Fototest – Huawei Mate 30 Pro

Huawei Mate 30 Pro

Ostatnio do mnie dotarł Huawei Mate 30 Pro, który może przez ostatni czas nie był aż taki sławny u nas — wszystko było spowodowane wysoką ceną i brakiem usług Google. Mimo iż nie potrafię żyć bez aplikacji Google (pracuję na nich cały czas), to i tak zakochałem się w tym urządzeniu. Dlaczego tak bardzo spodobało mi się to urządzenie mimo niektórych wad? Tego się przekonacie z tej recenzji.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Huawei Mate 30 Pro

Huawei wyposażył ten telefon w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 40 Mpx f/1.6
  • 40 Mpx f/1.8 — szeroki kąt
  • 8 Mpx f/2.4 — teleobiektyw
  • Czujnik głębi ostrości
 • Przód:
  • 32 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dosyć dobrze, jakość i szczegółowość zdjęć jest na świetnym poziomie i trudno tutaj na to narzekać. Szkoda, że nie mamy automatycznego HDR-u, a tylko w trybie automatycznym mamy wyostrzanie, które działa trochę jak HDR, ale nie z tak dobrym skutkiem. Oczywiście mamy tutaj sztuczną inteligencję i warto na nią uważać, bo niekiedy zielony potrafi być bardzo mocny — przyznam się szczerze, że też mi to zawsze przeszkadzało w urządzeniach Huawei, jednak w tym modelu bardzo to polubiłem. Wiele zdjęć wykonałem tym urządzeniem i wszystkie możecie zobaczyć w galerii podlinkowanej na końcu recenzji.

Pochmurna pogoda - Huawei Mate 30 Pro

Pochmurna pogoda - Huawei Mate 30 Pro

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia przy słonecznej pogodzie potrafią być tak samo świetne co przy odrobinie gorszym oświetleniu. Jakość i szczegółowość zdjęć jest naprawdę świetna i na nic nie można narzekać — no, chyba że tylko na mocniejsze kolory. Szeroki kąt również spisuje się świetnie i bardzo polubiłem tym telefonem wykonywać zdjęcia głównym aparatem i szerokokątnym. Teleobiektyw według mnie powinien być trochę lepszy, ponieważ jeżeli brakuje odrobinę światła, to nie zawsze wygląda to tak spektakularnie. Nie mniej jednak zdjęcia krajobrazowe wyglądają super. Co jest jeszcze ważne, to telefon radzi sobie z cieniami i rozpiętość tonalna jest na poprawnym poziomie.

Słoneczna pogoda - Huawei Mate 30 Pro

Słoneczna pogoda - Huawei Mate 30 Pro

4. Zdjęcia makro

Zdjęcia makro wykonane tym telefonem wychodzą świetnie — no jak by miało być inaczej. Nie mamy tutaj osobnego aparatu makro lub osobnego trybu makro, jednak dzięki sztucznej inteligencji telefon wykrywa, że robimy zdjęcie makro i przełącza się na taki tryb (używamy wtedy aparatu szerokokątnego). Głównym aparatem, jak i tym szerokokątnym możemy wykonać bardzo ładne zdjęcia. Głębia ostrości wygląda świetnie i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia, oczywiście mamy też tutaj tryb portretowy i tryb przysłony, więc możemy wykonać bardzo ładne portrety — możecie niektóre zobaczyć w podlinkowanej galerii na końcu.

Zdjęcia makro - Huawei Mate 30 Pro

Zdjęcia makro - Huawei Mate 30 Pro

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu wykonane w obu warunkach oświetleniowych wychodzą dosyć dobrze, a nawet śmiem powiedzieć, że bardzo dobrze. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia są poprawne, szczegółowość i jakość jest taka, jaka powinna być. Kolory są również poprawnie odzwierciedlone. Co jest najważniejsze, to krawędzie nie są poszarpane i rozmazane — Huawei mocno się nad tym postarał. Przy sztucznym oświetleniu jest równie dobrze, jedynie obraz może wydawać się ostrzejsze niż przy naturalnym oświetleniu, ale na szczęście jest to drobiazg.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei Mate 30 Pro

Zdjęcia w pomieszczeniu - Huawei Mate 30 Pro

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu jest bardzo dobra. Jakość zdjęć w średnich warunkach oświetleniowych jest taka, jaka powinna być — no w końcu nie jest to tani telefon, a Huawei się chwali, że ma super aparaty. Z przodu nie tylko posiadamy aparat, ale także czujniki (podczerwień itp.), dzięki czemu lepiej możemy rozmywać tło na zdjęciach z przedniej kamerki. Przynajmniej osoby, które lubią robić sobie dużo tego typu zdjęć, na pewno będą zadowolone. Przy lepszym oświetleniu jest również dobrze i przynajmniej tło nie jest prześwietlone, jak to czasami bywa w niektórych urządzeniach.

Przednia kamerka - Huawei Mate 30 Pro

7. Zdjęcia nocne

Jak wiadomo, Huawei jest jednym z najlepszych producentów, jeżeli chodzi o telefony do zdjęć nocnych, więc Mate 30 Pro nie mógł robić złych zdjęć w nocy. W trybie automatycznym zdjęcia wychodzą naprawdę super, w trybie nocnym zdjęcia wychodzą jeszcze jaśniejsze i co ważne, to w trybie nocnym możemy uchwycić bardzo ładnie gwiazdy. Nie mniej jednak można powiedzieć, że spokojnie tym telefonem można wykonywać zdjęcia w nocy w trybie automatycznym i zdjęcia będą wychodzić super, czy to do pokazania znajomym, czy na media społecznościowe. Oczywiście mamy tutaj tryb profesjonalny, ale jak tak dobrze działa tryb automatyczny i nocny, to nic więcej nie potrzeba.

Zdjęcia nocne - Huawei Mate 30 Pro

Zdjęcia nocne - Huawei Mate 30 Pro

8. Próbka nagrania

Huawei Mate 30 Pro ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Od jakiegoś czasu nie mamy w urządzeniach marki Huawei przełącznika do stabilizacji, w tym przypadku też go nie ma, ale filmy wydają się stabilniejsze, więc coś działa — no, chyba że tak dobrze działają optyczne stabilizacje w aparatach. Co do samego nagrania, to powiedzieć mogę, że kolory nie wydają się takie super jak przy zdjęciach. Widać też duże skoki aparatów przy ich zmianie podczas nagrywania i warto na to uważać, bo efekt może nie być taki, jakbyśmy tego oczekiwali. Nie mniej jednak można nagrać naprawdę ładne filmy, kiedy nie będziemy się bawić zmianą aparatów.

Podsumowując

Huawei Mate 30 Pro

Huawei Mate 30 Pro to świetne urządzenie, które gdyby miało usługi Google, to na pewno bym się mocniej nad nim zastanawiał. Super się z niego korzystało, a najbardziej polubiłem, a właściwie to pokochałem aparaty w tym urządzeniu. Jeżeli brak usług Google to dla Was nie przeszkoda, to gorąco polecam zastanowić się nad tym modelem, bo naprawdę zdjęcia można nim wykonać świetne — przykładem są zdjęcia w galerii poniżej. Dodatkowo ten telefon ma świetne nagrywanie w zwolnionym tempie, które też musicie zobaczyć — filmy znajdują się w galerii. Więc jak widzicie, ten telefon idealnie nadaje się do zdjęć, nie tylko w podróży, ale także do fotografowania naszej codzienności. Na pewno bylibyście z niego zadowoleni.

Zdjęcia wykonane Huaweiem Mate 30 Pro -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?