Fototest – HTC U11 Life

HTC U11 Life

Szukacie małego, zgrabnego, taniego telefonu z przede wszystkim dobrym aparatem? Powiem Wam, że HTC U11 Life taki jest, uwierzylibyście? Niestety musicie uwierzyć, chociaż może i ma kilka wad, ale są one w mniejszym stopniu niż w innych urządzeniach. A wiecie co? Tym urządzeniem można wykonywać zdjęcia w formacie RAW! Nie spodziewałem się tego, a tu taka miła niespodzianka od HTC. To co wkraczamy w #TeamHTC? 😉

Niestety tym razem nie mam dla Was rozpakowania, urządzenie przyszło w bardzo testowym pudełku i nie było co pokazywać, uwierzcie mi.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

HTC U11 Life

HTC to urządzenie wyposażyło w dwa aparaty, tylny aparat ma matrycę 16 Mpx z przesłoną f/2.0, nie jest to ten sam aparat co w U11, ale radzi sobie również dobrze.

Przednia kamerka to aparat również z matrycą 16 Mpx z przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody nie wychodzą aż tak jasne, jednak są bardzo szczegółowe, a ich jakość jest naprawdę dobra. Cienie nie zawsze są duże i mocne, czasami są właśnie prawie nie zauważalne, ale za to niekiedy udaje się wykonać super klimatyczne zdjęcie. Kolory na zdjęciach są odrobinę przygaszone, ale za to realistyczne, niebo jest dobrze oświetlone, chociaż mogłyby być odrobinę większe kontury chmur.

Pochmurna pogoda - HTC U11 Life

Pochmurna pogoda - HTC U11 Life

3. Słoneczna pogoda

HTC U11 Life podczas słonecznej pogody wykonuje super zdjęcia, cienie nie są duże, kolory są super, a szczegółowość wymiata. Tak można opisać zdjęcia właśnie w taką pogodę wykonane tym telefonem. Jest to jednoznaczne, z tym że to urządzenie jest idealne do wykonywania zdjęć krajobrazowych. A przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że urządzenie ma tak samo świetny tryb profesjonalny, jak U11 i dodatkowo możemy wykonywać zdjęcia w formacie RAW.

Słoneczna pogoda - HTC U11 Life

Słoneczna pogoda - HTC U11 Life

4. Zdjęcia makro

Zdjęcia makro wykonane tym urządzeniem są świetne. Jakość i szczegółowość zdjęć jest fenomenalna. Głębia ostrości odgradzająca główny obiekt jak na przysłonę f/2.0 jest super. Co warto pamiętać, to zdjęcia mogą być jaśniejsze ze względu na kontrolowaną ekspozycję przy wybieraniu ostrości. Więc o jasność nie trzeba się aż tak bać. Jeżeli i tak wykonamy zdjęcia w formacie RAW, to przy okazji będą one jaśniejsze.

Zdjęcia makro - HTC U11 Life

Zdjęcia makro - HTC U11 Life

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

HTC U11 Life w pomieszczeniach wykonuje bardzo dobre zdjęcia, nie brak im szczegółów, ale również i ostrość jest na wszystkim, nawet i podczas sztucznego oświetlenia. Kolory w jednym, jak i w drugim przypadku są bardzo dobre. Nie są podbite ani niewypłowiałe. W kilku słowach: Jest po prostu dobrze. Chociaż widać bardziej, że cienie podczas sztucznego oświetlenia są odrobinę za mocne.

Zdjęcia w pomieszczeniu - HTC U11 Life

Zdjęcia w pomieszczeniu - HTC U11 Life

6. Przednia kamerka

Niby wszystko to samo, a jednak nie. Takimi słowami można opisać przednią kamerkę, która nie jest rewelacyjna. Część zdjęcia jest poruszona, a druga część nie. Balans bieli nie najlepiej sobie radzi, chociaż można powiedzieć, że szczegółowość jest nawet znośna, ponieważ nie widać ani ziarna, ani szumów. Przydałoby się w przedniej kamerce szybsza migawka oraz autofokus, który pomógłby w wybraniu ostrości na zdjęciu.

Przednia kamerka - HTC U11 Life

7. Zdjęcia nocne

W HTC U11 Life nie jest tak samo, jak w większości telefonów, jaśniejsze zdjęcia wykonuje automat, a niestety tryb profesjonalny już nie, ponieważ mamy za krótki czas naświetlania. Tryb profesjonalny lepiej używać podczas dnia niż nocy. W trybie automatycznym odrobinę widać co jest na zdjęciu, ale dzięki temu na tych właśnie zdjęciach można zauważyć szumy i ziarno, które nie są piękne. Niestety tym urządzeniem nie wykonacie pięknych zdjęć w nocy.

Zdjęcia nocne - HTC U11 Life

Zdjęcia nocne - HTC U11 Life

8. Przykładowe wideo

HTC U11 Life ma możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K, jednak tak jak przy U11 (nawet w innych rozdzielczościach) nie zauważyłem opcji włączenia/wyłączenia stabilizacji obrazu. Jednak kręcąc nagranie, nie zauważymy, aby nagranie mniej drgało, więc można sądzić, że akurat w tym modelu jest brak optycznej stabilizacji obrazu. Co do nagrania to jest one poprawne, kolory są naturalne, a autofokus nawet sprawnie sobie radzi (jak na takie urządzenie). Gdyby kupić sobie gimbal, aby mieć stabilny obraz, to naprawdę tym urządzeniem nie takie kiepskie nagrania by wyszły. Nawet w 4K.

Podsumowując

HTC U11 Life

HTC U11 Life można znaleźć w naprawdę dobrej cenie, a co najważniejsze ta cena spada. Więc czy opłaca się kupować to urządzenie za poniżej 1,5 tys. zł? Może i nawet tak, ponieważ do podstaw mobilnej fotografii jest, jak znalazł, może jest trochę gorzej z przednią kamerką i zdjęciami w nocy. Chociaż nie każdy lubi wykonywać sobie zdjęć lub nie każdy robi zdjęcia w nocy. To dlaczego by nie zastanowić się nad tym urządzeniem? Może on nie jest idealny dla mnie (liczę, że U11+ już takim urządzeniem będzie), to i tak z czystym sercem mogę go polecić.

Zdjęcia wykonane HTC U11 Life -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?