Fototest – Samsung Galaxy A6

Samsung Galaxy A6

Przy producencie, jakim jest Samsung, nie można zapomnieć o tym, że ma u siebie w portfolio dużo innych urządzeń ze średniej i niskiej półki cenowej. Ja jakiś czas temu postanowiłem przetestować dla Was możliwości fotograficzne w Galaxy A6 i A6+. Recenzja tego drugiego urządzenia pojawi się odrobinę później, tak samo, jak i porównanie obu modeli. Jednak czy warto zastanawiać się nad zakupem tytułowego urządzenia pod względem fotograficznym? Zaraz będziecie mogli się przekonać.

Zanim jednak przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania tego telefonu.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Samsung Galaxy A6

Samsung to urządzenie wyposażyło w dwa aparaty. Jeden z nich znajduje się na tylnej obudowie i posiada matrycę 16 Mpx z przesłoną f/1.7. Warto pamiętać, że rzadko się to zdarza, iż telefon z tej półki cenowej miał taką jasną przesłonę.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 16 Mpx i przesłoną f/1.9.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą dobrze, chociaż są momenty, w których to zdjęcia są ciemne, a zazwyczaj jest to spowodowane mocnymi cieniami. Niestety w tym telefonie nie znajdziemy automatycznego HDR, bo jest on jako osobny tryb. Jak dla mnie jest to wielka szkoda, ponieważ ten tryb HDR działa naprawdę bardzo dobrze i można tym trybem uzyskać ciekawe efekty. Jeżeli chodzi o szczegółowość i jakość zdjęć w takim oświetleniu, to muszę przyznać, że jest naprawdę dobrze i trudno się tutaj do czegoś przyczepić. W sprawie kolorów też jest nawet w porządku i są w większości poprawnie odwzorowane.

Pochmurna pogoda - Samsung Galaxy A6

Pochmurna pogoda - Samsung Galaxy A6

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia wykonane podczas słonecznej pogody mają dobrą szczegółowość i jakość. Kolory również są poprawne, chociaż momentami mogą być mocno ciemniejsze. Jest to niestety spowodowane dosyć mocnymi cieniami. Oczywiście, żeby się ich pozbyć, wystarczy uruchomić tryb HDR, ale niestety mało kto przełącza się w takich sytuacjach na różne tryby. Czasami nawet nie mamy jak przełączyć się na dedykowany tryby podczas fotografowania, bo zazwyczaj nie mamy na to czasu. Dlatego wielka szkoda, że Samsung nie pomyślał o tym w trybie automatycznym.

Słoneczna pogoda - Samsung Galaxy A6

Słoneczna pogoda - Samsung Galaxy A6

4. Zdjęcia makro

Zdjęcia makro wykonane tym telefonem można powiedzieć, że są bardzo dobre. Jakość i szczegółowość zdjęć jest naprawdę dobra i trudno się tutaj z tym nie zgodzić. Kolory są również poprawne, chociaż niektórym może nie pasować, że nie są one takie nasycone, jak to bywa w innych urządzeniach Samsunga, jednak trzeba pamiętać, ile to urządzenie kosztuje. Powiedzieć jeszcze trzeba o głębi ostrości, która jest naprawdę bardzo dobra jak na urządzenie z tej półki cenowej. Chociaż nie wszystko jest takie super, jakby się zdawało i niestety przy niektórych zdjęciach tło na zdjęciach może być w większym lub mniejszym stopniu prześwietlone.

Zdjęcia makro - Samsung Galaxy A6

Zdjęcia makro - Samsung Galaxy A6

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu wykonane tym telefonem są dobre, chociaż niestety występują tutaj w większym lub mniejszym stopniu poszarpane krawędzie. Jednak i tak trzeba przyznać, że jakość i szczegółowość zdjęć przy sztucznym i naturalnym oświetleniu jest bardzo dobra i o to nie trzeba się martwić. Tak samo trzeba wspomnieć o kolorach, które przy naturalnym oświetleniu są nadzwyczaj dobre, a przy sztucznym oświetleniu są one odrobinę ciemniejsze. Powiedzieć i tak muszę, że odwzorowanie kolorów jak na taki telefon jest dosyć dobre i za to można pochwalić Samsunga.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Samsung Galaxy A6

Zdjęcia w pomieszczeniu - Samsung Galaxy A6

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym telefonie nie jest najgorsza. Oczywiście są lepsze, ale pamiętajmy cały czas, ile to urządzenie kosztuje i jakie zdjęcia przednim aparatem można wykonać w średnich warunkach oświetleniowych. A jakie to można wykonać zdjęcia? Muszę przyznać, że są one szczegółowe, jakość ich też stoi na wysokim poziomie, a balans bieli działa nadzwyczaj bardzo dobrze. Pamiętać tylko trzeba, że przy takich warunkach trzeba się mniej ruszać, bo zdjęcia mogą wyjść odrobinę rozmazane. Oczywiście w dobrych warunkach oświetleniowych będzie odrobinę lepiej, ale nie za dużo, bo i tak już jest naprawdę fajnie.

Przednia kamerka - Samsung Galaxy A6

7. Zdjęcia nocne

W sprawie zdjęć nocnych, to muszę przyznać, że nawet jasne zdjęcia uda się zrobić tym telefonem. Co najważniejsze, to że w trybie automatycznym i trybie nocnym można zrobić podobne zdjęcia. Jednak najważniejsze jest to, że przy trybie nocnym mamy inny balans bieli, niż przy trybie nocnym. Dla wielu osób może być to nie mała bolączka. Jednak i tak trzeba wspomnieć, że zawsze da się to odrobinę naprawić przy edycji zdjęcia. Oczywiście lepiej od razu po wykonaniu zdjęcia mieć oczekiwany efekt niż później przy edycji zdjęcia.

Zdjęcia nocne - Samsung Galaxy A6

Zdjęcia nocne - Samsung Galaxy A6

8. Przykładowe wideo

Samsung Galaxy A6 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD i niestety nawet przy takiej rozdzielczości nie znajdziemy żadnej stabilizacji, nawet elektronicznej! Jak dla mnie jest to wielka szkoda, bo gdyby miał ten telefon EIS, to tak naprawdę byłoby odrobinę większe zainteresowanie tym modelem. W sprawie filmu to można powiedzieć, że nie jest najgorzej, ale oczywiście są urządzenia, które lepiej nagrywają filmy. Jednak i tak trzeba powiedzieć, że Galaxy A6 sprawnie radzi sobie z autofocusem i kolorami. Jak na takie urządzenie, to jest całkiem znośnie. Oczywiście najbardziej boli tutaj fakt braku stabilizacji, ale już nic na to nie poradzimy, potrzebny będzie gimbal.

Podsumowując

Samsung Galaxy A6

Samsung Galaxy A6 to tanie urządzenie, które jest ciekawą propozycją od Samsunga. Dlaczego? Wiele urządzeń w tej cenie np. w ogóle sobie nie radzi w nocy, a tu proszę. Ten telefon radzi sobie i to nawet bardzo dobrze, pomijając szumy. Według mnie jest to naprawdę fajne urządzenie, nad którym warto się chwilę zastanowić. Bo naprawdę rzadko się zdarzają takie urządzenie, szczególnie w tej cenie, którymi można zrobić w miarę porządne zdjęcia (oczywiście używając poszczególnych trybów). Ja polecam to urządzenie szczególnie tym osobom, które chcą mało wydać na telefon, a chcą mieć w miarę porządnej jakości zdjęcia.

Zdjęcia wykonane Samsungiem Galaxy A6 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?