Fototest – LG V30

LG V30

Dawno nie gościłem u siebie żadnego urządzenia sygnowanym logiem LG. Jednak czas było to zmienić i w końcu udało się wyrwać na testy LG V30. Nie ukrywam, że bardzo interesował mnie to urządzenie, a szczególnie jego aparaty. Dlaczego? Ponieważ przez wiele osób wychwalało/wychwala aparaty w tym telefonie i byłem strasznie ciekawy czy w rzeczywistości tak jest. Szczególnie po aktualizacji do Androida Oreo, który wniósł sztuczną inteligencję. Jednak czy ja z trybu Ai korzystałem lub, czy aparaty w tym telefonie mnie zaskoczyły? Zaraz będziecie mogli się przekonać.

Zanim przejdziecie jednak dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania tego telefonu.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

LG V30

LG to urządzenie wyposażyło w trzy aparaty, z czego dwa znajdują się na tylnej obudowie. Główny aparat posiada matrycę 16 Mpx z przesłoną f/1.6, a aparat z obiektywem szerokokątnym posiada matrycę 13 Mpx z przesłoną f/1.9.

Przednia kamerka posiada matrycę 5 Mpx z przesłoną f/2.2. Czy to jest mało jak na aktualne urządzenia? Zaraz będziecie mogli się przekonać.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą bardzo jasne i szczegółowe, dzięki automatycznemu HDR cienie są w większości ładnie wyciągnięte. Chociaż niestety może się przydarzyć, że przez to jaśniejsze części zdjęć mogą być prześwietlone, a nie powinno mieć to miejsca. Powiedzieć trzeba też o kolorach, które są w porządku, a przy uruchomionym trybie Ai są bardziej nasycone, przez co nie wygląda to zbyt naturalnie. Tak naprawdę to mało robiłem zdjęć przy uruchomionej sztucznej inteligencji, bo niestety większość zdjęć wygląda za bardzo sztucznie. Jeżeli nie macie potrzeby, to nie uruchamiajcie tego trybu.

Pochmurna pogoda - LG V30

Pochmurna pogoda - LG V30

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia wykonywane podczas słonecznej pogodzie wychodzą również dobrze, jakość i szczegółowość jest bardzo dobra, a kolory są nawet w porządku. Chociaż nie twierdzę, że są one na 100% odzwierciedlone poprawnie, bo są odrobinę bardziej nasycone, ale tak naprawdę im to pasuje. Dodatkowo trzeba powiedzieć, że automatyczny HDR sprawdza się dobrze, a nawet bardzo dobrze i mocne cienie nie kują nas w oczy. Jednak i tak trzeba powiedzieć, że czasami i bywają problemy, że niektóre partie zdjęcia mogą być przepalone. Niby warto używać automatycznego HDR, ale w tym telefonie nie zawsze się sprawdza na 100%.

Słoneczna pogoda - LG V30

Słoneczna pogoda - LG V30

4. Zdjęcia makro

Zdjęcia makro wykonane tym telefonem mogą się podobać, ponieważ mają one dużo szczegółowości, a i sama jakość zdjęć również jest bardzo dobra. Kolory też są ładnie nasycone i przy zdjęciach typu makro takie nasycenie pasuje. Przy uruchomionym trybie AI niestety nawet tutaj kolory są strasznie nienaturalne i nie polecam z niego korzystać. Wspomnieć trzeba jeszcze o głębi ostrości, która jest naprawdę ładna i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Przy obiektywie szerokokątnym trudno uzyskać taki efekt, ponieważ niestety w tym obiektywie nie znajdziemy autofocusu.

Zdjęcia makro - LG V30

Zdjęcia makro - LG V30

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu dużo do powiedzenia nie mam, bo są one przeciętne. W naturalnym i sztucznym oświetleniu zdjęcia nie powalają. Nawet kolory są w miarę dobrze odwzorowane. Jednak przy sztucznym oświetleniu kolory są odrobinę mocniejsze, ale wątpię, aby to wielu osobom przeszkadzało. Dodatkowo trzeba wspomnieć o krawędziach, które najważniejsze nie są aż tak mocno i zauważalnie poszarpane. Jeszcze wspomnieć muszę o automatycznym HDR, który jak widać w obu przypadkach, radzi sobie bardzo dobrze i cienie nie są ani za duże, ani za mocne.

Zdjęcia w pomieszczeniu - LG V30

Zdjęcia w pomieszczeniu - LG V30

6. Przednia kamerka

Z przednią kamerką w LG V30 bywa różnie. Niby już matryca 5 Mpx nie jest już standardem, patrząc na inne urządzenia, to jednak i tak lepsze zdjęcia można wykonać tym aparatem niż w innych telefonach. Oczywiście wynika to z oprogramowania w tym telefonie, ale jednak i tak dużo ludzi patrzy na ilość Mpx. Jeżeli chodzi o zdjęcia wykonane przednim aparatem w tym telefonie, to muszę powiedzieć, że nie jest najgorzej, chociaż i tak o wiele lepiej zdjęcia wyglądają w dobrych warunkach oświetleniowych (ale to chyba jasna sprawa). W średnich warunkach oświetleniowych brakuje czasem szczegółowości, a sam balans bieli (nawet w trybie szerokokątnym), sprawuje się dobrze.

Przednia kamerka - LG V30

Przednia kamerka - LG V30

7. Zdjęcia nocne

W sprawie zdjęć nocnych, to trzeba pochwalić LG V30. Jak na taki nawet już trochę starszy telefon, to przy takim oświetleniu zdjęcia nawet w trybie automatycznym są jasne i posiadają mniej szumów niż przy trybie ręcznym. Jednak i tak w trybie ręcznym można wykonać o wiele jaśniejsze zdjęcie, ale tak naprawdę, po co, jak w trybie automatycznym zdjęcia wyglądają naprawdę dobrze. Rzadko można spotkać się z takim urządzeniem co aż tak radzi sobie w takich warunkach, a szczególnie za tą cenę. Jak dla mnie jest to wielki plus i jakby nie patrzeć karta przetargowa tego urządzenia.

Zdjęcia nocne - LG V30

Zdjęcia nocne - LG V30

8. Przykładowe wideo

LG V30 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K i przy tej rozdzielczości posiadamy stabilizację, która niestety trochę psuje odbiór naszego filmu. Dlaczego? Nagranie przez to trochę pływa i skacze, a to zbyt estetyczne nie jest. Co do samego nagrania, to można powiedzieć, że nie jest ono najgorsze, ale też nie jest najlepsze. Chociaż i tak trzeba powiedzieć o tym, że podczas nagrywania mamy możliwość zmiany aparatu, z którego chcemy kręcić film. Powiedzieć jeszcze muszę o autofocusie, który o dziwo powoli działa, przy wykonywaniu zdjęć jest naprawdę szybko, a przy filmach już nie.

Podsumowując

LG V30

LG V30 jak na starsze urządzenie jest warte zainteresowania, bo nawet i jego cena nie jest za wysoka. Mimo że aparaty już nie we wszystkich momentach wystarczają, to i tak trzeba powiedzieć, że w większości można zrobić tym telefonem bardzo ładne zdjęcia i co najważniejsze, to również dostajemy wypasiony tryb ręczny, który nie zawsze spotkamy w innych urządzeniach. Muszę się przyznać, że bardzo spodobało mi się przede wszystkim korzystanie z tego telefonu i robienie nim zdjęć. Chociaż gdybym miał wymieniać telefon, to nie wymienił bym już go na LG V30, bo w niektórych sytuacjach zdjęcia nie wyglądają tak, jakbym tego chciał. Jednak nie zmienia to faktu, że nie mogę polecić tego telefonu. Ja gorąco polecam to urządzenie i będę polecał, bo jednak tym telefonem można już trochę zdziałać.

Zdjęcia wykonane LG V30 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?