Fototest – iPhone XR

iPhone XR

Jakiś czas tego dotarł do mnie odnowiony iPhone XR prosto od refurbed! Ogromne podziękowania dla nich, że mogłem w końcu przetestować trochę nowsze urządzenie od Apple i to jeszcze w dodatku odnowione. Co mnie zaskoczyło w tym iPhone’ie i co chciałem sprawdzić, to w szczególności możliwości trybu portretowego przy jednym aparacie i trybów studyjnych od Apple. Jak sprawdziły się u mnie aparaty w tym modelu? Przekonajcie się tego poniżej!

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia pięciu zalet i wad aparatów w odnowionym telefonie iPhone XR.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

iPhone XR

Apple ten telefon wyposażyło w dwa aparaty:

 • Tył:
  • 12 Mpx f/1.8
 • Przód:
  • 7 Mpx f/2.2

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na wysokim poziomie i od razu muszę powiedzieć, że widać znaczną poprawę względem iPhone’a 8. Poprawę nie tylko widać przy szczegółowości zdjęć, ale także przy samych kolorach, które są naturalne i świetnie odwzorowane — tego mi brakuje w urządzeniach z Androidem! Dodatkowo powiedzieć muszę, że mamy tutaj automatyczny HDR i na całe szczęście nie mamy tutaj sztucznej inteligencji. Dlaczego na całe szczęście? Zdjęcia wychodzą bardzo naturalnie i szkoda byłoby je zepsuć, a tak to możemy cieszyć się przyjemnymi zdjęciami dla naszego oka.

Pochmurna pogoda - iPhone XR

Pochmurna pogoda - iPhone XR

3. Słoneczna pogoda

Przy słonecznej pogodzie zdjęcia wyglądają równie dobrze co przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych, jednak tutaj można zauważyć, że kolory wpadają w odrobinę zimniejsze barwy. Od razu muszę powiedzieć, że to nie zawsze tak wygląda i momentami balans bieli działa poprawnie. Jednak nie zmienia to faktu, że zdjęcia wyglądają bardzo dobrze i można w takich warunkach oświetleniowych zrobić świetne zdjęcia (nawet bez sztucznej inteligencji). Rozpiętość tonalna również jest na dosyć dobrym poziomie, mimo że czasami mamy mocny kontrast na zdjęciach — mam nadzieję, że Apple to ulepszyło już w swoich nowych iPhone’ach.

Słoneczna pogoda - iPhone XR

Słoneczna pogoda - iPhone XR

4. Zdjęcia makro

W sprawie zdjęć makro to powiedzieć mogę, że nie jest źle. Momentami trzeba dłużej poczekać, aż autofocus wyostrzy lub sami będziemy starać się wycelować ostrością w dany obiekt na zdjęciu. Przy mniejszych obiektach musimy dłużej się napracować, aby zdjęcie wyglądało tak, jakbyśmy tego chcieli. Kolory są poprawne, a jakość i szczegółowość jest na dość wysokim poziomie. Głębia ostrości również wygląda bardzo ładnie i poprawnie oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Tryb portretowy działa tylko wtedy, kiedy w naszym kadrze będzie twarz. Jednak od razu muszę powiedzieć, że niestety te tryby nie działają aż tak dobrze, jak to Apple prezentowało i o tym mówiło. Mam nadzieję, że od iPhone’a 11 już to lepiej działa.

Zdjęcia makro - iPhone XR

Zdjęcia makro - iPhone XR

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to w obu warunkach oświetleniowych jest bardzo dobrze. Najważniejsze, że krawędzie nie są poszarpane, ani rozmazane i za to można pochwalić Apple. W naturalnym oświetleniu kolory mogą czasami wpadać w cieplejsze odcienie, jednak jest to spowodowane balansem bieli i mam nadzieję, że Apple to poprawi. W sztucznym oświetleniu jest znacznie lepiej, ponieważ kolory są naturalne i jest, to dla mnie zagdaka, że lepiej jest przy sztucznym oświetleniu, niż przy naturalnym. Dodatkowo powiedzieć muszę, że autofocus przy obu warunkach oświetleniowych działa poprawnie i nie można na niego narzekać.

Zdjęcia w pomieszczeniu - iPhone XR

Zdjęcia w pomieszczeniu - iPhone XR

6. Przednia kamerka

Przednie kamerki w iPhone’ach są dobre, ale nie zawsze radzą sobie w średnich warunkach oświetleniowych. W iPhone’ie XR jest dobrze i to nawet w średnich warunkach oświetleniowych. Przynajmniej wszystko jest ostre i szczegółowe, chociaż widać małe szumy i ziarno na zdjęciach. Jednak przyznać trzeba, że zdjęcia z przedniego aparatu w tym telefonie wyglądają poprawnie i nawet kolory są dobrze odwzorowane (tylko kontrast jest trochę wyższy). Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone z tej przedniej kamerki w dobrych warunkach oświetleniowych.

Przednia kamerka - iPhone XR

7. Zdjęcia nocne

iPhone’y nie radziły sobie za dobrze w tego typu warunkach oświetleniowych. Jednak była już znaczna poprawa od wersji 7, w wersji 8 zdjęcia już były znacznie lepsze, jednak to dalej nie było to, ponieważ zdjęcia z urządzeń z zielonym Androidem wykonywały lepsze zdjęcia. iPhone XR potrafi już znacznie lepiej radzić sobie w tego typu warunkach, nawet mimo braku trybu nocnego. Automatyczny HDR wraz z trybem automatycznym świetnie sobie radzi z takim oświetleniem. Teraz już mogę przyznać, że tym iPhonem zrobimy ładne zdjęcia w nocy.

Zdjęcia nocne - iPhone XR

8. Próbka nagrania

iPhone XR ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Co jest ważne, to mamy tutaj optyczną stabilizację, która działa bardzo dobrze i urządzenia z Androidem powinny uczyć się jak nagrywać ładne filmy. Co do samych nagrań, to powiedzieć muszę, że wyglądają one bardzo dobrze i można tym telefonem nagrać bardzo ładne filmy, które będą cieszyć oko. Dodatkowo powiedzieć muszę, że autofocus działa szybko i precyzyjne — nic złego nie można na ten temat powiedzieć.

Podsumowując

iPhone XR

Odnowiony iPhone XR na refurbed nie jest drogi, patrząc oczywiście na nową wersję tego modelu. Jednak czy opłaca się kupować ten model ze względu na aparat? Według mnie tak, nawet jeśli planujecie zakup urządzenia od Apple i chcecie robić nim dużo zdjęć, to zdecydowanie lepiej myśleć nad iPhonem XR, niż iPhonem 8 lub 7. Mam nadzieję, że niebawem będę mógł przetestować nowsze wersje odnowionych urządzeń marki z nadgryzionym jabłkiem.

iPhone’a XR możecie kupić tutaj -> ODNOWIONY IPHONE XR

Zdjęcia wykonane iPhonem XR -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?