Fototest – Google Pixel 8 Pro

Google Pixel 8 Pro

Jakiś czas temu dzięki uprzejmości Silton Electronics miałem możliwość przetestować najnowszy telefon od Google. Konkretnie mowa o Google Pixel 8 Pro, którego miałem okazję zabrać ze sobą na wyjazd. Jak się sprawdził i, czy można tym telefonem zrobić ładne zdjęcia? Przekonacie się poniżej.

Film w trakcie przygotowania

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Google Pixel 8 Pro

Google wyposażyło ten telefon w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 50 Mpx f/1.7
  • 48 Mpx f/2.8 — teleobiektyw
  • 48 Mpx f/2.0 — szeroki kąt
 • Przód:
  • 10,5 Mpx f/2.2

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wypadają naprawdę bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Automatyczny HDR nawet się sprawdza, ale momentami kontrast jest odrobinę większy i przez to mogą nam się cienie wydawać większe i bardziej intensywne. Sztuczna inteligencja nie przesadza z kolorami i przy takim oświetleniu jest wszystko w porządku — oprócz mocniejszego kontrastu.

Pochmurna pogoda - Google Pixel 8 Pro

3. Słoneczna pogoda

Przy słonecznej pogodzie zdjęcia wypadają równie dobrze co przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Automatyczny HDR sprawdza się znacznie lepiej przy takim oświetleniu i spokojnie można wtedy wykonać rewelacyjne zdjęcia z super rozpiętością tonalną. Szeroki kąt i teleobiektyw sprawdzają się i polecam sprawdzić podlinkowaną galerię na końcu recenzji. Dodać jeszcze muszę, że AI od Google nie przesadza z nasyceniem kolorów i zdjęcia wypadają naprawdę bardzo dobrze.

Słoneczna pogoda - Google Pixel 8 Pro

Słoneczna pogoda - Google Pixel 8 Pro

4. Zdjęcia makro

Google nie wyposażyło tego telefonu w dedykowany aparat makro (w końcu nie jest to jakoś bardzo tani model). Takowe zdjęcia możemy zrobić nie tylko głównym aparatem, ale także i teleobiektywem czy nawet aparatem szerokokątnym, ponieważ ma autofocus. Więc tak naprawdę możemy zrobić zdjęcie z bliska na kilka różnych sposobów, a dzięki temu uzyskamy naprawdę bardzo ładny efekt. Z głównego obiektywu, jak i tele, głębia ostrości jest bardzo ładna i super oddziela tło od fotografowanego obiektu. Nie można tutaj narzekać na kolory, szczegółowość, czy nawet jakość. Zdjęcia wypadają bardzo dobrze, a autofocus działa szybko i sprawnie. Oczywiście mamy tutaj także tryb portretowy, który spisuje się super (szczególnie jak kogoś fotografujemy) i dzięki temu możemy zrobić naprawdę ładne zdjęcia z artystycznie rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - Google Pixel 8 Pro

Zdjęcia makro - Google Pixel 8 Pro

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Co do zdjęć w pomieszczeniu, to przyznać muszę, że jest naprawdę nieźle. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają naprawdę bardzo dobrze. Jakość jest odpowiednia, szczegółowość tak samo, a kolory są poprawnie odwzorowane. Nie można narzekać na autofocus. Co jest najważniejsze, to krawędzie na zdjęciach nie są poszarpane i rozmazane, jak to czasami bywa jeszcze w innych urządzeniach, więc tutaj duży plus dla Google. Przy sztucznym oświetleniu zdjęcia wypadają równie dobrze, nie tylko pod kątem szczegółowości jakości, ale także balans bieli działa znakomicie. Jedynie, do czego mogę się przyczepić, to przy takim oświetleniu mamy większy kontrast, ale możemy się go pozbyć, eksperymentując ekspozycją.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Google Pixel 8 Pro

Zdjęcia w pomieszczeniu - Google Pixel 8 Pro

6. Przednia kamerka

Przednie kamerki w telefonach Pixel mnie zaskakują, ponieważ ilość Mpx jest taka niestandardowa. Z racji, że jest to też aparat szerokokątny, to mamy tutaj dwa tryby: szeroki i wąski. W obu trybach zdjęcia wypadają naprawdę bardzo dobrze, nawet jak na wykonywanie zdjęć w średnich warunkach oświetleniowych. Spokojnie tym telefonem zrobimy sobie naprawdę ładne zdjęcia, które mogą się nam podobać. Owszem w znacznie lepszym oświetleniu zdjęcia wypadają jeszcze lepiej i osoby, które lubią robić sobie selfie, na pewno polubią ten telefon. Szczególnie za kolory, jakość i szczegółowość.

Przednia kamerka - Google Pixel 8 Pro

Przednia kamerka - Google Pixel 8 Pro

7. Zdjęcia nocne

Pixele trochę mnie zawiodły tym, że po wyłączeniu trybu nocnego w ogóle nie radzą sobie w bardzo złych warunkach oświetleniowych. Pixel 8 Pro radzi sobie odrobinę lepiej od swoich poprzedników, ale i tak nie jest to jakiś super wynik. Zdjęcia bez trybu nocnego są strasznie czarne i wyglądają tak, jakbyśmy je robili jakimiś tanimi telefonami — chociaż przynajmniej szczegółowość jest na dosyć dobrym poziomie. Lepsze zdjęcia wykonamy z włączonym trybem nocnym i wtedy widzimy, że jest to rzeczywiście telefon z tej wyższej półki cenowej. Zdjęcia z uruchomionym trybem są naprawdę bardzo ładne i naprawdę niczego tam nie brakuje. Spokojnie takie zdjęcia można nie tylko pokazywać znajomym, ale także wstawiać na swoje social media.

Zdjęcia nocne - Google Pixel 8 Pro

Zdjęcia nocne - Google Pixel 8 Pro

8. Próbka nagrania

Google Pixel 8 Pro ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Co ważne, to przy tej najwyższej jakości mamy możliwość uruchomienia nie tylko standardowej stabilizacji obrazu, ale także i mamy możliwość uruchomienia stabilizacji zablokowanej. Przy rozdzielczości Full HD możemy uruchomić stabilizację aktywną. Co do samego nagrania, to tym telefonem można nagrać ładne filmy, ale tylko przy uruchomionej stabilizacji. Co ważne, to jak na telefon za ok. 3700 zł jest naprawdę dobrze, bo jest to tańszy telefon od flagowych urządzeń od konkurencji, więc można przymknąć oko na niektóre niedoskonałości.

Podsumowując

Google Pixel 8 Pro

Google Pixel 8 Pro nie jest aż tak drogim telefonem, jak się patrzy na konkurencje. Pixela można znaleźć już za ok. 3700 zł, ale czy warto tyle wydawać? Tak naprawdę przez cały okres testów byłem bardzo zadowolony z tego modelu, chociaż Google musi jeszcze popracować nad optymalizacją baterii i aby zdjęcia i filmy, wyglądały jeszcze lepiej (jak na Google przystało). Nie jest źle, ale szczerzę mogę powiedzieć, że spodziewałem się większego efektu WOW (szczególnie przy filmach). Mam nadzieję, że kolejna edycja Pixeli wniesie fotografię mobilną na jeszcze wyższy poziom, a także bateria będzie bardziej zoptymalizowana. Kiedy byłem z tym modelem na szlaku, to bałem się o to, że zaraz się rozładuje, bo jednak w jeden dzień telefon potrafił wytrzymać spokojnie do wieczora, a na drugi dzień w połowie dnia trzeba było szukać już ładowarki — nie wiem, od czego to zależy, ale tak niestety było. Nie mniej, bardzo polecam ten telefon, bo jest to model, z którego byłem naprawdę zadowolony.

Zdjęcia wykonane Google Pixel 8 Pro -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?