Fototest – Neffos X20 Pro

Neffos X20 Pro

Nie tak dawno trafił do mnie budżetowy telefon Neffosa. Od razu wspomnę, że nie miałem wcześniej styczności z Neffosem i dopiero teraz udało się zacząć testować ich produkty. Tak naprawdę byłem bardzo ciekawy, jak sprawdzą się u mnie modele tej marki, bo jak wiadomo, nie mają oni drogich urządzeń, a tym bardziej flagowych, więc trzeba trochę inaczej do nich podejść. Czy jestem w stanie polecić Wam telefon Neffos X20 Pro? Tego przekonacie się z tej recenzji.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Neffos X20 Pro

Neffos wyposażył ten telefon w trzy aparaty:

 • Tył:
  • 13 Mpx
  • 5 Mpx — do głębi ostrości
 • Przód:
  • 13 Mpx

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody nie wychodzą najgorzej. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie i tego nie można odmówić temu Neffosowi. Co ważne, to mamy tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję. Tryb AI w tym modelu nie uważam za coś złego, jednak czasami kolory potrafią być tak intensywne, że ma się aż wrażenie, że zaraz one wypłyną nam z ekranu — chociaż przy wyłączonej sztucznej inteligencji kolory momentami są również intensywne i widać, że tak działa oprogramowanie w tym modelu. Na pewno spodoba się to Instagramerom, którzy lubią strasznie mocne podbite zdjęcia.

Pochmurna pogoda - Neffos X20 Pro

Pochmurna pogoda - Neffos X20 Pro

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę są równie dobre co przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Przy tym oświetleniu idealnie widać jak telefon podbija mocno kolory. Dla niektórych może być to wada, dla niektórych nie — przynajmniej nie trzeba później obrabiać zdjęć z wyjazdu czy z naszej codzienności. Wspomnieć muszę o automatycznym HDR-erze w tym modelu, ponieważ trochę mnie on irytowało i mam nadzieję, że producent to poprawi. Mianowicie chodzi mi o to, że aplikacja aparatu nie zapamiętuje, czy włączymy automatyczny HDR (domyślnie w aplikacji jest wyłączony). Nie wiem, dlaczego Neffos tak postąpił, ale no niestety tak się zdarza. Mimo wszystko przyznać muszę, że jak na ten telefon da się w takim oświetleniu wykonać ładne zdjęcia — myślałem, że będzie gorzej, patrząc na jego cenę.

Słoneczna pogoda - Neffos X20 Pro

Słoneczna pogoda - Neffos X20 Pro

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to niestety nie zawsze będą one udane. Trzeba pamiętać, że telefon ze zbyt bliska nie złapie ostrości i trzeba się trochę napracować, aby uzyskać upragniony efekt — przynajmniej ten telefon nadaje się na pejzaże. Kiedy uda się jednak złapać już ostrość na obiekcie, to głębia ostrości jest nawet ładna i można, a nawet trzeba pochwalić ten telefon, ponieważ do 600 zł wykonamy przyzwoite zdjęcie. Oczywiście kolory będą strasznie podbite, ale wiem, że nie każdemu będzie to przeszkadzać. Co ciekawe to mamy w tym modelu tryb portretowy, który nie jest może najwyższych lotów, ale co ważne, to można nim się pobawić i uzyskać ciekawe efekty. Więcej zdjęć z tego telefonu możecie zobaczyć w albumie podlinkowanym na końcu recenzji.

Zdjęcia makro - Neffos X20 Pro

Zdjęcia makro - Neffos X20 Pro

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu wykonane tym telefonem do najlepszych nie należą, widać, że telefon ma małe problemy przy dużej ilości światła — przez to autofocus nie zawsze zadziała tak, jak my chcemy lub nie będzie taki szybki. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia nie są najgorsze, jakość zdjęć jest odpowiednia, a szczegółowość jest również odpowiednia (jak tylko dobrze złapiemy ostrość). Kolory oczywiście są mocniejsze, ale to już wiemy przy tym modelu. Przy sztucznym oświetleniu kolory są bardziej naturalne, ale za to jasność jest o wiele gorsza. Co jest bardzo ważne, to niestety krawędzie momentami są poszarpane i rozmazane, widać to szczególnie na jednolitym tle — mam nadzieję, że producent to poprawi w swoich nowych modelach.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Neffos X20 Pro

Zdjęcia w pomieszczeniu - Neffos X20 Pro

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym modelu mnie bardzo zaskoczyła, ponieważ jest to telefon do 600 zł. Więc z reguły przednie kamerki w takich modelach są, żeby po prostu były, po nic więcej. Tutaj przednia kamerka ma ogromny plus ode mnie, ponieważ nawet w średnich warunkach oświetleniowych możemy wykonać bardzo dobre i przede wszystkim ostre zdjęcie. Kolory na tego typu zdjęciach są naturalne i nie są aż tak przekoloryzowane, jak z tylnego aparatu — jak dla mnie jest to świetne. Przynajmniej osoby, które nie chcą wydawać fortuny na nowy telefon, będą zadowolone z przedniego aparatu, nawet w lepszym oświetleniu.

Przednia kamerka - Neffos X20 Pro

7. Zdjęcia nocne

Nie miałem wcześniejszych urządzeń tego producenta, więc ciężko powiedzieć, czy przy tego typu warunkach oświetleniowych było gorzej, czy lepiej. Jedynie co zauważyłem, to niestety w trybie automatycznym nie wykonamy na tyle jasnego zdjęcia, aby pochwalić się nim przed znajomymi, ale za to mamy tutaj tryb profesjonalny (taki se) i tryb nocny, w którym to możemy wybrać zdjęcia nocne lub malowanie światłem. Oczywiście tryb nocny nie jest jak u innych producentów, ale za to w tym trybie wykonamy na tyle jasne zdjęcie, że będziemy mogli się pochwalić znajomym, gdzie to byliśmy. Jakość zdjęć nie jest może najwyższych lotów, ale nadal trzeba pamiętać, ile to urządzenie kosztuje. W tej cenie trudno znaleźć urządzenie, którym to wykonamy zdjęcie w nocy, a tym bardziej, aby miało tryb nocny.

Zdjęcia nocne - Neffos X20 Pro

Zdjęcia nocne - Neffos X20 Pro

8. Próbka nagrania

Neffos X20 Pro ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Niestety nie mamy w tym urządzeniu żadnej stabilizacji obrazu — a szkoda, producent mógłby dodać przynajmniej cyfrową stabilizację obrazu. Co do samego filmu, to powiedzieć muszę, że tym modelem nie nagramy ładnych filmów. Kadry są przepalone (na podglądzie aż tak tego nie widać), obraz się trzęsie, balans bieli, też nie jest wysokich lotów, autofocus trochę skacze. No niestety ten model nie został przystosowany do nagrywania, nawet na gimbalu.

Podsumowując

Neffos X20 Pro

Neffos X20 Pro to bardzo tani telefon, który jak na swoją cenę jest bardzo ciekawym budżetowcem. Oczywiście aparaty w tym modelu nie są najlepsze, ale kupując taki telefon, nie patrzymy z reguły na aparaty — ale przyznać muszę, że można tym Neffosem niekiedy wykonać naprawdę ładne zdjęcia, którymi będzie można się pochwalić na swoich portalach społecznościowych. Osoby, które nie mają wysokiego budżetu na zakup nowego telefonu, a chcą mieć przynajmniej fajne zdjęcia z wakacji, to mogą się zastanowić nad tym modelem.

Zdjęcia wykonane Neffosem X20 Pro -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?