Jakiś czas temu miałem przyjemność testować dla Was możliwości fotograficzne najnowszej Motoroli One Zoom. Jest to skierowana Motorola typowo pod zdjęcia i ma najwięcej aparatów, jednak jak się to wszystko sprawdza? Ludzie, którzy mnie obserwują na Twitterze, wiedzą doskonale jak już oceniłem ten model, zaraz będziecie mogli się przekonać, co myślę o aparatach w tym One Zoomie. Dodam jeszcze, że w okresie testów tej Motoroli miałem możliwość wyjechania na wycieczkę, więc w galerii podlinkowanej na końcu recenzji znajdziecie dużo zdjęć z tego modelu.
Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam do obejrzenia pięciu zalet i wad aparatów w tym urządzeniu.
- Specyfikacja
- Pochmurna pogoda
- Słoneczna pogoda
- Zdjęcia makro
- Zdjęcia w pomieszczeniu
- Przednia kamerka
- Zdjęcia nocne
- Próbka nagrania
1. Specyfikacja
Motorola to urządzenie wyposażyła w pięć aparatów. Cztery z nich znajdują się na tylnej obudowie i główny aparat posiada matrycę 48 Mpx z przesłoną f/1.7. Drugi aparat szerokokątny posiada matrycę 16 Mpx. Trzeci aparat z teleobiektywem posiada matrycę 8 Mpx. Czwarty ostatni aparat, to aparat do wykrywania głębi ostrości i posiada matrycę 5 Mpx.
Przednia kamerka to aparat z matrycą 25 Mpx i przesłoną f/2.0.
2. Pochmurna pogoda
Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wykonane tą Motorolą są na dosyć wysokim poziomie. Jakoś i szczegółowość zdjęć jest bardzo dobra i trudno coś złego na temat głównego aparatu w tym telefonie. Mamy też tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję. HDR spisuje się w tej Motoroli bardzo dobrze i przez to cienie nie są duże i mocne. Sztuczna inteligencja od Motoroli również spisuje się bardzo dobrze i muszę przyznać, że działa o wiele lepiej niż w urządzeniach od innych producentów. Co do kolorów to powiedzieć muszę, że nie ma źle, nawet w innych aparatach, chociaż różni się kolorystyka między głównym aparatem, teleobiektywem, a aparatem szerokokątnym.
3. Słoneczna pogoda
W słoneczną pogodę zdjęcia wychodzą równie dobrze co w odrobinę gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość tych zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Do kolorów również nie mogę się przyczepić, ponieważ jest bardzo dobrze, są one ładne nasycone i nie jest to przesadzone przez sztuczną inteligencję. HDR przy takim oświetleniu radzi sobie też całkiem nieźle i cienie przez to nie są zbyt duże. Przy tego typu oświetleniu zdjęcia mogą wyjść naprawdę super! Dodam jeszcze, że jest to jedna z niewielu Motoroli, która ma tak ładną dynamikę zdjęć — serio!
4. Zdjęcia makro
Jeżeli chodzi o zdjęcia makro wykonane tą Motorolą, to od razu muszę przyznać, że tego typu zdjęcia mogą się podobać. Jakość i szczegółowość z głównego aparatu i teleobiektywu są bardzo ładne. Od razu muszę powiedzieć, że szerokokątnym aparatem nie wykonamy tego typu zdjęć, ponieważ nie mamy w tym aparacie autofocusu. Głównym aparatem i teleobiektywem spokojnie wykonamy tego typu zdjęcia. Głębia ostrości przy głównym aparacie i teleobiektywie jest bardzo ładna i plastyczna, przynajmniej dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Oczywiście mamy tutaj tryb portretowy, który w tym modelu mnie mocno zaskoczył. Ten tryb działa naprawdę dobrze i tym One Zoom możemy zrobić już naprawdę ładne portrety.
5. Zdjęcia w pomieszczeniu
W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to powiedzieć muszę, że nie ma źle w obu warunkach oświetleniowych. Najważniejsze i tak jest, że krawędzie nie są poszarpane i rozmazane. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia są dobre, autofocus działa poprawnie, a balans bieli, się nie myli — jest to bardzo dobrze zrobione w głównym aparacie. Przy sztucznym oświetleniu również jest dobrze, autofocus działa sprawnie, balans bieli, nie szaleje — no czego tu więcej chcieć. Widać, że Motorola się przyłożyła do tego urządzenia, a co najważniejsze, to w dalszym ciągu usprawnia jego funkcje poprzez aktualizowanie aplikacji aparatu.
6. Przednia kamerka
Przednia kamerka w tym urządzeniu sprawdza się bardzo dobrze, nawet w tych średnich warunkach oświetleniowych. Przy bardzo dobrym oświetleniu zdjęcia mogą się podobać i to bardzo. Zdjęcia z tej przedniej kamerki mają bardzo dobrą jakość i szczegółowość, kolory również są poprawne, ponieważ balans bieli działa tak jak powinien. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone z tej przedniej kamerki.
7. Zdjęcia nocne
Zdjęcia nocne wykonane tą Motorolą nie są najgorsze. Oczywiście w trybie automatycznym zdjęcia nie są takie jak przy innych flagowcach (znacznie droższych), ale na szczęście Motorola nie zostawia nas na lodzie i daje nam tryb manualny i tryb nocny — oba te tryby w tym modelu sprawdzają się bardzo dobrze i muszę od razu przyznać, że jeżeli nie potrafisz ogarnąć trybu manualnego, to tryb nocny w zupełności się sprawdzi. Zdjęcia w tym trybie nocnym są o wiele lepsze niż z trybu automatycznego, dlatego polecam korzystać z trybu nocnego, bo w tym urządzeniu sprawdza się on bardzo dobrze.
8. Próbka nagrania
Motorola One Zoom ma możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K. Na całe szczęście w najwyższej rozdzielczości mamy stabilizację elektroniczną, która może wspomóc stabilizacje optyczną stabilizację w głównym aparacie i teleobiektywie. Co do samego nagrania to muszę powiedzieć, że nie jest źle, ale lepiej nagrywać filmy w rozdzielczości Full HD wraz z elektroniczną stabilizacją obrazu — filmy wtedy wyglądają o wiele lepiej i mamy dostęp do wszystkich aparatów, w rozdzielczości 4K możemy nagrywać tylko w głównym aparacie.
Podsumowując
Motorola One Zoom nie kosztuje zbyt wiele, patrząc na możliwości tego telefonu. Jednak czy warto zastanawiać się nad tym urządzeniem? Według mnie tak. Jest to jeden z udanych modeli tego producenta pod względem zdjęć. Mnie się bardzo spodobał ten model i bardzo miło wspominam testy tego modelu. Dlatego mogę polecić ten model osobom, którym zależy na bardzo dobrej jakości zdjęć i nie chcą dużo płacić za swój nowy telefon.
Zdjęcia wykonane Motorolą One Zoom -> ZDJĘCIA