Fototest – Oppo Reno4 Z

Oppo Reno4 Z

Na testy trafił ostatnio do mnie telefon Oppo Reno4 Z. Jest to kolejny przedstawiciel serii Reno4, którego miałem okazje gościć u siebie. Jak sprawdzają się aparaty w tym modelu i czy mogę go polecić? Tego przekonacie się poniżej. Na początku mogę powiedzieć, że zaskoczył mnie ten model, patrząc na poprzednie wersje urządzeń z serii Reno z oznaczeniem Z.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Oppo Reno4 Z

Oppo wyposażyło ten telefon w sześć aparatów:

 • Tył:
  • 48 Mpx
  • 8 Mpx — szeroki kąt
  • 2 Mpx — monochromatyczny
  • 2 Mpx — monochromatyczny
 • Przód:
  • 16 Mpx
  • 2 Mpx — do głębi ostrości

2. Pochmurna pogoda

Podczas pochmurnej pogody zdjęcia wypadają bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie jak na taki model. Poprzednie urządzenia z serii Reno z oznaczeniem litery Z nie miało jakiś super aparatów, a tutaj mocno to poprawiono. Dodatkowo ten telefon nie jest na tyle drogi, więc można spokojnie uznać jego możliwości za ogromną zaletę. Dodatkowo mamy tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję. HDR sprawdza się tak jak trzeba, a tryb AI nie psuje nam kolorów — są one naturalne i poprawnie odwzorowane.

Pochmurna pogoda - Oppo Reno4 Z

Pochmurna pogoda - Oppo Reno4 Z

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wypadają równie dobrze co przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i nie można nic złego na ten temat powiedzieć. Jedynie co rzuciło mi się w oczy przy takim oświetleniu, a właściwie to przy mocniejszym słońcu biel może czasami wychodzić przepalona i Oppo powinno nad tym popracować przy kolejnym modelu z tej serii. Nie mniej rozpiętość tonalna jest bardzo dobra i dzięki temu cienie na zdjęciach nie są duże i mocne. Kolory również są poprawne i spokojnie można zbierać ten telefon ze sobą w podróż i wykonywać nim zdjęcia.

Słoneczna pogoda - Oppo Reno4 Z

Słoneczna pogoda - Oppo Reno4 Z

4. Zdjęcia makro

O dziwo producent w to urządzenie nie wrzucił dedykowanego aparatu makro — jest to dobra informacja, bo nie mamy zbędnego aparatu, którego nie będziemy w późniejszym czasie korzystać, ze względu na bardzo niską rozdzielczość i jakość. Wszelakie zdjęcia makro możemy wykonać głównym aparatem i trzeba przyznać, że jakość i szczegółowość tych zdjęć jest na wysokim poziomie. Głębia ostrości wypada również bardzo ładnie i co ważne, to dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Owszem mamy tutaj tryb portretowy, a nawet mamy do niego dwa dedykowane aparaty monochromatyczne, aby te nasze portrety wyglądały spektakularnie. Co prawda portrety może nie wyglądają aż tak zjawiskowo jak przy urządzeniach za ponad 3 tys., jednak możemy tym telefonem zrobić ładne portrety, a nawet zdjęcia z artystycznym rozmazanym tłem.

Zdjęcia makro - Oppo Reno4 Z

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jak sprawdza się ten telefon przy zdjęciach w pomieszczeniu? Przyznać muszę, że nie jest źle. W obu warunkach oświetleniowych możemy wykonać dosyć dobre zdjęcia, które nie będą złe. Przy naturalnym oświetleniu możemy wykonać szczegółowe zdjęcie, kolory będą poprawne, a jasność jest odpowiednia. Co jest najważniejsze, to krawędzie nie są mocno poszarpane i rozmazane, więc można uznać, że Oppo mocno się postarało nad tym modelem. Przy sztucznym oświetleniu również jest dobrze, nie można na nic narzekać, nawet na jakość zdjęcia i jego kolory. Autofocus również sprawdza się tak jak trzeba i nie trzeba mu w niczym pomagać.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Oppo Reno4 Z

Zdjęcia w pomieszczeniu - Oppo Reno4 Z

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym modelu trochę mnie zaskoczyła, bo w takich średnich warunkach oświetleniowych możemy wykonać dosyć dobre zdjęcia. Jedynie na co trzeba zwrócić uwagę, to kontrast, ponieważ może być mocniejszy, przez co cienie są odrobinę większe. Na szczęście w lepszych warunkach oświetleniowych możemy wykonać ładne zdjęcia, które na pewno spodobają się fanom zdjęć typu selfie. Z przodu mamy jeszcze aparat do pomiaru głębi ostrości, więc możemy wykonać sobie dosyć ładne portrety przednią kamerką.

Przednia kamerka - Oppo Reno4 Z

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia w nocy wypadają dosyć dobrze, nawet jak na tańszy model serii Reno. W trybie automatycznym możemy wykonać dosyć jasne zdjęcia, które spokojnie będziemy mogli wstawić na swoje media społecznościowe. Oczywiście mamy tutaj tryb nocny, który spisuje się tak jak trzeba, chociaż dużej różnicy nie ma pomiędzy trybem automatycznym i nocnym. Różnice są dopiero jeżeli przełączymy się na tryb profesjonalny. Jednak i tak polecam korzystać z trybu automatycznego, bo zdjęcia z niego nie wypadają źle.

Zdjęcia nocne - Oppo Reno4 Z

Zdjęcia nocne - Oppo Reno4 Z

8. Próbka nagrania

Oppo Reno4 Z ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Jednak tylko przy rozdzielczości Full HD możemy uruchomić ultrastabilizację. Co do samego nagrania, to nie wygląda to źle, jednak brakuje mi lepszej stabilizacji. Na szczęście mamy ultrastabilizację, która też trochę skacze, ale jest o wiele lepiej. Nie jest to idealny sprzęt do nagrywania, ale można spokojnie nagrać tym telefonem jakieś filmy z naszej codzienności.

Podsumowując

Oppo Reno4 Z

Oppo Reno4 Z nie jest tanim telefonem, ale czy w ogóle warto się nad nim zastanawiać? Szczerze mogę Wam powiedzieć, że tak. Telefon sam w sobie przypadł mi do gustu i nie mogłem na niego narzekać. Aparaty w tym modelu również mnie zaskoczyły na plus i trzeba przyznać, że można tym telefonem wykonać ładne zdjęcia na wyjazdach. Więc jeżeli zastanawiacie się nad nowym telefonem, to możecie zobaczyć ten model, może on Wam przypaść do gustu.

Zdjęcia wykonane Oppo Reno4 Z -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?