Fototest – Samsung Galaxy A71

Samsung Galaxy A71

Ostatnio w moje ręce trafił telefon Samsung Galaxy A71. Nie zawsze dobrze wspominam dobrze serię A od Samsunga, ale za to model Galaxy A70 (jeden z najlepiej czytanych wpisów na blogu) był dla mnie zaskoczeniem. Bardzo ucieszył mnie fakt, że na testy trafia do mnie następca modelu A70. Więc jak się u mnie sprawdziły aparaty w najnowszym Samsungu Galaxy A71? Przekonacie się o tym poniżej.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Samsung Galaxy A71

Samsung ten telefon wyposażył w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 64 Mpx f/1.8
  • 12 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
  • 5 Mpx f/2.2 — czujnik głębi
  • 5 Mpx f/2.4 — makro
 • Przód:
  • 32 Mpx f/2.2

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie jak na klasę tego modelu. Oczywiście mamy tutaj automatyczny HDR i optymalizator scen, który akurat w tym Samsungu sprawdza się bardzo dobrze. Kolory są odrobinę mocniejsze, a rozpiętość tonalna jest taka, jaka powinna być. Dodatkowo możemy użyć aparatu szerokokątnego, który w takim oświetleniu spisuje się równie dobrze co główny aparat — zdjęcia można zobaczyć w galerii podlinkowanej na końcu recenzji.

Pochmurna pogoda - Samsung Galaxy A71

Pochmurna pogoda - Samsung Galaxy A71

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wychodzą równie dobrze co w odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Momentami zdjęcia potrafią mieć ładną dynamikę, co rzadko się zdarza w urządzeniach z tej półki — chociaż cena tego modelu do niskich nie należy. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na bardzo wysokim poziomie, a dzięki optymalizatorowi scen w takim oświetleniu kolory są momentami mocniejsze. Niektórym może to przypaść do gustu, niektórym nie. Dodatkowo powiem, że w takim oświetleniu zdjęcia z szerokiego kąta są jeszcze lepsze i krajobrazy mogą naprawdę super wyglądać.

Słoneczna pogoda - Samsung Galaxy A71

Słoneczna pogoda - Samsung Galaxy A71

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to muszę przyznać, że Galaxy A71 potrafi w takie zdjęcia. Oczywiście głównym aparatem zdjęcia wyjdą nam o wiele lepiej. Dzięki jasnej przysłonie głębia ostrości jest naprawdę bardzo ładna i dobrze oddziela nam tło od głównego obiektu zdjęcia. Oczywiście mamy tutaj dedykowany aparat makro, który nie jest już taki zły jak w niektórych modelach, że mamy 2 Mpx i zdjęcia serio wychodzą słabo. Tutaj mamy 5 Mpx i zdjęcia wychodzą odrobinę jaśniejsze, jednak boli mnie tutaj to, że nie mamy tutaj autofocusu (tak jak jest u niektórych producentów) i ciężko czasami złapać ostrość na konkretnym obiekcie — a tym bardziej, jeżeli jest to ruchomy obiekt/przedmiot. Momentami lepiej użyć głównego aparatu i cieszyć się super jakością i szczegółowością zdjęć tego typu.

Zdjęcia makro - Samsung Galaxy A71

Zdjęcia makro - Samsung Galaxy A71

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to przyznać muszę, że w obu warunkach oświetleniowych mogą się one udać. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia są poprawne, a także autofocus działa dosyć szybko. Kolory przy takim oświetleniu również są takie, jakie powinny być. Sprawa momentami się pogarsza, kiedy mamy sztuczne oświetlenie, ponieważ wtedy autofocus nie potrafi sam dobrać ostrości i trochę wolniej działa — trzeba mu wtedy pomóc. Kiedy ustawi się już ostrość, to zdjęcia wyglądają tak samo dobrze, jak przy naturalnym oświetleniu. Co jest najważniejsze, to niestety krawędzie są trochę rozmazane i poszarpane — przy jednolitym kolorze może to nie wyglądać efektownie.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Samsung Galaxy A71

Zdjęcia w pomieszczeniu - Samsung Galaxy A71

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka tak jak w większości Samsungów ma możliwość przełączania się między wąskim kątem a szerokim — jest to jeden aparat, a wszystko jest rozwiązane systemowo. W dalszym ciągu uważam, że warto wykorzystywać cały potencjał aparatu, więc polecam używać szerokiego kąta, tylko dlatego, że zdjęcia wychodzą wtedy o wiele lepiej. Jednak muszę przyznać, że zdjęcia z przedniego aparatu w średnich warunkach wychodzą bardzo ładnie i na pewno docenią to osoby, które robią sobie dużo zdjęć typu selfie.

Przednia kamerka - Samsung Galaxy A71

Przednia kamerka - Samsung Galaxy A71

7. Zdjęcia nocne

Samsung pokazał, że nawet średnie urządzenia z ich stajni potrafią wykonać ładne zdjęcia w bardzo ciężkich warunkach oświetleniowych. Jak sprawdza się Galaxy A71 w trudnych warunkach oświetleniowych? Przyznać muszę, że bardzo dobrze. Zdjęcia może nie są takie jasne jak w serii Galaxy S lub Note, ale przynajmniej w trybie automatycznym zdjęcia wychodzą odrobinę jasne i nie są czarną plamą. Dodatkowo w tym modelu znajdziemy tryb nocny, który wyostrzy nam zdjęcie i je ustabilizuje — widać na przykładowych zdjęciach, że mamy przybliżenie cyfrowe. Czasami warto skorzystać z trybu nocnego, ale jeżeli chcemy mieć szerszy kadr, to polecam skorzystać z trybu automatycznego lub profesjonalnego, który jest nawet odrobinę gorszy od trybu automatycznego.

Zdjęcia nocne - Samsung Galaxy A71

Zdjęcia nocne - Samsung Galaxy A71

8. Próbka nagrania

Samsung Galaxy A71 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Niestety tylko w rozdzielczości Full HD mamy cyfrową stabilizację obrazu — dodatkowo mamy dużą stabilność, która w tym urządzeniu działa dosyć dobrze, ale nie mamy za to autofocusu. Co do samego nagrania, to przyznać muszę, że jakość nagrań nie jest najgorsza i autofocus również sobie dobrze radzi. Jednak polecam nagrywać z włączoną stabilizacją — chociaż obraz się trochę trzęsie, aby się tego pozbyć, musielibyśmy wyłączyć stabilizację i nagrywać z gimbala (nie każdego na to stać). Na całe szczęście krótkie filmiki mogą się udać tym telefonem.

Podsumowując

Samsung Galaxy A71

Samsung Galaxy A71 to drogie urządzenie i trudno się z tym nie zgodzić. Patrząc na możliwości tego telefonu, to samemu trudno byłoby mi powiedzieć, czy zapłaciłbym za niego tyle, ponieważ jest wiele urządzeń (czasami lepszych) za niższą cenę. Jednak jak znajdziecie fajną promocję na ten model, to możecie się zastanowić nad nim, bo to nie jest zły model, ale jest po prostu za wysoko wyceniony. Wykonamy nim ładne zdjęcia (nawet aparatem makro!) i to się ceni.

Zdjęcia wykonane Samsungiem Galaxy A71 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?