Wymiana szybki w iPhone – co trzeba wiedzieć?

iPhone XR
Wpis sponsorowany

Apple to bardzo znana marka, a szczególnie ich telefony (iPhone’y). Idąc ulicą można zauważyć u wielu przechodniów telefony z nadgryzionym jabłkiem. Często też widzimy (i się śmiejemy z tego), że ekrany iPhone’ów są uszkodzone, popękane i nie wiadomo co jeszcze. Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana szybki, jednak co za tym się kryje? Co warto wiedzieć? O tym dowiecie się poniżej.

Wymiana szybki

Wymiana szybki w iPhone’nie konieczna jest w momencie uszkodzenia naszego przedniego (lub tylnej) szklanej szybki. Zazwyczaj pojawia się takie rozbicie/uszkodzenie po upadku naszego telefonu z dużej wysokości. Takie rozbicie źle wpływa na estetykę urządzenia, nie zawsze jest komfortowe przy użytkowaniu. Przy dłuższym użytkowaniu telefonu z rozbitym ekranem możemy doprowadzić do poważnych problemów z samym wyświetlaczem. Rozbicie szybki nie wpływa tylko na wyświetlacz, ale także na dotyk — dlatego najlepiej po takim incydencie od razu udać się do serwisu.

Zbity ekran, wymiana całego panelu?

Niekiedy nasz telefon ma tylko zbitą szybkę, a nie kiedy uszkodzenie jest takie duże, że na wyświetlaczu mogą pojawić się kolorowe paski, albo ekran nie reaguje na nasz dotyk. W przypadku dużego uszkodzenia, będzie potrzeba wymiany całego przedniego panelu, co wiąże się z większymi kosztami. Jednak przy uszkodzeniu tylko szybki, to można zrobić refabrykacje przedniego panelu. Proces ten składa się z kilku etapów i polega na oddzieleniu uszkodzonego elementu od warstwy wyświetlacza. W taki oto sposób, koszta maleją, ponieważ zachowujemy oryginalny wyświetlacz, a wymieniamy tylko samą szybkę. Wyświetlacz jest czyszczony na poszczególnych etapach i na niego nakładana jest nowa szybka. Wszystkie elementy są łączone pod wpływem wysokiej temperatury. Po takim zabiegu można cieszyć się z dalszego użytkowania naszego telefonu.

Zabieg refabrykacji jest w pełni bezpieczny dla urządzenia i nie ma obaw, że coś pójdzie nie tak. Niektóre serwisy po takim zabiegu oferują aż 6 miesięcy gwarancji! Dlatego w razie problemów można zwrócić się do serwisu o naprawę gwarancyjną. Użytkownicy, którzy wymieniali szybki w swoich iPhone’ach nie czują żadnej różnicy podczas użytkowania telefonu.

Czy samodzielna wymiana szybki jest możliwa?

Niektórzy poszukują alternatyw, aby zaoszczędzać trochę na serwisie i przeszukują internet z nowymi wyświetlaczami lub szybkami. Teoretycznie samodzielna wymiana szybki/wyświetlacza jest możliwa. Jednak wymiana taka w rzeczywistości przeprowadzona taka operacja w domowym zaciszu jest utrudniona, dlaczego? Przede wszystkim do wymiany szybki lub wyświetlacza są potrzebne specjalistyczne narzędzia.

Bez nich nie będzie możliwe oddzielenie uszkodzonej warstwy od wyświetlacza (no chyba, że wymieniamy część razem z wyświetlaczem). Istnieje duże ryzyko, że podczas wymiany szybki dojdzie do uszkodzenia wyświetlacza. Wtedy będzie konieczna wymiana całego przedniego panelu na nowy  — dodatkowe koszty.

Nie zalecam naprawy szybki na własną rękę. Brak doświadczenia i sprzętu zwykle nie kończy się zbyt najlepiej, a w najgorszym wypadku będzie trzeba dołożyć pieniędzy na serwisowanie sprzętu. Koszt wymiany szybki w profesjonalnym serwisie nie są aż tak wygórowane, dlatego warto jak najszybciej znaleźć serwis, w którym zajmą się telefonem.

Czy na pewno warto wymieniać szybkę?

Wiele osób zastanawia się, czy wymiana szybki ma w ogóle sens. Moim zdaniem jak najbardziej tak. Z naprawą nie warto zwlekać, a to dlatego, że wyświetlacz będzie nie tylko podatny na uszkodzenia, ale także na wodę czy kurz. Jeśli ciecz przedostanie się do podzespołów, to iPhone może uleć poważnemu uszkodzeniu. Za wymianą szybki odpowiada również fakt, że zabieg ten jest dużo tańszy od zakupu nowego iPhone’a.

iPhone 8

Jak dobrze zabezpieczyć ekran?

Czy przed uszkodzeniem szybki w iPhone’ie można się jakoś ochronić? Niestety, ale w 100% nie da się zabezpieczyć telefonu, ale ryzyko usterki można zminimalizować. Zalecam, aby w pierwszej kolejności zakupić szkło hartowane lub folię na przedni wyświetlacz.

Podczas upadku zamortyzuje uszkodzenie i ochroni wyświetlacz. Dodatkowo polecam zainwestować w solidne etui. Podczas wyciągania telefonu z kieszeni, a także podczas korzystania z niego na co dzień warto zachować ostrożność. W ten sposób nie będziemy musieli obawiać się, że urządzenie wypadnie nam z ręki/rąk. Jak tak się stanie, to będziemy spokojni, że szkoda nie będzie aż taka duża. Pancerne obudowy są wykonane z materiałów, które pochłaniają uderzenia. Warto rozejrzeć się za modelem spełniającym normy wojskowe lub poszukać modelu z wzmocnionymi rogami. Ochrona urządzenie będzie bardzo dobra, a ty będziesz mógł zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale czas.

Ile kosztuje wymiana szybki?

Cena wymiana szybki nie jest droga (nie przewyższa ceny urządzenia), bo to wszystko zależy jaki model masz. Wiadomo im nowszy model, tym cena będzie wyższa. Jednak plusem takiej usługi jest również taki, że zwykle serwisant potrzebuje zaledwie kilku godzin na wymianę szybki.