Recenzja – Ieast Olio

Ieast Olio

Co zrobić, by nadać staremu sprzętowi audio nieco nowoczesnego charakteru? Uzupełnić domowe nagłośnienie lub dowolny inny głośnik o nowe funkcje, takie jak nadajnik Bluetooth czy możliwość zdalnego odtwarzania muzyki przez Internet. Jeżeli jesteście ciekawi, jak ta niepozorna kostka może usprawnić sprzęt audio, który nie ma bezpośredniego połączenia z internetem, sprawdźcie recenzję Olio od Ieast ze sklepu MP3store.

  1. Specyfikacja
  2. Moje wrażenia

1. Specyfikacja

Olio, to niewielkich rozmiarów urządzenie pozwalające streamować dźwięk z internetu lub poprzez Bluetooth, które możemy podłączyć do dowolnego głośnika lub systemu audio za pomocą kabla. Urządzenie posiada wejście USB typu C, które odpowiada za zasilanie oraz wejście Jack 3.5 mm, które służy jako wyjście sygnału audio. Do obsługi urządzenia posłuży nam aplikacja IEAST, która pozwoli skonfigurować urządzenie, połączyć je z odpowiednią siecią WiFi oraz zarządzać odtwarzanymi treściami. Za jej pomocą możemy odtwarzać muzykę zapisaną bezpośrednio w naszym telefonie streamując ją na urządzeniu przez internet. Skonfigurujemy również zewnętrzne aplikacje takie jak Spotify, Deezer, AirPlay czy Tidal (pełna lista kompatybilnych serwisów jest znacznie dłuższa i ciągle pojawiają się na niej nowe pozycje). Znajdziemy tutaj także wbudowany equalizer oraz funkcję budzika. Poza tym urządzenie jest wyposażone w nadajnik Bluetooth, dzięki czemu łatwo możemy łączyć się do naszych głośników z dowolnego urządzenia. Jeżeli posiadamy kilka urządzeń IEAST możemy je także zsynchronizować tak by odtwarzały dźwięk wspólnie.

Ieast Olio

2. Moje wrażenia

Ieast Olio

Zasada działania oraz obsługa Olio są stosunkowo proste i klarowne także nie ma potrzeby rozpisywać się zanadto w tym temacie. Urządzenie ze względu na niewielkie rozmiary jest dość poręczne, łatwo schować je w dowolnym miejscu tak by nie rzucało się w oczy w naszym domu. Biała, połyskliwa obudowa jest podatna na palcowanie. Przy pierwszym uruchomieniu miałem lekki problem, by połączyć się z moją siecią WiFi, ale ponowne uruchomienie aplikacji szybko rozwiązało problem. Jakość odtwarzanej treści zależy w głównej mierze, od głośników jakich używamy, także podczas testów nie zauważyłem niczego, co wskazywałoby na błędy po stronie urządzenia, takie jak zacinanie się dźwięku, czy niska jakość. Aplikacja IEAST jest przejrzysta i prosta w obsłudze. Została podzielona na 2 główne sekcje oraz trzecią, której znajdziemy informacje na temat urządzenia. W pierwszej z nich znajdziemy wszelkie opcje związanie ze streamowaniem dźwięku z różnych aplikacji lub telefonu oraz zdecydujemy czy chcemy nadawać przez Bluetooth, czy WiFi. W drugiej znajdziemy listę dostępnych urządzeń Ieast, możemy także zarządzać nimi oraz skonfigurować je w dowolny sposób.

Ieast Olio

Podsumowując

Olio to proste, poręczne i jakże funkcjonalne urządzenie, które pozwoli odświeżyć i unowocześnić przestarzały sprzęt audio. Możliwość odtwarzania utworów bezpośrednio ze Spotify czy innych serwisów streamingowych to tylko jedno z kilku jego zastosowań. Zdecydowanie nie jest to coś, co przyda się każdemu, ale z pewnością wiele osób posiada w domu starą wieżę audio, bądź zestaw głośników, do których można bezproblemowo podłączyć ten niewielki audio streamer. Z pewnością jest to urządzenie godne polecenia.

Ieast Olio

Co sądzisz o tym zestawie do głośników?