Fototest – Oppo A72

Oppo A72

Ostatnio miałem przyjemność testować telefon Oppo A72. Był to mój pierwszy telefon z serii A od Oppo. Nie miałem jeszcze nigdy do czynienia z nimi. Jednak po zobaczeniu u innych, że chwalą sobie nowe modele tego producenta ze średniej półki cenowej, to nie mogłem przejść obok tego obojętnie. Na sam początek trafił do mnie A72, potem będą pojawiać się inne modele z tej serii. Mam nadzieję, że przynajmniej będą tak samo dobrze wypadać, jak w przypadku tego modelu. Jak wypadło u mnie to urządzenie? Przekonacie się tego poniżej.

Film jest w trakcie przygotowania.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Oppo A72

Oppo wyposażyło ten telefon w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 48 Mpx f/1.7
  • 8 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
  • 2x 2 Mpx f/2.4 — do pomiaru głębi ostrości
 • Przód:
  • 16 Mpx f/2.0

2. Pochmurna pogoda

Podczas pochmurnej pogody zdjęcia wychodzą dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć stoi na wysokim poziomie i trudno mówić coś złego na ten temat. Oczywiście, żeby nie było, to mamy tutaj automatyczny HDR i sztuczną inteligencję, która działa tak samo dobrze, jak w innych modelach Oppo. Nie jest ona agresywna i mocna. Za to można pochwalić producenta, że przynajmniej kolory, nawet w tych urządzeniach ze średniej półki cenowej mają poprawne odwzorowanie. Dodać jeszcze muszę, że HDR w tym modelu spisuje się nieźle i rozpiętość tonalna na zdjęciach jest taka, jaka powinna być.

Pochmurna pogoda - Oppo A72

Pochmurna pogoda - Oppo A72

3. Słoneczna pogoda

Przy słonecznej pogodzie zdjęcia wychodzą równie dobrze co przy gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na wysokim poziomie i co ważne, to sztuczna inteligencja nie nasyca zbyt mocno kolorów nawet w takim oświetleniu. Kolory są naturalne i poprawnie odwzorowane. Nie zauważyłem tutaj żadnych przepalonych barw ani także zdjęć, które miałby źle wyglądać — nawet z szerokiego kąta. Już teraz mogę powiedzieć, że ten model idealnie nadaje się na wyjazdy lub do wykonywania zdjęć krajobrazowych.

Słoneczna pogoda - Oppo A72

Słoneczna pogoda - Oppo A72

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to powiedzieć muszę, że wykonane zdjęcia tego typu głównym aparatem są super. Nie mamy tutaj dedykowanego aparatu do makro, ale może to nawet i dobrze. Bo jak wiadomo 2 Mpx lub 5 nie jest już teraz czymś najlepszym. Jakość i szczegółowość zdjęć jest naprawdę bardzo dobra. Co mnie zaskoczyło jeszcze w tym modelu, to możemy podejść naprawdę blisko do fotografowanego obiektu i wykonać zdjęcia. Kolory są na całe szczęście naturalne. Głębia ostrości jest również ładna i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Dodatkowo powiedzieć muszę o trybie portretowym, który w tym modelu działa naprawdę super. Można tym telefonem wykonać już naprawdę ładne portrety, nie tylko osób.

Zdjęcia makro - Oppo A72

Zdjęcia makro - Oppo A72

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to muszę powiedzieć, że w obu warunkach oświetleniowych nie jest źle. Przy naturalnym oświetleniu nie możemy narzekać na jasność i jakość zdjęć. Jedynym zastrzeżeniem do takiego typu oświetlenia może być ostrość, która jest wolniej dobierana i widać, że czasami telefon potrzebuje więcej światła, aby wyostrzyć zdjęcie na danym obiekcie. Przy sztucznym oświetleniu jest w porządku i nie można o niczym źle mówić. Oczywiście to, co jest najważniejsze, to krawędzie zdjęć, które niestety są poszarpane i rozmazane. No szkoda, ale nie można oczekiwać, nie wiadomo czego od sprzętu za około 1000 zł.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Oppo A72

Zdjęcia w pomieszczeniu - Oppo A72

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka mnie niestety trochę zasmuciła. Myślałem, że jak na 16 Mpx i przesłonę f/2.0 będzie naprawdę w porządku. Niestety jednak w średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia wychodzą słabo. Kolory wyglądają, jakby były wyprane, zdjęcia mają dużo szumów i ziaren. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych jest znacznie lepiej i wtedy można wykonać dosyć dobre zdjęcia. Mimo wszystko nie zawsze mamy aż takie dobre warunki oświetleniowe i nie każdemu będą się podobać zdjęcia typu selfie wykonane tym urządzeniem. Więc warto o tym pamiętać.

Przednia kamerka - Oppo A72

7. Zdjęcia nocne

Jeżeli chodzi o zdjęcia nocne, to muszę przyznać, że Oppo A72 (szczególnie w trybie nocnym) można wykonać jasne zdjęcia. Jednak to, co zauważyłem, to w trybie automatycznym zdjęcia posiadają mniejszy kontrast, a w trybie nocnym zdjęcia posiadają większy kontrast oraz są odrobinę obcięte — widać bowiem, że oprogramowanie stabilizuje zdjęcia wykonane z ręki. Najlepszym sposobem na wykonanie zjawiskowego zdjęcia w nocy jest tryb profesjonalny, ale nim trzeba się, umieć posługiwać, a nie każdy ma na ten temat wiedzę. Najważniejsze jest i tak, że trybem automatycznym i trybem nocnym wykonamy na tyle jasne zdjęcia, że spokojnie będziemy mogli się nimi pochwalić przed znajomymi czy na swoich portalach społecznościowych.

Zdjęcia nocne - Oppo A72

Zdjęcia nocne - Oppo A72

8. Próbka nagrania

Oppo A72 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Niestety nie mamy tutaj żadnej optycznej stabilizacji, a tylko cyfrową. O czym warto teraz powiedzieć, to szeroki kąt nagrywa tylko w rozdzielczości HD — dlatego jest osobny film nagrany właśnie tym aparatem. Co do samych filmów to muszę powiedzieć, że nie wyglądają one źle i można nagrać nimi spokojnie krótkie filmiki w domu, czy nawet na wycieczkach. Miłym dodatkiem jest możliwość przybliżania podczas nagrywania (chociaż nie mamy tutaj teleobiektywu). Autofocus działa sprawnie, a stabilizacja, no jak stabilizacja, mogłaby być znacznie lepsza.

Podsumowując

Oppo A72

Oppo A72 to tanie urządzenie, które można brać spokojnie pod uwagę, jeżeli szukamy następcę swojego starego telefonu. Oczywiście zdjęcia nie będą wysokich lotów, ale spokojnie to wystarcza do wykonania zdjęć naszej codzienności czy też z naszych wyjazdów. Możliwości nagrywania filmów również wystarczają. Mogę polecić każdemu ten telefon, ponieważ byłem z niego zadowolony i nie rozczarował mnie mocno pod kątem fotograficznym. Poniżej macie link do galerii, gdzie znajdziecie wszystkie zdjęcia wykonane tym urządzeniem.

Zdjęcia wykonane Oppo A72 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?