Fototest – Honor Play

Honor Play

Super wydajny i tani telefon. Tak właśnie można nazwać tytułowe urządzenie, czyli Honor Play, który może i ma szybki procesor i grafikę, ale czy aparaty w nim nadają się do wykonywania ładnych i przede wszystkim szczegółowych zdjęć? Na pewno dowiecie się tego z tej recenzji.

Zanim jednak przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Honor Play

Honor to urządzenie wyposażyło w trzy aparaty. Dwa z nich znajdują się na tylnej obudowie i ta główna kamera ma matrycę 16 Mpx z przesłoną f/2.2, a druga kamera jest do wykrywania głębi ostrości i posiada matrycę 2 Mpx z przesłoną f/2.4.

Na przodzie znajdziemy aparat z matrycą 16 Mpx z przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wykonane tym telefonem są całkiem niezłe, ale niestety nie byłbym sobą, gdybym się do czegoś nie przyczepił, a mianowicie do kolorów. Może i są one dobre i miło się na nie patrzy, to niestety przez sztuczną inteligencję są one zbyt mocno nasycone i wiem, że niektórym mogłoby to odrobinę przeszkadzać. Nie są to naturalne kolory, więc trudno też nie wierzyć, że zdjęcie nie było poddane żadnej obróbce. Jednak i tak muszę pochwalić jakość i szczegółowość zdjęcia, bo przy tym oświetleniu wygląda to zjawiskowo i czego możemy chcieć więcej. Powiem jeszcze o HDR, który według mnie powinien lepiej sobie poradzić, no ale co tu dużo oczekiwać od trybu AI.

Pochmurna pogoda - Honor Play

Pochmurna pogoda - Honor Play

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wychodzą bardzo dobrze, ale niestety problem z kolorami i HDR występuje nawet przy takim oświetleniu. Jednak nie można powiedzieć, że takie zdjęcia nie będą się podobać, bo właśnie może być całkowicie na odwrót. Nasycone kolory tutaj mogą się podobać tylko dlatego, że dzięki nim niebo ma bardzo ładny niebieski kolor. Co do szczegółowości i jakości, to chyba nie muszę wspominać, że jest świetnie, a nawet rewelacyjnie. Oczywiście jest to zasługa trybu AI, że zdjęcia wygadają, tak jak wyglądają.

Słoneczna pogoda - Honor Play

Słoneczna pogoda - Honor Play

4. Zdjęcia makro

Zdjęcia makro wykonywane tym telefonem są dobre, chociaż tak jak w innych przypadkach kolory są za bardzo nasycone. Oczywiście do zdjęć kwiatków to pasuje, ale niestety do reszty już nie za bardzo. Dla osób, które nie lubią takich mocnych kolorów, polecam wyłączyć tryb AI. Co do reszty, czyli szczegółowości i jakości zdjęć, nie mogę się przyczepić. Jest naprawdę dobrze, chociaż trzeba pamiętać, że jeżeli wyłączymy sztuczną inteligencję, to zdjęcia nie będą już aż tak szczegółowe. Dodatkowo trzeba powiedzieć jeszcze o głębi ostrości, która jest w porządku i dobrze sobie radzi z oddzielaniem tła od głównego obiektu zdjęcia.

Zdjęcia makro - Honor Play

Zdjęcia makro - Honor Play

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Przy zdjęciach w pomieszczeniu chyba już nie muszę wspominać, że kolory są bardzo mocno nasycone. Jednak trzeba przyznać, że szczegółowość jest rewelacyjna, tak samo, jak jakość takich zdjęć, nawet w sztucznym oświetleniu. Co warto jeszcze powiedzieć, to o cieniach, które są nawet słabe i o poszarpanych krawędziach, które nie ujrzymy na zdjęciach wykonanych tym telefonem. Wspomnieć jeszcze muszę o autofokusie, który nawet sprawnie działał i nie mogłem na niego narzekać.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Honor Play

Zdjęcia w pomieszczeniu - Honor Play

6. Przednia kamerka

Niestety przednia kamerka w tym urządzeniu nie jest najlepsza. W średnich warunkach oświetleniowych na zdjęciach możemy spotkać dużą ilość szumów i ziarna, a nie jest to najlepsza rzecz. Co ważne to w lepszych warunkach oświetleniowych nie spotkamy się z szumami i co jest najważniejsze, to szczegółowość będzie o wiele lepsza. Również balans bieli działa nawet przyzwoicie, ale niestety w średnich warunkach oświetleniowych momentami się pomyli.

Przednia kamerka - Honor Play

7. Zdjęcia nocne

Czy w nocy uda nam się wykonać na tyle dobre zdjęcia tym telefonem, aby mieć wszystko jasne? Niestety w trybie automatycznym nam się to zbytnio nie uda, ale już w trybie nocnym owszem się uda. W trybie automatycznym zdjęcia są ciemne, a nawet śmiem powiedzieć, że bardzo ciemne jak na telefon z tej półki cenowej. Jednak jak przystało na Honora (i Huawei) mamy w tym modelu tryb nocny, który może nie jest taki super jak w urządzeniach sygnowanym logiem Huawei, ale daje sobie nawet radę. Polecam wykonywać w nocy tym telefonem zdjęcia tylko za pomocą trybu nocnego, a nawet trybu manualnego. Zdjęcia będą o wiele lepsze i najważniejsze, że będą jaśniejsze.

Zdjęcia nocne - Honor Play

Zdjęcia nocne - Honor Play

8. Przykładowe wideo

Honor potrafi nagrywać w rozdzielczości 4K i niestety w przy tej rozdzielczości nie znajdziemy żadnej stabilizacji obrazu. Szkoda, że Honor nie pokusił się przynajmniej o elektroniczną stabilizację obrazu. Chociaż EIS możemy spotkać tylko przy rozdzielczości Full HD w 30 kl/s. Co do nagrania to można powiedzieć, że nie jest najgorzej pod względem jakości, ale niestety do kolorów można najwięcej się przyczepić. Pomijając fakt braku stabilizacji, to niestety momentami wyblakłe kolory wykluczają ten telefon z możliwości nagrywania filmów, mimo iż autofocus radzi sobie bardzo dobrze.

Podsumowując

Honor Play

Honor Play to tanie urządzenie, które może i ma dobre podzespoły, ale nie jest pozbawiony wad, a w szczególności jego aparaty. Tym telefonem da się zrobić nawet ładne zdjęcia, ale tylko dopiero, wtedy kiedy albo przyzwyczaimy się do mocnych kolorów, albo wyłączymy sztuczną inteligencję, która niekiedy robi więcej szkód niż korzyści. Szczerze to nawet nie wiem, czy poleciłbym ten telefon innym osobom do mobilnej fotografii, bo ten telefon jest przeznaczony do całkiem innych osób i aparaty w nim to tylko drobny dodatek. Jeżeli jednak lubisz takie mocne kolory, nie robisz dużo zdjęć i nie nagrywasz filmów, to może Ci się ten telefon spodobać.

Zdjęcia wykonane Honorem Play -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?