Fototest – Honor 9X

Honor 9X

Jakiś czas temu dotarł do mnie na testy Honor 9X, który był i jest w dalszym ciągu bardzo promowany przez markę Honor. Dlaczego? Według marki jest to Xtra urządzenie, które jest warte uwagi. Jednak czy tak jest? Czy aparaty w tym modelu nadają się do zdjęć, no i przede wszystkim, czy Honor 9X jest wart tego całego zachodu? Tego się dowiecie z tej recenzji.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Honor 9X

Honor wyposażył ten telefon w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 48 Mpx f/1.8
  • 8 Mpx f/2.4 (szerokokątny)
  • 2 Mpx f/2.4 (do pomiaru głębi ostrości)
 • Przód:
  • 16 Mpx f/2.2

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą nadzwyczaj dobrze. Szczegółowość i jakość zdjęć jest na wysokim poziomie jak na takie urządzenie. Zdjęcia są odrobinę ciemniejsze i nie każdemu może się podobać. Co również jest ważne, to nie mamy tutaj automatycznego HDR (jak przy innych urządzeniach marki Honor i Huawei), ale mamy za to wyostrzenie obrazu, które według mnie czasami działa dobrze, a czasami nie daje żadnych rezultatów. Naturalnie mamy tutaj też sztuczną inteligencję, ale nie polecam jej uruchamiać. Zdjęcia są wtedy wykonywane tylko w 12 Mpx i nawet nie mamy możliwości przełączenia się na inną rozdzielczość.

Pochmurna pogoda - Honor 9X

Pochmurna pogoda - Honor 9X

3. Słoneczna pogoda

Przy słonecznej pogodzie zdjęcia wychodzą równie dobrze co w odrobinę gorszych warunkach oświetleniowych. Szczegółowość i jakość zdjęć jest na wysokim poziomie, jak oczywiście nie włączymy sztucznej inteligencji, bo wtedy jakość zdjęć nam odrobinę spadnie. Przynajmniej przy tego typu oświetleniu nie można narzekać na kolory ani na już wspomnianą szczegółowość. Jednak ostrzegam, że lepiej nie uważać Honora na dosyć ostrym słońcu, ponieważ biel potrafi być czasami przepalona, a także mamy tutaj wysoki kontrast i nie zawsze wszystko będzie wyglądać tak, jakbyśmy tego chcieli. Wtedy najlepiej używać osobnego trybu HDR, ale jak wiadomo, nie możemy wtedy przełączyć się na szeroki kąt, jak w trybie automatycznym.

Słoneczna pogoda - Honor 9X

Słoneczna pogoda - Honor 9X

4. Zdjęcia makro

W sprawie zdjęć makro to powiedzieć mogę, że tego typu zdjęcia mogą się podobać z tego Honora. Oczywiście tylko z głównego aparatu, ponieważ szeroki kąt nie posiada autofocusu, a szkoda, bo mógłby być to ciekawa opcja w takim urządzeniu. Głębia ostrości jest ładna i poprawnie oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia, dodatkowo mamy tutaj tryb przysłona i tryb portretowy, który sprawdza się bardzo dobrze i trzeba to przyznać, że tym Honorem zrobimy ładne portrety. Powiedzieć muszę jeszcze o kolorach, które są dobre, ale jak dla mnie zdjęcia są trochę ciemniejsze i warto wtedy pobawić się trochę ekspozycją.

Zdjęcia makro - Honor 9X

Zdjęcia makro - Honor 9X

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to powiedzieć muszę, że w obu warunkach oświetleniowych jest na poprawnym poziomie. Kolory w sztucznym i naturalnym oświetleniu są odwzorowane poprawnie i widać przez to, że przynajmniej balans bieli działa tak jak powinien. Najważniejsze, że krawędzie na zdjęciach nie są mocno poszarpane i rozmazane — można za to pogratulować Honorowi. Dodatkowo powiedzieć muszę o autofocusie, który sprawdza się bardzo dobrze w obu warunkach oświetleniowych i nie można na niego narzekać.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Honor 9X

Zdjęcia w pomieszczeniu - Honor 9X

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym modelu jest wysuwana — no taki mamy trend — ale czy sprawdza się mimo tego do zdjęć? Honor głośno mówił o rozwiązaniu w tej przedniej kamerce, ale jakoś mało mówił o samych zdjęciach. Dlaczego? No nie są one najwyższych lotów, w średnich warunkach oświetleniowych jakość zdjęć mocno spada. Przy lepszych warunkach oświetleniowych jest odrobinę lepiej, ale w dalszym ciągu kolory nie są poprawnie odwzorowane (wpadają odrobinę w zielony odcień). Tak samo widać drobny szum i ziarno, ale mimo wszystko mogę powiedzieć, że czasami zdjęcia z tej przedniej kamerki wychodzą przyzwoicie, ale czy inni będą z tego zadowoleni?

Przednia kamerka - Honor 9X

7. Zdjęcia nocne

Producent na swojej stronie chwali się, że tym Honorem możemy zrobić jasne zdjęcia w nocy, ale czy zawsze? W trybie automatycznym zdjęcia wychodzą dosyć dobrze, ale nie są one aż tak jasne, ale przynajmniej jakość jest odpowiednia. Lepiej radzi sobie ten telefon w trybie nocnym lub nawet trybie profesjonalnym, w których to możemy zrobić jaśniejsze zdjęcia i polecam korzystać z tych trybów, jeżeli tylko zabraknie nam odrobinę światła. Przynajmniej w tej cenie możemy robić zdjęcia w nocy.

Zdjęcia nocne - Honor 9X

Zdjęcia nocne - Honor 9X

8. Próbka nagrania

Honor 9X ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Co najważniejsze, to nie mamy żadnej opcji włączenia/wyłączenia stabilizacji, jednak producent na swojej stronie piszę, że ten telefon posiada elektroniczną stabilizację — po nagraniu tego w ogóle nie widać. Co do samych filmów, to powiedzieć muszę, że nie wyglądają one źle i miło, że producent dał nam możliwość zmiany aparatu podczas nagrywania — u niektórych producentów tego brakuje, nawet w tych droższych modelach.

Podsumowując

Honor 9X

Honor 9X jest tanim urządzeniem, jednak czy warto się nad nim zastanawiać? Powiedzieć mogę, że tak. Jak na cenę tego urządzenia, to nie jest źle, ale warto pamiętać o tym, że nie zawsze wykonamy ładne zdjęcia szerokim kątem. Jednak głównym aparatem wykonamy już lepsze zdjęcia i polecam w tym modelu wykorzystywać wszystkie tryby, które daje nam producent. Zdjęcia wtedy wyglądają o wiele lepiej, nawet bez włączonej sztucznej inteligencji.

Zdjęcia wykonane Honorem 9X -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?