Fototest – Sony Xperia XA

Sony Xperia XA

Sony Xperia XA

Sony Xperia XA to budżetowy telefon od Sony, jednakże jest bardzo ładny i jego wzornictwo jest bardzo stylowe. Jednak aparat nie zawsze daje sobie rade. Będzie można to potem zauważyć na niektórych zdjęciach, że jest na nich albo dużo ziarna, albo zdjęcia są poruszone, gdyż migawka nie dała sobie rady ze szybkim zrobieniem zdjęcia. Jest na to dużo teorii albo włączył się tryb nocny i potrzebował więcej czasu, albo po prostu włączył mu się jakiś inny tryb, który potrzebował również więcej czasu.

Ale zanim przejdę konkretnie do zdjęć, zachęcam do obejrzenia rozpakowania Sony Xperia XA, zapewne w pudełku sprzedażowym znajduje się więcej rzeczy, ale jest to telefon demo do testów.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Sony Xperia XA został wyposażony w główny aparat o matrycy 13 Mpx, niestety nie znalazłem, jaka jest przesłona. Sam aparat został wyposażony w przetwornik obrazu Exmor RS i hybrydowy mechanizm automatycznej ostrości o czasie poniżej 0,15s. Również aparat ma funkcję zdjęć HDR, jak i znalazła się funkcja Clear Image Zoom z 5-krotnym powiększeniem.

Przedni aparat został wyposażony w matrycę 8 MP z Sony Exmor R. Aparat z przodu został również wyposażony w zdjęcia HDR oraz możliwość fotografowania w słabym świetle.

Sony Xperia XA

 

2. Pochmurna pogoda

Xperia XA całkiem dobrze radzi sobie w słonecznych warunkach, ale przychodzi pochmurna pogoda i zdjęcia niby są jasne, ale co z tego, jak szczegółowość kuleje. Nie są to najostrzejsze zdjęcia, ale też nie jest tak źle. Chociaż patrząc na pryzmat tego, że to obiektyw sony i mogło być lepiej.

Pochmurna pogoda - Sony Xperia XA

Pochmurna pogoda - Sony Xperia XA

 

3. Słoneczna pogoda

W słoneczną pogodę zdjęcia są bardzo szczegółowe i mało co można się do nich doczepić. Kolory są odwzorowane takie, jakie powinny być. Nic nie jest podkoloryzowane. Jak dla mnie plus dla tego telefonu.

Słoneczna pogoda - Sony Xperia XA

Słoneczna pogoda - Sony Xperia XA

 

4. Zdjęcia makro

Tutaj troszeczkę męczyłem się z Sony Xperia XA, bo nie zawsze wyostrzał tam, gdzie chciałem lub w ogóle nie wyostrzał. Widać, że Xperia XA nie umie poradzić sobie z bardzo bliskim wyostrzaniem. Dla mnie to wielki minus, ponieważ lubię robić z bardzo bliska zdjecia, ale innym może to przypadnie do gustu.

Zdjęcia makro - Sony Xperia XA

Zdjęcia makro - Sony Xperia XA

 

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Tu już nie jest tak kolorowo. Nie wiadomo dlaczego zdjęcia nie kiedy były poruszone, można to zobaczyć na pierwszym zdjęciu. Wcale nie uciekałem tak z telefonem szybko, aby nie potrafił zdobić zdjęcia. Zabrałem się wraz z telefonem, kiedy zobaczyłem, że zdjęcie wleciało do galerii. Na wyświetlaczu Sony Xperia XA aż tak tego nie było widać dopiero na komputerze, że zdjęcie jest poruszone. Polecam robić więcej zdjęć jednej rzeczy, obojętnie jakim telefonem, aby właśnie coś takiego nie przytrafiało się nawet i Tobie.

Powiem też, że drugie zdjęcie jest w słabym oświetleniu no i niestety szczegółowość idzie w las. Nie będzie można tu zobaczyć pięknych rzeczy, ale przynajmniej zdjęcie nie jest rozmazane, tylko brakuje mu szczegółowości.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia XA

Zdjęcia w pomieszczeniu - Sony Xperia XA

 

6. Przednia kamerka

Jak na 8 Mpx nie jest źle, tylko przedni aparat strasznie wygładza twarz i niestety nie ma regulacji tej funkcji, można to tylko wyłączyć albo włączyć, wielka szkoda, gdyby byłaby regulacja, zdjęcia mogły być znacznie lepsze. Również jest funkcja z uśmiechem, kiedy się uśmiechniemy, aparat sam zrobi nam zdjęcie. Zawsze lubiłem tę funkcję w aparatach od Sony. I tu jest duże ucieszenie, gdyż można regulować, od jakiego uśmiechu ma nam zrobić zdjęcie. Mamy do wyboru: mały uśmiech, średni uśmiech itd. Wielki plus dla Sony za tą funkcję.

Przednia kamerka - Sony Xperia XA

7. Zdjęcia nocne

Największy mankament, jaki może być na nocnych zdjęciach ze słabym oświetleniem. Jednak widać brak dużej szczegółowości i duża ilość ziarna i szumów. Ale co ja wymagam od Xperia XA, jest to budżetowy telefon dla osób, które nie chcą wymagającego telefonu, jak i chcą mieć coś ładnego.

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XA

Zdjęcia nocne - Sony Xperia XA

 

8. Przykładowe wideo

Wideo nagrywane przez Sony Xperia XA ma bardzo dobry kontrast i wideo dobrze odwzorowuje kolory. Jest jeszcze lepiej, kiedy włączymy HDR podczas nagrywania i kiedy włączymy stabilizację obrazu. Jest wtedy bardzo, ale to naprawdę bardzo dobrze.

Podsumowując

Sony Xperia XA nie jest najlepszym aparatem do mobilnej fotografii, chociaż mało wymagającym może wystarczyć. Przypominam po raz setny, jest to telefon budżetowy, za dużo od niego nie można wymagać. Podstawowe rzeczy potrafi, gdyby te funkcje zostały w innych Xperiach,  jak i tak ładne filmy nagrywały to byłoby naprawdę super, oczywiście z lepszym aparatem.

Zdjęcia wykonane Sony Xperia XA -> ZDJĘCIA

A jaka jest twoja opinia?