Recenzja – Acer ConceptD 7

Acer ConceptD 7

Na łamach Mobilnych Fotografii jeszcze tego nie było, a konkretnie produktów marki Acer. Chociaż sam mam komputer stacjonarny tej marki i co najważniejsze, to nie mogłem na niego narzekać (teraz znacznie mniej z niego korzystam). Na całe szczęście mimo aktualnie ciężkich warunków dla wielu firm, czy marek udało się nawiązać współpracę i rozpocząć testy ich produktów. Na pierwsze testy przyjechał do mnie laptop dla twórców Acer ConceptD 7, czyli coś idealnego dla mnie. Jednak czy jest to na tyle mobilny laptop, abym mógł go Wam polecić?

Przyznać się muszę, że wcześniej nie interesowałem się poczynaniami tej marki i nawet nie wiedziałem, że stworzyli taką linię komputerów (która jest bardzo ciekawa!). Mnie na samym początku zauroczył ten laptop, nie tylko wyglądem, ale także samym działaniem, ale o tym wszystkim zaraz się przekonacie.

  1. Mobilność urządzenia
  2. Rozmiar
  3. Ekran
  4. Klawiatura

1. Mobilność urządzenia

Acer ConceptD 7 jest 15,6-calowym laptopem, który nie ma szerokich ramek wokół ekranu, no może tylko na dolnej części. Więc praca na nim staje się bardzo przyjemna i nie czujemy przy nim żadnego dyskomfortu, jednak jak dla mnie taka wielkość laptopa jest za duża, aby non stop z nim gdzieś chodzić. Tak samo jego waga (2,10 kg) nie zachęca do tego, aby cały czas się z nim przemieszczać. Owszem praca na nim jest świetna i szybka, a jego waga stoi za tym, że mamy tutaj pokaźne podzespoły, aby to szybko przetwarzać zdjęcia, renderować filmy, grafiki itd. Więc wszystko jest zrozumiałe, przemieszczać się w domu (aktualnie w naszym home office) i po biurze z nim nie będzie sprawiać nam żadnego problemu. Przy dłuższych podróżach odczujemy już ciężar na ramieniu lub ramionach — tak samo potrzebujemy torby lub plecaka na taką wielkość laptopa.

A jak jest z baterią w tym modelu? Według producenta laptop powinien wytrzymać nam na jednym ładowaniu około 8 godzin. Jak to było w moim przypadku? Acer wytrzymywał mi 6/7 godzin na jednym ładowaniu, co akurat przy tym modelu i podzespołach, jakie się nim znajdują (które potrzebują dużo energii) nie uważam za zły wynik. Dlatego też nie za bardzo ten laptop spisze się, aby gdzieś z nim wychodzić i pracować choćby podczas podróży — na jakiś czas wystarczy, ale przy większym obciążeniu czas ten może się znacznie skrócić.

Acer ConceptD 7

2. Rozmiar

Wymiary tego komputera wynoszą: 358,5 mm x 255 mm x 17,9 mm. Tak naprawdę aż tak dużo to nie jest, patrząc na rozmiar matrycy tego laptopa, jednak wiadomo, że nie każdy ma torbę lub plecak na taki masywny laptop, chociaż i tak zawsze można sobie takie rzeczy kupić — nic nie stoi nam na przeszkodzie. Ciężko jest mi porównać ten laptop do innych testowanych przeze mnie laptopów (jedynie mógłbym do laptopa gamingowego), ponieważ podzespoły w tym Acerze są porównywalne do tych, co niektórzy mają w swoich komputerach stacjonarnych, a tu mamy wszystko zamknięte w przepięknie białej obudowie — no nie będę ukrywać, że kolor tej obudowy zrobił na mnie piorunujące wrażenie, a to tylko dlatego, że większość laptopów, które mogę testować, jest szara albo czarna, a tu mamy coś innego. Dodatkowo powiedzieć muszę, że cała linia ConceptD od Acera wygląda świetnie i zobaczcie sobie, jak np. prezentują się komputery stacjonarne — mógłbym mieć taki komputer w domu.

Niestety, jak wiadomo, aktualnie szaleje wirus na świecie, więc lepiej zostawać w domu i nie wyjeżdżać nigdzie na dłuższy czas, a tym bardziej nie mamy jak pracować zdalnie w mieście (teraz tylko z domu). Więc podróżowałem z tym Acerem pomiędzy pokojami, biurkiem i kanapą. Efekt był tego taki, że niestety trochę przeszkadzał mi ciężar i wielkość samego laptopa. Noszenie go w jednej ręce przez dłuższy czas sprawiało mały dyskomfort, tak samo, że strasznie grzał ten laptop (odprowadzał ciepłe powietrze na zewnątrz) i pracowanie na nim w łóżku nie było niczym przyjemnym.

Acer ConceptD 7

3. Ekran

Laptop został wyposażony w matrycę IPS (ComfyView) z rozdzielczością UHD (4K). Jest to bardzo wyjątkowy ekran w laptopie, ponieważ rzadko możemy taki znaleźć, a dokładnie chodzi o to, że mamy tutaj pełną gamę kolorów Adobe RGB, Certyfikat PANTONE oraz ekran został skalibrowany tak, aby osiągać niskie wartości Delta E (<2). Przy rozmiarze ekranu (15 cali) i rozdzielczości 4K, to obraz w tym laptopie jest jak żyleta. Trudno się dopatrzyć pojedynczych pikseli z bliska, a przy optymalnej odległości od ekranu wszystko jest super ostre — no czego chcieć więcej przy laptopie do tworzenia! Więc tak naprawdę nie można tutaj na nic narzekać.

Tak jak już wspomniałem, jest to bardzo wyjątkowy ekran, ponieważ świetnie odwzorowuje kolory i przy tworzeniu grafik, edycji zdjęć czy nawet filmów, jest to bardzo pomocne, bo można zauważyć wiele szczegółów. Przynajmniej wiemy, żeby nie przesadzić z koloryzacją filmów, czy też przy obróbce zdjęć nie przesadzić z ich nasyceniem. Czerń jest super czarna, a biel jest super biała — tak powinno być w każdym laptopie. Porównując ten laptop do mojego już starszego monitora graficznego, to mój monitor przy tym Acerze wyglądał dość słabo, więc jest coś na rzeczy.

Acer ConceptD 7

4. Klawiatura

Ciężko było mi się przyzwyczaić do tego, że przy tak dużym laptopie nie mamy osobnej klawiatury numerycznej (ja w swoim 15-calowym laptopie taką posiadam), na całe szczęście klawiatura numeryczna jest pomiędzy literami i można spokojnie z niej korzystać, jak włączymy Num Lock — pamiętać jednak trzeba, że lepiej zwracać uwagę na to, czy mamy włączony Num Lock, u mnie kilka razy się tak zdarzyło, że miałem włączony i jak pisałem do kogoś, to połowa liter była cyframi — przy szybkim pisaniu można sobie nawet narobić więcej pracy, przy późniejszym poprawianiu wyrazów.

Nie mniej jednak bardzo dobrze korzystało mi się z klawiatury w tym modelu, delikatne żółto/pomarańczowe podświetlenie idealnie się komponuje z tą śnieżno białą obudową, a także klawiatura nie świeci się cały czas (tylko przy jej użytkowaniu), więc wygląda to jeszcze bardziej efektownie. Producent mówi, że jest to ciepłe bursztynowe podświetlenie, które tworzy łagodną poświatę przywodzącą na myśl naturę i wschodzące słońce — muszę się z tym zgodzić, bo dokładnie tak to wygląda, więc dodaje to jeszcze piękniejszego uroku.

Acer ConceptD 7

Podsumowując

Acer ConceptD 7 nie ukrywając, jest bardzo drogi. Jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że jest to świetny laptop do pracy dla twórców. Dodatkowo ten laptop jest niezwykle cichy i tylko czasami usłyszymy wentylatory, jak mocniej go przyciśniemy z np. renderowaniem długiego filmu w rozdzielczości 4K. Wspomnieć także muszę tutaj o dźwięku z tego laptopa, ponieważ jest on super (tak jak większość rzeczy w tym modelu). Słuchanie muzyki, oglądanie filmów czy seriali sprawia ogromną satysfakcję i bardzo przyjemnie się jego słucha, a nawet jest na tyle donośny ten dźwięk, że miałem laptopa pogłośnionego do 40%. Przy rozmowach też ten Acer nadaje się idealnie, ale nie ukrywajmy, ten laptop nie jest do oglądania filmów, seriali i słuchania muzyki, tylko jest on do pracy.

Mnie ten laptop bardzo przypadł do gustu (a najbardziej ze względu na jego wygląd i moc). Dzięki niemu moja codzienna praca odbywała się szybciej. Ja mogę polecić każdemu ten laptop, chociaż nie jest on na tyle mobilny, aby go nosić wszędzie ze sobą. Nosić go możemy jedynie po domu lub biurze, ale nie należy to do najprzyjemniejszych rzeczy. Mimo wszystko laptop nie jest przeznaczony do częstego przenoszenia go z miejsca na miejsce.

Acer ConceptD 7

A co Ty sądzisz o tym komputerze?