najważniejsza rzecz, czyli fotografuj! I rób kilkanaście zdjęć, aby wybrać te najlepsze.

Aparat w kieszeni

Aparat w kieszeni

Balans bieli

Aparat w kieszeni

Balans bieli to nie taka łatwa sprawa. Powiem Ci prawdę, czasami aparaty w trybie automatycznym mylą się, co do balansu bieli na naszym zdjęciu. Lepiej samemu ustawić balans bieli w trybie manualnym, dzięki czemu nasze zdjęcie wydaje się lepsze i nie mamy tyle problemu z obróbką kolorów, co zazwyczaj u mnie miało miejsce, od kiedy przerzuciłem się na tryb manualny w telefonach, już takiego problemu nie mam.

W trybie manualnym mamy do wyboru opcję: AWB (automatyczny balans bieli), światło dzienne, miejsce ocienione, pochmurny dzień, światło żarówek i czasami jeszcze więcej opcji, to zależy wszystko od producenta. Po drugie nie mogę powiedzieć Ci konkretnie, jakiego balansu bieli masz używać w swoich zdjęciach, ponieważ nie wiem, jakie masz gusta, czy wolisz ciepłe kolory na zdjęciach, czy zimne. Niestety tutaj musisz eksperymentować, co najbardziej Ci odpowiada.

Aparat w kieszeni

Aparat w kieszeni

Zdjęcia bez lampy błyskowej

Aparat w kieszeni

Wiesz o tym, że można łatwo wykonać jasne zdjęcie? Potrzebujesz tylko blendy lub jasnych rzeczy jak np. styropian, lub biała kartka papieru, lub nawet folia kuchenna. Dzięki tym przyrządom można spłycić nasze cienie i można ich użyć, aby nasze zdjęcie było jaśniejsze. Wystarczy tylko ustawić się z naszą kompozycją obok okna wraz z naszą blendą lub innymi jasnymi rzeczami. Blendę wystarczy ustawić równolegle do okna, aby światło z okna odbijało się od blendy. Co najważniejsze, jeżeli Twoje zdjęcie nie jest za jasne, to wystarczy je obrobić, czyli wrzucić do edytora zdjęć np. Mojego ulubionego Snapseed. Jest to łatwy program do obróbki zdjęć i dzięki niemu z łatwością można wykonać bardzo jasne zdjęcia.

Aparat w kieszeni

Tło na zdjęciach

Aparat w kieszeni

Nie stać Cię na super tła do wykonywania zdjęć? Szczerze? Po co Ci na początek. Ja używam wszystkiego, co znajdę u siebie w domu, czy to podłoga, czy ściana, a nawet i ubrania są moim tłem do zdjęć. Nie potrzebuje super tła do swoich zdjęć, czasami są to wydane pieniądze na marne, niektóre tła szybko się gniota czy brudzą i już później tak super nie wyglądają. A np. jeżeli bluzka się pogniecie, to przejedziesz ją żelazkiem i wszystko będzie w porządku. Tak samo, jak ubrania się ubrudzą, to z łatwością je wyczyścisz i o nic nie musisz się bać.

Naprawdę, jeżeli nie stać Cię na profesjonalne tła do zdjęć, zacznij korzystać z tego, co Cię otacza, dzięki temu wykonasz mnóstwo super zdjęć swoim telefonem.

Aparat w kieszeni

Aparat w kieszeni

Aparat w kieszeni

Kompozycja

Aparat w kieszeni

Kompozycja na zdjęciu nie powinna być przypadkowa. Ona ma znaczyć coś konkretnego. Kompozycja ma być częścią Ciebie! Musi pokazać, co teraz konkretnie czujesz i co konkretnie chcesz pokazać innym. Ma żyć chwilą i pozostać na później, a nie tylko na moment. Oczywiście twoją kompozycją mogą być różne sytuacje w życiu, np. leżenie z komputerem na kolanach i oglądanie filmu. Taki moment będzie mógł Ci przypomnieć o tej wspaniałej chwili spokoju, jakim Cię los obdarował lub jaki świetny film widziałeś/aś.

Pamiętaj o jednym, nie dawaj dużo różnych rzeczy do swojej kompozycji, takie zdjęcia mogą być niejasne i nieprzejrzyste. Unikajmy takich sytuacji!

Aparat w kieszeni

Zdjęcia na otwartym terenie

Aparat w kieszeni

Fotografia krajobrazu nie jest trudna, jednak trzeba mieć na nią trochę pomysłu. Aby Twoje zdjęcia krajobrazu super wglądały, możesz być łowcą wschodów i zachodów słońca, światło o tych porach dnia jest najbardziej miękkie i bardzo dobrze się z nim współpracuje. Jeżeli takie pory dla Ciebie są za wczesne lub za późne spróbuj gonić chmury, które dodają uroku prawie każdej fotografii i dodatkowo wypełniają resztę kadr.

Boisz się burzy? Nie bój się i nie uciekaj przed nią, jednym ze sposób na efektowne zdjęcia krajobrazu jest wykorzystanie sytuacji, która jest w aktualnej chwili. A jeżeli boich się takich sytuacji znajdź miejsce, gdzie tworzą się mgły. Twoje fotografie będą super wyglądały.

Oczywiście pamiętaj, aby znaleźć dopełnienie kadru, zdarza się tak, że krajobraz nas zachwyca, jednak kiedy robimy zdjęcie, to czegoś nam brakuje. Spróbuj zlokalizować charakterystyczną rzecz, przedmiot i zbuduj wokół niego kadr.

Aparat w kieszeni

Blenda

Aparat w kieszeni

Blenda przydaje się, kiedy mamy ciemniejszą scenerię lub jeżeli chcemy rozproszyć światło na kompozycji i zrobić delikatne cienie, które są przyjemne dla oka. Blendę możesz również zrobić z kawałka białego brystolu, styropianu, a nawet folii kuchennej. Każda rzecz, która odbija światło, może się przy tym przydać i pomóc Ci w wykonaniu super zdjęcia. Oczywiście nie trzeba do każdej fotografii używać blendy np. kiedy chcemy mieć przygaszone zdjęcie z dużym kontrastem. Pamiętaj, zawsze lepiej mieć zawsze coś przy sobie co odbija promienie słoneczne i pomoże przy wykonywaniu zdjęć.

Aparat w kieszeni

Obróbka zdjęć na telefonie

Aparat w kieszeni

Zdjęcia wykonane telefonem jest najlepiej edytować w edytorach zdjęć na telefonie. Nie są one wcale gorsze od tych na komputerze, a czasami są nawet i lepsze. Mamy teraz tak super ekrany w naszych telefonach, że naszym monitorom zaczyna być przykro. Ja aktualnie odzwyczaiłem się w dużym stopniu od edytorów zdjęć na komputerze. Zdjęcia, które idą na Instagrama lub na FB obrabiam właśnie na telefonie w moich ulubionych bezpłatnych programach, czyli w Snapseed i A Color Story. 

Zacznij obrabiać zdjęcia wykonane telefonem właśnie na telefonie, na pewno Ci się spodoba.

Poznanie możliwości swojego telefonu

Aparat w kieszeni

Ty i Twój telefon musicie poznać się lepiej, czyli stać się jednością. Musisz poznać, co konkretnie potrafi Twój aparat w telefonie a czego nie, jakie ma opcje, a czego mu jeszcze brakuje. Najlepiej usiądź ze swoim telefonem w przyjemnej kawiarni lub zaciszu swojego domu i wyciśnij z niego 100%, aż będzie miał Cię dość. Jeżeli nie znasz za dobrze opcji aparatu w swoim telefonie, to polecam zerknąć do wujka Googla i zapytać go o parę rzeczy na temat swojego telefonu. Na pewno wujek Google wskażę Ci dobrą drogę do paru stron, które Ci pomogą.

 

Projekt powstaje dzięki współpracy z