Fototest – Nokia 8

Nokia 8

Chyba wiecie, że byłem wielkim fanem Noki, więc nie mogłem powstrzymać emocji, kiedy Nokia 8 wędrowała do moich rąk. Cały czas zastanawiało mnie, czy aparaty w tym urządzeniu sprawdzą się i wiecie co? Aparaty, które są sygnowane logiem ZEISS, nie ukrywając, wykonują dobre zdjęcia, czasami bardzo dobre, nie urywając pewnej części ciała. Zaraz zobaczycie sami.

Zanim jednak przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam do obejrzenia rozpakowania tego telefonu.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Nokia 8

Nokia to urządzenie wyposażyła w 3 aparaty, dwa na tyle sygnowane logiem ZEISS i jeden na przodzie. Tylne aparaty są wyposażone w matryce 13 Mpx z przesłoną f/2.0, z tego jedna matryca jest kolorowa, a druga monochromatyczna. Również jeden z aparatów (z kolorową matrycą) został wyposażony w stabilizację obrazu (OIS).

Przednia kamerka to aparat o matrycy 13 Mpx z przesłoną f/2.0, ta sama matryca, ale nie zawsze daje sobie radę.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą naprawdę dobrze jakościowo, szczegółowość oraz jakość zdjęć również nie jest najgorsza. Chociaż jasność zdjęć nie jest najlepsza, jednak kolory podczas takiej pogody są poprawne i dobrze o tym świadczy. Jak dla mnie to aparaty w Nokii 8 starają się być dobre, ale gdyby zdjęcia były odrobinę jaśniejsze, to byłoby wszystko idealnie, ponieważ nawet cienie nie są duże i mocne.

Pochmurna pogoda - Nokia 8

Pochmurna pogoda - Nokia 8

3. Słoneczna pogoda

Nokia 8 podczas słonecznej pogody potrafi wykonywać super zdjęcia. Cienie nie są duże, kolory są bardzo dobrze odzwierciedlone, a szczegółowość stoi na wysokim poziomie. W takie oświetlenie obydwa obiektywy świetnie sobie radzą i to trzeba im przyznać, mało jest niedociągnięć, ale na to można przymrużyć oko, ponieważ nie są aż tak zauważalne.

Słoneczna pogoda - Nokia 8

Słoneczna pogoda - Nokia 8

4. Zdjęcia makro

Zdjęcia makro wykonywane aparatami w Nokii 8 są dobre, nie są porywające, ale są dobre. Jakość i szczegółowość jest na wysokim poziomie, sam główny obiekt jest ostry i ma dużo szczegółów, a głębia ostrości jest nawet przyzwoita. Co warto też wiedzieć, to Nokia udostępnia nam tryb powiększania głębi ostrości. Sam tryb działa nawet bardzo dobrze, chociaż widać czasami małe niedociągnięcia, ale spokojnie mogą to poprawić aktualizacją i mam nadzieję, że Nokia tak zrobi.

Zdjęcia makro - Nokia 8

Zdjęcia makro - Nokia 8

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu nawet przy sztucznym świetle nie są najgorsze. Szczegółowość jest bardzo dobra, a szumów i ziarna nie widać aż tak dużo. Może dla kogoś będzie to nie zauważalne, ale mnie to niestety przeszkadza, widać, że aparaty w tym urządzeniu potrzebują odrobinę więcej światła, chociaż ostrość jest nawet szybko łapana i nie widać niedociągnięć. Kolory przy naturalnym świetle są poprawne, ale już przy sztucznym kolory są odrobinę podbite, możliwe, że mało osób będzie to przeszkadzało.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 8

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 8

6. Przednia kamerka

Wiecie co boli mnie w przedniej kamerce? Na poglądzie wszystko wygląda: pięknie, perfekcyjnie, tak jak powinno być. Po wykonaniu zdjęcia już jest inaczej. Zdjęcia nie zawsze wychodzą odpowiednio ostre (przy większej ilości światła już wychodzą), a balans bieli, nie radzi sobie najlepiej. Szczegółowość zdjęć jest nawet dobra, ale reszta już nie. Za duże cienie, widoczna ilość ziarna i szumów i można tak jeszcze trochę rozpisywać. Ale po co? Nokia 8 dobrze robi selfie tylko przy naprawdę dobrym oświetleniu.

Przednia kamerka - Nokia 8

7. Zdjęcia nocne

Nokia 8 nawet nie wejdzie na podium za najlepsze zdjęcia w nocy. W trybie automatycznym zdjęcia są koszmarnie ciemne, a w trybie HDR są one jaśniejsze, dzięki czemu możemy zobaczyć, co autor zdjęcia chciał nam pokazać. Trochę zmartwiłem się trybem profesjonalnym, w którym na próżno szukać czasu migawki, w tym trybie znajdziemy tylko podstawowe parametry, aby pobawić się trochę zdjęciami i tyle. Dlatego zdjęcia nocne najlepiej robić z włączonym trybem HDR.

Zdjęcia nocne - Nokia 8

Zdjęcia nocne - Nokia 8

8. Przykładowe wideo

Nokia 8 potrafi nagrywać w rozdzielczości 4K niby z optyczną stabilizacją obrazu, ale nagranie nie wygląda na najlepiej stabilne. Widać, że ekran trochę faluje, chociaż nie jest najgorzej, są urządzenia, które gorzej radzą sobie z optyczną stabilizacją optyczną. Co do ostrości to jest ona trochę powolna, ale za to skuteczna. Same kolory i szczegółowość jest na bardzo dobrym poziomie.

Podsumowując

Nokia 8

Nokia 8 nie jest aż taka droga, ponieważ nawet w świetnych promocjach można znaleźć ten telefon. Chociaż jak na możliwości aparatów w tym telefonie to cena jest trochę wygórowana, ale nie wątpię w to, aby cena nie spadała i gdy spadnie już poniżej 2 tys., to można się nad tym urządzeniem zastanowić. Niestety to nie jest urządzenie dla mnie, ponieważ aparaty potrzebują więcej światła, niż się spodziewałem, mimo to na podwórku aparaty radzą sobie świetnie.

Zdjęcia wykonane Nokią 8 -> ZDJĘCIA

A jaka jest twoja opinia?