Router do wszystkiego – jaki wybrać?

Router to obowiązkowe urządzenie właściwie w każdym domu. Warto zatem przemyśleć nowy zakup, poznać najnowsze innowacje z ostatnich miesięcy, takie jak najnowsze standardy bezpieczeństwa WiFi, a także technologie, które zapewnią zasięg połączenia w każdym zakątku domu. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy router.

 

Router do wszystkiego

Wszystkie routery spełniają podstawową funkcję: dostarczają Internet przez kabel lub bezprzewodowo. Jednakże technologia wciąż ewoluuje w zawrotnym tempie, a nowe routery spełniają funkcje, które nie istniały zaledwie kilka miesięcy temu. Najlepsze oferują zdecydowanie korzystniejszy zasięg i wydajność WiFi.

Obecnie większość urządzeń – już nie tylko telefony i komputery – może korzystać z Internetu: tablety, telewizory, konsole, drukarki, urządzenia do przesyłania strumieniowego, Internet rzeczy. Coraz więcej urządzeń podłączonych zostaje do domowego WiFi, dlatego też routery musiały sprostać potrzebie zarządzania wieloma połączeniami w tym samym czasie, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo.

Oczywiście pierwszym, obowiązkowym krokiem zawsze powinna być zmiana ustawień fabrycznych i hasła dostępu. Niektóre z routerów mają już wbudowaną usługę VPN, która nie tylko zapewnia dodatkową ochronę przed potencjalnym atakiem hakerów, ale też poprzez zmianę adresu IP, pozwala streamować filmy, programy i wydarzenia z dowolnego miejsca świata bez względu na cenzurę krajową.

Router bezprzewodowy czy połączenie kablowe?

Podczas zakupu nowego routera pierwszym wyborem jest liczba połączeń kablowych i antenowych. Jeżeli router ma znajdować się blisko urządzeń, zaleca się połączenie kablowe, gdyż maleje liczba zakłóceń z powodu WiFi. Oczywiście należy upewnić się, że wybrany router ma odpowiednią liczbę złącz do ilości użytkowanych urządzeń. Zazwyczaj router wyposażony jest w dwie lub cztery wtyczki Ethernet LAN i jedną sieć WLAN, choć niektóre z nich mają więcej.

W przypadku większych przestrzeni z wieloma ścianami i drewnianymi przeszkodami, najlepiej zdecydować się na router bezprzewodowy z kilkoma antenami wewnętrznymi, które można ustawiać w różnych kierunkach.

Następny krok to wybór modelu routera. W przypadku technologii Ethernet, standardowym sposobem łączenia się z Internetem jest lokalne połączenie przewodowe, które zapewnia transfer danych do 1,25 GB / s. Niestety karty sieciowe do tego sprzętu są bardzo drogie. Dlatego też użytkownicy często decydują się na wybór komputerów z siecią Ethernet 2,5 gigabajtów na sekundę (GB / s) z poziomem transferu danych do 312,5 megabajta na sekundę (MB / s).

Router na kartę SIM?

Dla osób, które dużo podróżują, dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór routera na kartę SIM, który najczęściej zapewniany jest bezpośrednio przez operatora sieci komórkowej, w której kupujemy kartę. Nie potrzebujemy nawet telefonu komórkowego.

Niektóre z routerów na kartę SIM mają już wbudowaną zaporę ogniową, co zapewnia większe bezpieczeństwo podczas przeglądania treści. Jakość połączenia jest akceptowalna i zapewnia mobilność. Zwykle router 4G posiada zintegrowaną baterię, zapewnia większą autonomię.

Można  korzystać z niego bez zawieszania połączenia przez pewien czas na wtyczce. Czas ten jest dłuższy, niż w przypadku gdybyśmy udostępnili połączenie z telefonu komórkowego. Z drugiej jednak strony koszt zakupu routera na kartę SIM oraz użytkowania jest najczęściej wyższy niż w przypadku urządzeń stacjonarnych.