Fototest – iPhone 8

iPhone 8

Ostatnio w moje ręce wpadł trochę nowszy już iPhone od poprzedniego, czyli od iPhone’a 7. Oczywiście wielkie podziękowania dla Refurbed za sprzęt do testów. Dla tych, którzy nie obserwują mnie na moich portalach społecznościowych, to od razu wspomnę, że warto zobaczyć, co znajduje się na stronie Refurbed, a konkretnie tej stronie -> stan urządzenia. Możecie się odrobinę zdziwić. Nie przedłużając i nie zmieniając tematu, jak sprawdziły się u mnie aparaty w tym konkretnym iPhone’ie? Niżej będziecie mogli się przekonać.

Zanim przejdziecie jednak dalej, serdecznie Was zapraszam do obejrzenia pięciu zalet i wad aparatów w telefonie iPhone 8.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda
  3. Słoneczna pogoda
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

iPhone 8

Apple to urządzenie wyposażyło w dwa aparaty. Główny aparat na tylnej obudowie posiada matrycę 12 Mpx z przesłoną f/1.8.

Przednia kamerka posiada matrycę 7 Mpx z przesłoną f/2.2.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia w pochmurną pogodę wychodzą dosyć dobrze i przede wszystkim są one jasne. Szczegółowość i jakość tych zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie i już tutaj mogę powiedzieć, że iPhone 8 jest w dalszym ciągu opłacalnym urządzeniem pod względem aparatów — nie boje się tego mówić. Oczywiście mamy tutaj automatyczny HDR, który w większości daje sobie radę, ale czasami lepiej jest go wymusić (tylko nie w gorszych warunkach oświetleniowych). Kolory przy takim oświetleniu są nadzwyczaj dobre i nawet mogę powiedzieć, że są one o wiele lepsze niż w iPhone’ie 7 — widać duży progres w aparacie i oprogramowaniu. Nie jest, to może to, co bym jeszcze oczekiwał od urządzeń Apple, ale jest już znacznie lepiej!

Pochmurna pogoda - iPhone 8

Pochmurna pogoda - iPhone 8

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wychodzą ŚWIETNIE! Szczegółowość i jakość takich zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie — widać jak bardzo jest czuła matryca w iPhone’ie. Nawet kolory są przy takim oświetleniu mocniej nasycone. Mimo iż ja nie lubię aż takich mocno nasyconych kolorów, to jednak te zdjęcia wykonane tym urządzeniem są na tyle fajne, że trudno oderwać od nich wzrok, a szczególnie od tych z mojego mini wyjazdu wraz z tytułowym urządzeniem. Przyznać także muszę, że cienie nie są na tyle mocne, aby to przeszkadzało i można w tym przypadku pochwalić automatyczny HDR.

Słoneczna pogoda - iPhone 8

Słoneczna pogoda - iPhone 8

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to powiedzieć muszę, że tutaj jest również super! Szczerze mogę Wam powiedzieć, że jeżeli szukacie już iPhone’a do zdjęć, to lepiej zacząć od iPhone’a 8 — ten telefon znacznie lepiej umie w zdjęcia niż poprzednie generacje. Szczegółowość i jakość takich zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie (tak jak większość zdjęć) i trudno coś mówić złego na temat aparatów w tym urządzeniu. Oczywiście nie jest pozbawiony wad, ale w przypadku tego modelu, to niektóre można wykorzystać do zrobienia ciekawych zdjęć. Dodać jeszcze muszę, że głębia ostrości w tym telefonie jest świetna i bardzo plastyczna — dzięki temu zdjęcia tego typu są bardzo ładne i aż chce się na nie patrzeć.

Zdjęcia makro - iPhone 8

Zdjęcia makro - iPhone 8

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to muszę przyznać, że nie jest aż tak super, chociaż muszę przyznać, że szczegółowość i jakość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Szkoda tylko, że krawędzie są odrobinę poszarpane i rozmazane — mam nadzieję, że w nowszych modelach już to nie występuję, bo byłaby wielka szkoda. W sprawie kolorów to powiedzieć muszę, że w sztucznym oświetleniu nie widać dużych różnic względem urządzeń z androidem, ale już w naturalnym oświetleniu widać. W tym naturalnym oświetleniu kolory są stonowane, można powiedzieć, że bliższe realiów. W urządzeniach z androidem są one mocniejsze niż w tym przypadku. Tak naprawdę każdy ma inny gust i jednym może się to podobać, a innym nie.

Zdjęcia w pomieszczeniu - iPhone 8

Zdjęcia w pomieszczeniu - iPhone 8

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka mimo swojej specyfikacji to jest dla mnie super. W bardzo dobrym oświetleniu zdjęcia są na porównaniu ze zdjęciami z głównego aparatu — no jak dla mnie kosmos. Nawet w tych średnich warunkach oświetleniowych da się zrobić przyzwoite zdjęcie, które naprawdę zadowoli nie jedną osobę, w szczególności te, które lubią robić sobie dużo tego typu zdjęć. Przynajmniej wiadomo, że dla miłośników zdjęć selfie iPhone 8 nada się idealnie. Kolory i balans bieli działa bardzo dobrze i trudno coś złego tutaj na ten temat powiedzieć. Oczywiście w gorszym oświetleniu pojawią się szumy, ale nie oszukujmy się, nawet teraz w większości urządzeń trudno o dobrą przednią kamerkę.

Przednia kamerka - iPhone 8

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane tym urządzeniem nie są najgorsze. Oczywiście nie są może one tak super, jak w aktualnych urządzeniach z trybem nocnym, jednak jak na możliwości samego trybu automatycznego, to nie jest źle! Co dla mnie było zdziwieniem, to znacznie lepiej radziło sobie to urządzenie w gorszych warunkach oświetleniowych, czy to typowo w nocy przy wyłączonym trybie HDR. Dlatego w takich warunkach polecam wyłączyć HDR. Wspomnieć muszę jeszcze o flarach, które czasami występują. Nie zawsze, ale czasami są i lepiej o ty wiedzieć, niż potem się denerwować, że ma się zepsute zdjęcie — chociaż zawsze można to mądrze wykorzystać.

Zdjęcia nocne - iPhone 8

Zdjęcia nocne - iPhone 8

8. Próbka nagrania

iPhone 8 ma możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K. Co najważniejsze to mamy tutaj optyczną stabilizację obrazu, szkoda, że zabrakło tutaj elektronicznej, aby wspomóc tę stabilizację, ale ważne, że przynajmniej jakąś mamy i to nawet optyczną. Co do samego nagrania, to muszę powiedzieć, że nie jest źle, a nawet jest bardzo dobrze, porównując to z telefonem poprzedniej generacji. Chociaż oczekiwałem od tego modelu trochę więcej, no szkoda i mam nadzieję, że w kolejnych modelach jest znacznie lepiej — chodzi mi o pływający obraz. Ostrość też radzi sobie całkiem nieźle i krótkie filmiki można spokojnie nagrywać tym telefonem.

Podsumowując

iPhone 8

iPhone 8 nie już takim drogim urządzeniem (szczególnie na Refurbed). Ja muszę polecić to urządzenie, ponieważ bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło i dla osób, które lubią robić zdjęcia tylko w trybie automatycznym, bez zbędnych trybów itd., to ten telefon będzie dla nich idealny. Nawet śmiem powiedzieć, że tym telefonem da się zrobić jeszcze tak super zdjęcia, którymi będzie można się chwalić przed znajomymi — nawet przed tymi, którzy mają nowsze urządzenia. Jeżeli nie chcecie kupować nowego i drogiego urządzenia, to sprawdźcie ten, bo jest to świetna okazja, a przy okazji możecie być odrobinę eko!

Zdjęcia wykonane iPhonem 8 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?