Fototest – Oppo A17

Oppo A17

Na testy trafił ostatnio do mnie telefon, który jest jednym z tańszych przedstawicieli Oppo w ich ofercie. Mowa oczywiście o Oppo A17, czyli telefonie za ok. 600 zł. Czy można nim zrobić ładne zdjęcia? Przekonacie się o tym poniżej.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Oppo A17

Oppo postanowiło wyposażyć ten telefon w trzy aparaty:

 • Tył:
  • 50 Mpx f/1.8
  • 2 Mpx f/2.4 — do głębi ostrości
 • Przód:
  • 5 Mpx f/2.2

2. Pochmurna pogoda

Podczas pochmurnej pogody zdjęcia wypadają dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest zadowalająca i nie można na to narzekać. Automatyczny HDR daje sobie nawet radę w takim oświetleniu i nawet kolory przy AI są dobrze odwzorowane. Brakuje mi w tym modelu innego jeszcze aparatu, aby móc się więcej pobawić, ale przynajmniej jest ten główny obiektyw, którym zrobimy nawet wysokiej jakości zdjęcia. Oczywiście, jeżeli chcecie zobaczyć więcej przykładowych fotek, to zobaczycie je w galerii podlinkowanej na końcu recenzji.

Pochmurna pogoda - Oppo A17

Pochmurna pogoda - Oppo A17

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody A17 również daje sobie radę. Jakość i szczegółowość zdjęć wypada naprawdę dosyć dobrze. Kolory są nawet odpowiednie i o dziwo automatyczny HDR daje sobie radę — raz lepiej, raz gorzej. Jednak w dalszym ciągu te zdjęcia są w porządku i cienie nie są aż takie duże i nie ma dużego kontrastu, jak to czasami bywa w innych telefonach, nawet droższych. Brakuje mi tutaj przynajmniej szerokiego kąta, ale jeżeli miałby być to taki tandetny aparat, to zdecydowanie lepiej już robić zdjęcia tylko tym głównym obiektywem.

Słoneczna pogoda - Oppo A17

Słoneczna pogoda - Oppo A17

4. Zdjęcia makro

Oppo o dziwo nie wyposażył tego telefonu w dedykowany aparat makro, więc tego typu zdjęcia robimy tylko głównym obiektywem. Wychodzi to na dobre i tak, ponieważ robimy dzięki temu zdjęcia w lepszej jakości i rozdzielczości, niż jakbyśmy mieli to zrobić dedykowanym aparatem. Zdjęcia makro wypadają dosyć dobrze, autofocus nawet daje radę i nawet głębia ostrości wygląda ładnie, szczególnie jak podejdziemy do obiektu bliżej. To, co mnie zaskoczyło w tym modelu, to fakt, że mamy tutaj aparat do głębi ostrości, ale nie mamy trybu portretowego. Taki tryb znajduje się tylko w przedniej kamerce, co jest dziwne, bo w przedniej kamerce nie mamy obiektywu do głębi, czy nawet czujnika.

Zdjęcia makro - Oppo A17

Zdjęcia makro - Oppo A17

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W przypadku zdjęć w pomieszczeniu to przyznać muszę, że jest całkiem nieźle, jak na tego typu telefon. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają nawet w porządku. Jakość i szczegółowość jest na poprawnym poziomie, tak samo kolory są nawet dobrze odwzorowane, a autofocus nie zawodzi. Co jest najważniejsze, to krawędzie na zdjęciach nie są jakoś mocno poszarpane i rozmazane, jak to czasami jeszcze bywa w droższych urządzeniach. Przy sztucznym oświetleniu jest również o dziwo w porządku, jakość i szczegółowość jest na tym samym poziomie, kolory też są poprawne. Przynajmniej wiadomo, że Oppo postarało się z balansem bieli. Autofocus również działa sprawnie i precyzyjnie, więc nie ma na co narzekać. Nawet mogę powiedzieć, że czasami lepiej A17 radzi sobie w sztucznym oświetleniu, niż naturalnym.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Oppo A17

Zdjęcia w pomieszczeniu - Oppo A17

6. Przednia kamerka

Do przedniej kamerki w tym urządzeniu nie byłem jakoś przekonany, bo tak naprawdę to tylko 5 Mpx. Nie sądziłem, że przy średnich warunkach oświetleniowych te zdjęcia będą wyglądać nawet w porządku. Jakość jest nawet odpowiednia, tak samo kolory — chociaż nie zawsze sobie najlepiej radzi balans bieli i warto o tym wspomnieć. Przy lepszych warunkach oświetleniowych jest znacznie lepiej i mogę spokojnie powiedzieć, że wtedy osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone.

Przednia kamerka - Oppo A17

7. Zdjęcia nocne

Oppo dobrze radziło sobie w zdjęciach nocnych, wiadomo, że czasami było lepiej, a czasami gorzej. Niestety jak widać, seria A nie jest dostosowana do takich warunków oświetleniowych i trybem automatycznym i nocnym nie zrobimy ładnych i jasnych zdjęć. Szkoda, bo myślałem, że się uda, ale się niestety nie uda. Trybem profesjonalnym zrobimy nawet jasne zdjęcia, ale no niestety nie każdy potrafi korzystać z tego trybu. Niestety nie może być idealnie, więc A17 nie zrobimy zdjęć w nocy.

Zdjęcia nocne - Oppo A17

Zdjęcia nocne - Oppo A17

8. Próbka nagrania

Oppo A17 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD, jednak nie mamy możliwości włączenia/wyłączenia stabilizacji obrazu, a po samym nagraniu mogę stwierdzić, że nie mamy tutaj żadnej stabilizacji, a szkoda. Same nagrania nie wyglądają tragicznie, ale tylko też wtedy, kiedy nagrywamy filmy statyczne i nie będziemy chodzić z telefonem. Brakuje mi tutaj tej stabilizacji, ale jeżeli miałaby być ona tragiczna, to lepiej, żeby jej nie było. Przynajmniej tym telefonem zrobimy ładniejsze zdjęcia.

Podsumowując

Oppo A17

Oppo A17 nie jest drogim telefonem, jest to telefon za ok. 600 zł. Przez cały okres testów spisywał się u mnie w porządku, nie mogłem na niego narzekać, a przy okazji nawet polubiłem tą ekoskórę na pleckach tego modelu. Ogólnie nie jest, to może najlepszy telefon do zdjęć, ale jak za tą cenę, to jest naprawdę nieźle. Jeżeli szukacie taniego telefonu, który weźmiecie ze sobą i będziecie chcieli na wycieczce zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, to spokojnie ten telefon się do tego nada.

Zdjęcia wykonane Oppo A17 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?