Recenzja – Philips 242B1

Philips 242B1

Cześć, jakiś czas temu dotarł do mnie na testy monitor od Philipsa. Konkretnie chodzi mi o Philipsa 242B1. Głównie przeznaczony jest on do pracy w biurze, lecz ja sprawdziłem, jak na nim pracuje się w domu oraz czy nadaje się do używania go na co dzień (filmy, seriale, przeglądanie internetu).

Już od pierwszego uruchomienia, zaskoczył mnie on jakością wyświetlanego obrazu. Po chwili używania i zapoznaniu się z jego funkcjami, o których napiszę trochę później, przypadł mi jeszcze bardziej do gustu. O reszcie informacji o tym monitorze oraz o moich wrażeniach przekonacie się poniżej.

 1. Specyfikacja
 2. Konstrukcja
 3. Rozdzielczość i kolory
 4. Możliwości

1. Specyfikacja

Philips wyposażył ten monitor w porty:

 • VGA
 • DVI-D
 • DisplayPort 1.2
 • HDMI 1.4
 • USB-B
 • USB 3.2 x 4 (1 z funkcją szybkiego ładowania)
 • Wejście PC audio
 • Wyjście słuchawkowe

Jak widać, Philips wyposażył ten monitor w dużą ilość portów. Fajne jest to, że dzięki takiej ilości portów podłączymy ten monitor praktycznie do każdego komputera czy to laptopa (nawet do tych starszych). Ten Philips posiada 23,8” ekran, który ma rozdzielczość 1920 × 1080px przy 75 Hz.

Philips 242B1

2. Konstrukcja

Philips 242B1 został wykonany z ładnego szczotkowanego plastiku. Jedyny mankament tego plastiku to, że bardzo łatwo łapie wszelaki kurz i bardzo ciężko się jego pozbyć. Jednak jeśli ktoś lubi często ścierać kurze, to nie będzie mu to przeszkadzało.

Posiada on stosunkowo cienkie ramki na około. Jedyne miejsce, gdzie ona jest grubsza to na dole, ale jest to oczywiste, ponieważ mamy tam sensor (o którym później) oraz przyciski do sterowania monitorem. Na te ramki praktycznie nie zwraca się uwagi przy pracy, czy to przy oglądaniu filmów i seriali.

Podstawa tego Philipsa jest w miarę ciężka, co daje nam bardzo dobrą stabilizację. Dzięki ramieniu tego monitora możemy ustawiać go sobie jak nam wygodnie. Posiada on regulacje góra/dół, możliwość obracania go oraz przechylania. Możemy ten monitor ustawić nawet w pionie, aby wygodniej nam się pracowało (przydatne to może być na przykład dla programistów).

Philips 242B1

3. Rozdzielczość i kolory

Philips wyposażył ten monitor w 23,8” ekran, który posiada rozdzielczość 1920 × 1080 px przy 75Hz. Monitor, który posiada Full HD to w dzisiejszych czasach już chyba minimum. Obraz, który daje ten monitor, jest naprawdę ładny. Bardzo mi się spodobały kolory, są one żywe. Jasność tego monitora też jest na wysokim poziomie. Dzięki rozmiarowi tego monitora możemy mieć na nim otwarte więcej okien na raz i bez problemów na nich pracować. Kąty widzenia w tym Philipsie są bardzo szerokie. Z każdego prawie kąta można oglądać rzeczy na tym monitorze.

Ten monitor został wyposażony w technologię LightSensor, która zapewnia nam idealną jasność monitora i przy tym zmniejsza zużycie energii. Technologia LightSensor wykorzystuje inteligentny czujnik do regulacji jasności obrazu w zależności od warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu. Działa ona dobrze. Momentami musiałem ją wyłączać, aby ręcznie trochę zwiększyć sobie jasność, ponieważ miałem za jasno w pokoju. Jednak przez większość czasu sprawowała się ona dobrze.

Philips 242B1

4. Możliwości

Ten monitor posiada kilka naprawdę fajnych funkcji. Jedną z nich jest PowerSensor, który wykrywa czy siedzimy przy monitorze. Jeśli odejdziemy od biurka, na którym stoi ten Philips to po chwili obniża się jego jasność. Dzięki temu zmniejszają się koszty energii. Jeśli siedzimy przy biurku i pracujemy to, to nam nie przeszkadza, ale jak postanowimy trochę się położyć na fotelu i coś obejrzeć, to sensor może nas nie widzieć i zmniejszyć jasność, a to może nam już przeszkadzać. Przy oglądaniu filmów polecam wyłączyć ten sensor.

Philips wyposażył ten monitor również w 2 głośniki o mocy 2W. Ich jakość dźwięku nie jest zła, patrząc na to, że są one raczej dodatkiem. Jedna moja uwaga to to, że mogły być one trochę głośniejsze.

Jedno z gniazd USB posiada szybkie ładowanie. Jest to bardzo fajna funkcja, która na pewno wielu osobą się spodoba. Niestety z moim telefonem tzn. Motorola One Zoom, nie chciało to działać. Więc nie z każdym zadziała. I tak to gniazdo ładowało z większą mocą, niż pozostałe, w które został on wyposażony.

Philips 242B1

Podsumowując

Philips 242B1 nie jest drogimi monitorem, patrząc na to, ile portów on posiada oraz na to, jakiej jakości daje on obraz. Na pewno zadowoli on każdego. Nada się on do pracy w biurze, pracy w domu oraz do oglądania na nim filmów i seriali. Wydaje mi się, że niedzielny gracz też byłby z niego zadowolony. Fajne jest to, że Philips mocno stawia na ekologię, dzięki funkcjom, w które wyposażył ten monitor. Z czystym sumieniem mogę go polecić każdemu.

Philips 242B1

Co myślisz o monitorze?