Fototest – Motorola Edge 40 Pro

Motorola Edge 40 Pro

Na testy dotarł do mnie jakiś czas temu telefon Motorola Edge 40 Pro. Powoli szykujemy się na premierę następcy testowanego modelu. Więc czy warto dalej interesować się tytułową Motorolą? Przekonacie się o tym poniżej.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Motorola Edge 40 Pro

Motorola wyposażyła ten telefon w cztery aparaty:

  • Tył:
    • 50 Mpx f/1.8
    • 12 Mpx f/1.6 — teleobiektyw
    • 50 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
  • Przód:
    • 60 Mpx f/2.2

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wypadają naprawdę bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i trudno na coś w tym aspekcie narzekać. Automatyczny HDR sprawdza się tak, jak trzeba i dzięki temu kontrast jest odpowiedni. Nawet sztuczna inteligencja od Motoroli działa poprawnie i dzięki temu kolory są naturalne i nieprzekoloryzowane. Tak samo jest w szerokim kącie, czy nawet teleobiektywie.

Pochmurna pogoda - Motorola Edge 40 Pro

Pochmurna pogoda - Motorola Edge 40 Pro

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wypadają również bardzo dobrze — można to zobaczyć w galerii podlinkowanej na końcu recenzji. Na początku telefon miał małe problemy z kolorami w takim oświetleniu, szczególnie jak słońce było zbyt ostre. Na szczęście z późniejszymi aktualizacjami ten problem się rozwiązał i teraz zdjęcia wypadają świetnie. Jakość i szczegółowość jest na bardzo wysokim poziomie. Automatyczny HDR sprawdza się super, nawet w takim ostrzejszym słońcu, a AI nie przesadza z kolorami. Spokojnie tym telefonem zrobimy ładne zdjęcia nie tylko na wyjeździe, ale także na co dzień na spacerze.

Słoneczna pogoda - Motorola Edge 40 Pro

Słoneczna pogoda - Motorola Edge 40 Pro

4. Zdjęcia makro

Motorola nie wyposażyła tego telefonu w dedykowany aparat makro, jednak mamy tryb makro, który jest realizowany za pomocą szerokiego kąta. Najlepsze zdjęcia jednak wychodzą z głównego obiektywu i przy szerokim kącie trzeba jednak mieć dużo oświetlenia i szczegółów, aby takie zdjęcie miało sens. Przy głównym aparacie o nic nie musimy się martwić, bo wszystko jest szczegółowe, kolory są odpowiednie, a głębia ostrości bardzo ładnie oddziela tło od fotografowanego obiektu. Nie mogło także tutaj zabraknąć trybu portretowego, który spisuje się naprawdę nieźle i spokojnie tym telefonem można zrobić ładne zdjęcia z artystycznie rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - Motorola Edge 40 Pro

Zdjęcia makro - Motorola Edge 40 Pro

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W przypadku zdjęć w pomieszczeniu to nie sądziłem, że będzie inaczej — a jest wszystko super. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają tak, jak trzeba. Jakość i szczegółowość jest odpowiednia, kolory również, a autofocus działa szybko i sprawnie. Co jest najważniejsze, to krawędzie na zdjęciach nie są jakoś bardzo mocno poszarpane, więc widać, że Motorola mocno poprawia się pod kątem fotografii. Przy sztucznym oświetleniu jest również wszystko w porządku, nawet balans bieli działa poprawnie, a autofocus nie ma problemu z ostrością.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola Edge 40 Pro

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola Edge 40 Pro

6. Przednia kamerka

Jeżeli chodzi o przednią kamerkę, to podczas premiery tego modelu byłem zaskoczony, że mamy tutaj o wiele więcej Mpx z przodu, niż z tyłu. Czy mamy przez to jakieś lepsze zdjęcia? W średnich warunkach oświetleniowych może tego jakoś bardzo nie zauważymy, ale przy lepszym oświetleniu można tym telefonem wykonać naprawdę super zdjęcia. Jednak ważne jest to, że w średnich warunkach oświetleniowych wykonamy naprawdę ładne zdjęcia, które będą szczegółowe i będą miały poprawną kolorystykę — bo jednak na tym nam zależy, prawda? Ważne też jest to, że zdjęcia w trybie wąskim, jak i szerokim są super, więc na ten aspekt nie możemy narzekać.

Przednia kamerka - Motorola Edge 40 Pro

Przednia kamerka - Motorola Edge 40 Pro

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne z tej Motoroli wypadają naprawdę bardzo dobrze. W trybie automatycznym zdjęcia są jasne i szczegółowe, a w trybie nocnym zdjęcia mają odrobinę mniej kontrastu, ale są równie poprawnie wykonane. Edge 40 Pro bardzo mocno mnie na plus zaskoczył pod tym kątem i naprawdę, było to miłe zaskoczenie i mam nadzieję, że w przyszłych Motorolach będzie tylko lepiej. Oczywiście, jeżeli ktoś chce jeszcze jaśniejsze zdjęcia, to wystarczy użyć trybu profesjonalnego, ale najważniejsze, że w trybie auto i nocnym możemy wykonać zdjęcia, które będą wyglądać naturalnie.

Zdjęcia nocne - Motorola Edge 40 Pro

Zdjęcia nocne - Motorola Edge 40 Pro

8. Próbka nagrania

Motorola Edge 40 Pro ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 8K. Jednak co ważne, to tylko w rozdzielczości Full HD i 4K mamy możliwość uruchomić stabilizację, a tryb stabilizacja pionowa możemy użyć niestety tylko w Full HD. Co do samych nagrań, to muszę przyznać, że producent postarał się i rzeczywiście tą Motorolą można nagrać naprawdę ładne wideo, nawet przy wyłączonej dodatkowej stabilizacji. Jednak warto włączyć cyfrową stabilizację, aby wspomóc optyczną, bo dzięki temu filmy wychodzą naprawdę bardzo ładnie. Co mnie jednak zasmuciło, to przy rozdzielczości 4K nie mamy możliwości przełączania się między szerokim kątem a głównym obiektywem, jak to jest przy Full HD — szkoda, ale mam nadzieję, że seria Edge 50 będzie już to umożliwiać.

Podsumowując

Motorola Edge 40 Pro

Motorola Edge 40 Pro na tle konkurencji nie jest jakoś bardzo drogim telefonem, bo kosztuje ok. 3400 zł. Sam jestem posiadaczem tej Motki i muszę przyznać, że jestem z niej bardzo zadowolony, nie tylko podczas testów, ale również i na co dzień. Więc tak naprawdę jest to godny sprzęt do polecenia. Więc jeżeli szukacie super telefonu do 3500 zł, to zdecydowanie polecam zobaczyć właśnie ten model, bo można nim zrobić ładne zdjęcia i nawet nagrać filmy.

Zdjęcia wykonane Motorola Edge 40 Pro -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?