Fototest – Motorola Moto E40

Motorola Moto E40

W moje ręce wpadła najnowsza Motorola z serii Moto E. Jest to seria, która reprezentuje sobą nie tylko dosyć dobre telefony do użytku, ale także cena ich jest stosunkowo niska. Motorola Moto E40 nie ma, nie wiadomo jakich świetnych aparatów, jednak jest to model, którym można się zainteresować, np. jako swój pierwszy smartfon lub dla młodszych osób jako pierwszy telefon.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Motorola Moto E40

Motorola wyposażyła ten telefon w cztery aparat:

 • Tył:
  • 48 Mpx f/2.0
  • 2 Mpx f/2.4 — makro
  • 2 Mpx f/2.4 — do głębi ostrości
 • Przód:
  • 8 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody nie wypadają źle. Jakość zdjęć i szczegółowość ich jest zadowalająca i nie można się do tego przyczepić. Oczywiście mamy tutaj automatyczne HDR, które spisuje się na tyle, ile właściwie potrafi. Zdjęcia na podglądzie są znacznie ciemniejsze od tych, co można zobaczyć w galerii. Oczywiście kontrast i cienie dalej królują na niektórych zdjęciach, ale uwierzcie mi, jest o wiele lepiej, niż na podglądzie. Do kolorów nie można się przyczepić, bo są one poprawne.

Pochmurna pogoda - Motorola Moto E40

Pochmurna pogoda - Motorola Moto E40

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wypadają odrobinę lepiej niż w średnich warunkach oświetleniowych. Jakość zdjęć i ich szczegółowość jest na poprawnym poziomie i trudno się do niej przeczepić. Automatyczny HDR znacznie lepiej sobie radzi w takim oświetleniu i trudno się do czegoś przyczepić, są momenty i takie kadry, że trochę nieba zawsze będzie przepalone, jednak wtedy podczas wykonywania zdjęć można pobawić się ekspozycją, aby nie było takich sytuacji — pamiętajmy, że ten model kosztuje ok. 700 zł i nie możemy za dużo od niego wymagać. Podstawowe zdjęcia na wakacjach tym modelem zrobimy.

Słoneczna pogoda - Motorola Moto E40

Słoneczna pogoda - Motorola Moto E40

4. Zdjęcia makro

Motorola postanowiła wyposażyć ten model w dedykowany aparat makro, jednak jest to nadal tylko 2 Mpx i zdjęcia nie są najwyższych lotów. Głównym aparatem wykonamy o wiele lepsze zdjęcia makro i nawet głębia ostrości wygląda w porządku i nie można na nią narzekać — dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia i jest to najważniejsze. Czasami główny aparat ma problemy z kolorami przy takich zdjęciach, a to głównie przez oświetlenie, więc warto próbować i bawić się, aby zdjęcie wyszło tak, jak tego będziemy chcieli. Oczywiście nie brakuje tutaj trybu portretowego, który jest podstawowy i wykonamy nim w miarę dobre zdjęcia z artystycznym rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - Motorola Moto E40

Zdjęcia makro - Motorola Moto E40

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu wypadają całkiem nieźle. Jakość i szczegółowość zdjęć przy naturalnym oświetleniu naprawdę całkiem nieźle. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na dosyć bardzo dobrym poziomie. Nie można się przyczepić nawet do kolorów. Co jest najważniejsze, to krawędzie zdjęć są tylko lekko poszarpane, co nawet w droższych telefonach się to nie zdarza. Przy sztucznym oświetleniu zdjęcia również wypadają bardzo dobrze i jedynie, na co można narzekać, to na balans bieli, który niestety momentami kiepsko działa i zdjęcia mogą wypadać cieplejsze lub zimniejsze.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola Moto E40

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola Moto E40

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym modelu spisuje się całkiem nieźle. Chociaż w średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia nie mają najwyższej jakości i szczegółowości, to i tak są one w miarę jasne. W lepszych warunkach oświetleniowych zdjęcia wypadają znacznie lepiej i ich szczegółowość wtedy też jest już na jakimś poziomie. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, nie będą zadowolone, ale spokojnie ta przednia kamerka nadaje się do wideorozmów czy też do pamiątkowych zdjęć z jakiegoś miejsca lub czasu.

Przednia kamerka - Motorola Moto E40

7. Zdjęcia nocne

Zdziwiło mnie to, że w tym modelu znajduje się tryb nocny, który wcześniej rzadko był spotykany w serii Moto E. Producent postanowił dać do tego modelu ten tryb, aby to wykonywać znacznie lepsze zdjęcia w nocy. Oczywiście trybem automatycznym również wykonamy takowe zdjęcia lub podstawowym trybem manualnym. Najważniejsze i tak jest to, że trybem automatycznym wykonamy w miarę jasne i dobre zdjęcie w takich warunkach oświetleniowych, jednak jeżeli chcemy ostrzejsze zdjęcie, to polecam skorzystać właśnie z trybu nocnego. Motorola pokazuje, że nawet już tanim telefonem możemy wykonywać ładne zdjęcia i co najważniejsze to jasne zdjęcia w nocy.

Zdjęcia nocne - Motorola Moto E40

Zdjęcia nocne - Motorola Moto E40

8. Próbka nagrania

Motorola Moto E40 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Co ważne, to nie mamy tutaj żadnej stabilizacji i to strasznie widać. Jeżeli szukacie fajnego telefonu do nagrywania prostych rzeczy, np. wyjazdów, to z tego modelu nie będziecie zadowoleni. Lepiej robić tym modelem zdjęcia niż filmy.

Podsumowując

Motorola Moto E40

Motorola Moto E40 to stosunkowo tani telefon, który spisuje się naprawdę nieźle, jeżeli mamy mówić o telefonie za ok. 700 zł. Oczywiście zdjęcia z niego nie są, nie wiadomo jakie super, ale są one podstawowe i w zupełności wystarczające jak za taką cenę, a nawet można powiedzieć, że i bardzo dobre. Fajnie, że możemy tym modelem nawet w nocy zrobić zdjęcia i nie będą one jedną wielką czarną plamą. Ogólnie dobrze korzystało mi się z tego modelu i mogę go polecić.

Zdjęcia wykonane Motorolą Moto E40 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?