Fototest – Oppo A53

Oppo A53

Ostatnio na testy trafiła do mnie Oppo A53. Jest to kolejny przedstawiciel Oppo z niższej półki cenowej. Jest to idealny sprzęt dla operatorów i brania go przy przedłużaniu umowy. Jednak czy ten model na tyle dobrze się spisuje, że można brać go pod uwagę? Tego przekonacie się poniżej.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Oppo A53

Oppo wyposażyło ten telefon w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 13 Mpx f/2.2
  • 2 Mpx f/2.4 — makro
  • 2 Mpx f/2.4 — do głębi ostrości
 • Przód:
  • 16 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą naprawdę dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie. Oczywiście mamy też tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję, więc na aspekt automatycznego HDR nie można narzekać. Przynajmniej zdjęcia mają odpowiednią jasność jak na cenę tego telefonu. Brakuje mi w tym telefonie szerokiego kąta i byłoby to na pewno lepsze rozwiązanie, niż aparat makro, którego nie będziemy używać w późniejszym czasie.

Pochmurna pogoda - Oppo A53

Pochmurna pogoda - Oppo A53

3. Słoneczna pogoda

Przy słonecznej pogodzie zdjęcia wychodzą równie dobrze co przy gorszych warunkach oświetleniowych. Automatyczny HDR sprawdza się naprawdę bardzo dobrze i trudno coś złego na ten temat powiedzieć. Rozpiętość tonalna jest naprawdę dobra jak na taki tani telefon i można być z tego naprawdę zadowolony. Dodatkowo tryb AI nie nasyca zbyt mocno kolorów i dzięki temu zdjęcia wydają się naturalne — co na próżno szukać w telefonach w podobnej półce cenowej. Szczególnie u operatorów. Spokojnie ten telefon można zabrać ze sobą w podróż i mieć naprawdę ładne zdjęcia z głównego aparatu.

Słoneczna pogoda - Oppo A53

Słoneczna pogoda - Oppo A53

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to owszem mamy tutaj dedykowany aparat makro, jednak jego jakość nie jest wysokich lotów i lepiej posługiwać się tylko głównym aparatem. Zdjęcia wykonane głównym aparatem są naprawdę ładne i mają dosyć dobrą głębię ostrości (oczywiście jak na taką półkę cenową). Głębia poprawnie oddziela nam tło od głównego obiektu zdjęcia. Dodatkowo w tym modelu posiadamy tryb portretowy, który spisuje się całkiem nieźle, chociaż tło nie zawsze będzie świetnie oddzielone od naszej postaci.

Zdjęcia makro - Oppo A53

Zdjęcia makro - Oppo A53

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to muszę przyznać, że jest w miarę poprawnie, chociaż nie zawsze efekt jest zadowalający. Przy naturalnym oświetleniu jakość zdjęć jest poprawna, jasność jest odpowiednia, a autofocus sprawdza się naprawdę dobrze. Co jest bardzo ważne, to krawędzie są poszarpane i rozmazane, więc nie jest to najlepszy aspekt tego modelu. Przy sztucznym oświetleniu zdjęcia także wychodzą ciemniej i momentami autofocus nie za bardzo sobie radzi. Przynajmniej jakość jest odpowiednia.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Oppo A53

Zdjęcia w pomieszczeniu - Oppo A53

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu jest bardzo przeciętna. W średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą nie za dobrze, jakość nie powala, tak samo szczegółowość. Kolory też nie za bardzo są poprawnie odzwierciedlone. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych jest znacznie lepiej, ale trudno robić sobie zdjęcia typu selfie w słoneczny dzień na zewnątrz, aby wszystko było tak jak trzeba. Osoby, które robią sobie dużo tego typu zdjęć, na pewno nie zawsze będą zadowolone.

Przednia kamerka - Oppo A53

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane tym Oppo nie są najlepsze, nawet brakuje tutaj trybu nocnego, który byłby dla tego modelu błogosławieństwem. Tak to mamy tylko tryb automatyczny i tryb profesjonalny. W trybie automatycznym zdjęcia wypadają średnio — nie są zbyt jasne i może to przeszkadzać. Jeżeli chcemy wykonać jaśniejsze zdjęcie, to musimy użyć trybu profesjonalnego, ale wiadomo, nie każdy potrafi się obsługiwać takim trybem, także szkoda, że Oppo nie pokusiło się o dodanie trybu nocnego.

Zdjęcia nocne - Oppo A53

Zdjęcia nocne - Oppo A53

8. Próbka nagrania

Oppo A53 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD. Niestety nie mamy tutaj żadnej stabilizacji, więc obraz będzie nam się trząsł. Co do samego filmu, to trzeba przyznać, że nie wygląda ono źle i gdyby nie ta stabilizacja, to można byłoby nagrywać naprawdę fajne filmy. Dodatkowo podczas nagrywania mamy opcje zoomu cyfrowego, co jak dla mnie nie jest to świetna opcja i nie polecam z tego korzystać, bo tracimy mocno wtedy na jakości. Do nagrań statycznych ten telefon może się spokojnie nadać.

Podsumowując

Oppo A53

Oppo A53 nie jest drogim telefonem, jednak czy warto się nim interesować? Od razu mogę Wam powiedzieć, że był to telefon poprawny i nawet dobrze mi się z niego korzystało. Zdjęcia może nie są oszałamiające, ale czego chcieć więcej za telefon za ok. 800 zł. Więc jeżeli szukacie taniego telefonu lub wasz budżet nie jest zbyt wysoki, to możecie zastanowić się nad tym modelem. Na pewno się na nim nie zawiedziecie — oczywiście, jeżeli nie macie wielkich też wymagań co do aparatów i samego telefonu.

Zdjęcia wykonane Oppo A53 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?