Fototest – Nokia 6.1

Nokia 6.1

Przez długi czas nie gościłem u siebie żadnego urządzenia firmy Nokia. Jednak ostatnio się to zmieniło i zacząłem nadrabiać wszystkie urządzenia tego producenta, bo jednak chcę zobaczyć czy Nokia zaczęła poprawiać się pod względem fotograficznym. Po tej długiej przerwie przyjechała do mnie Nokia 6.1 i myślałem, że będzie duża poprawa względem poprzedniego modelu. Jednak jak jest naprawdę, to zaraz się będziecie mogli przekonać.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Nokia 6.1

Nokia to urządzenie wyposażyła w dwa aparaty. Jeden z nich znajduje się na tylnej obudowie i posiada matrycę 16 Mpx z przesłoną f/2.0.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 8 Mpx z przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą bardzo dobrze i co ważne, są nawet jasne. Trzeba przyznać, że aparat w Nokii 6.1 radzi sobie w takich warunkach oświetleniowych i nawet automatyczny HDR działa sprawnie. Szczegółowość i jakość zdjęć jest na bardzo dobrym poziomie i trudno się tutaj do czegoś przyczepić. Nawet kolory są dobrze odwzorowane i poprawnie nasycone. Co jest jeszcze ważne, to w tym telefonie nie uświadczymy sztucznej inteligencji, dzięki czemu zdjęcia nie będą aż tak przekłamane.

Pochmurna pogoda - Nokia 6.1

Pochmurna pogoda - Nokia 6.1

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody wychodzą bardzo szczegółowe i ich jakość stoi na wysokim poziomie. Jednak nie wszystko jest takie super, jakby się zdawało. Na samym początku trzeba powiedzieć o nieszczęsnych cieniach, które mogą się pojawić w większym lub mniejszym stopniu. Niestety HDR nie za bardzo sobie z tym radzi. To samo mogę powiedzieć o kolorach, które są dobre, ale niestety biel w niektórych momentach może być przepalona. Trzeba za to skarcić Nokie i mam nadzieję, że w przyszłych urządzeniach to się poprawi.

Słoneczna pogoda - Nokia 6.1

Słoneczna pogoda - Nokia 6.1

4. Zdjęcia makro

Co do zdjęć makro wykonanych tym telefonem, to mogę powiedzieć, że niestety nie zawsze będą one udane. Bywa tak, że raz zdjęcia są albo prześwietlone, albo mają zakłamane kolory. Jednak i tak są momenty, w których to uda się zrobić naprawdę dobre zdjęcie i niczego nie będzie mu brakowało. Co do głębi ostrości, to mogę powiedzieć tyle, że jest ona dobra i tyle, mimo iż dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. W sprawie szczegółowości i jakość zdjęć jest w niektórych momentach nawet w porządku, ale niestety przy innych momentach zdjęcia wyglądają bardzo, ale to bardzo słabo.

Zdjęcia makro - Nokia 6.1

Zdjęcia makro - Nokia 6.1

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu również do najlepszych nie należą. Niestety krawędzie są poszarpane, kolory w niektórych częściach wyblakłe (zależy też to od światła), no i mogą niekiedy pojawić się szumy. Jednak trzeba przyznać, że cienie w obu przypadkach są bardzo dobrze wyciągnięte i nie są one za duże i za mocne. Jeszcze to, co zauważyłem, to niekiedy wykonując zdjęcie w sztucznym oświetleniu, nie było one całe ostre, niektóre części były rozmazane. Na przykładowym zdjęciu na pewno to też zauważycie.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 6.1

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 6.1

6. Przednia kamerka

W sprawie przedniej kamerki to mogę powiedzieć, że nie jest źle, ale miałem nadzieję, iż będzie odrobinę lepiej. Jednak jak widać, w średnich warunkach oświetleniowych nie jest najgorzej (bywały telefony z jeszcze gorszymi przednimi aparatami). Oczywiście muszę powiedzieć od razu, że w lepszych warunkach oświetleniowych jest o wiele lepiej, chociaż kolory nie zawsze są poprawnie nasycone, tak samo, jak w średnich warunkach oświetleniowych. Jeszcze powiedzieć muszę, że szczegółowość i jakość zdjęć do najlepszych nie należy, ale patrząc na główny aparat, to ujdzie to w tłoku.

Przednia kamerka - Nokia 6.1

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia w nocy wykonane głównym aparatem w tym telefonie nie należą do najjaśniejszych. Jednak trzeba powiedzieć, że też nie są one najciemniejsze i da się na nich zobaczyć prawie wszystko. Oczywiście zdjęcia jaśniejsze wychodzą w trybie profesjonalnym, ale niestety ku mojemu zdziwieniu mają więcej szumów niż zdjęcia wykonane w trybie automatycznym. No i jeszcze ten nieszczęsny balans bieli, który niestety zmienia się jak w kole fortuny. Ja mam wielką nadzieję, że Nokia w końcu to poprawi. Od kiedy testuje Nokie, to cały czas mają z tym problem. Powiedzieć i tak muszę, że jeżeli zależy Wam na mniejszej ilości szumów, to polecam tryb automatyczny lub znacznie krótszy czas naświetlania w trybie profesjonalnym (idzie to w parze z ciemniejszym zdjęciem).

Zdjęcia nocne - Nokia 6.1

Zdjęcia nocne - Nokia 6.1

8. Przykładowe wideo

Nokia 6.1 potrafi nagrywać filmy w rozdzielczości 4K, ale niestety przy tej rozdzielczości nie mamy możliwości uruchomienia elektronicznej stabilizacji obrazu. Przy rozdzielczości Full HD owszem jest. Co do nagrania, to muszę powiedzieć, że nie jest najgorzej, ale też nie jest najlepiej. Dlaczego? Część kadru momentami jest przepalona, kolory nie zawsze są nasycone. No i autofocus, który nie zawsze chce łapać ostrość, przy drobniejszych elementach trzeba mu pomagać. Jeżeli chcecie nagrywać tym telefonem filmy, to polecam Full HD wraz z EIS, chociaż i tak trzeba mieć na uwadze, że obraz nie będzie najlepszy.

Podsumowując

Nokia 6.1

Nokia 6.1 to wbrew pozorom dobry telefon za niską cenę, ale czy warto tyle płacić za telefon, w którym aparat nie jest najlepszy? Można powiedzieć tak i nie. Tak — to dobry telefon patrząc na jego cenę, nie — aparat nie jest najlepszy do zdjęć. Jednak osobom, które robią zdjęcia raz na jakiś czas i nie wymagają, aby ich zdjęcia wyglądały jak najlepiej, to mogę polecić ten telefon. Jeżeli jednak potrzebujesz telefonu z dobrym głównym aparatem, to nawet nie warto rozglądać się za tą Nokią.

Zdjęcia zrobione Nokią 6.1 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?