Recenzja – AOC CQ32G1

AOC CQ32G1

Ostatnio na testy dotarł do mnie monitor AOC CQ32G1. Jest to monitor przeznaczony dla graczy i już od razu mogę powiedzieć, że zapewne nie wykorzystałem jego całego potencjału — nie gram tak w gry, więc na pewno z tej recenzji się dowiecie, czy ten model nadaje się do domowego biura/domowego zacisza, aby to sprawdził się przy przeglądaniu internetu, konsumpcji wideo itd. Ja ten monitor głównie wykorzystywałem przy swojej codziennej pracy na blogu, obróbki zdjęć, czy też filmów. Jak się ten monitor u mnie sprawdził? Tego się przekonacie poniżej.

Na wstępie mogę powiedzieć, że monitor ma design iście gamingowy — no w końcu do takich osób ma trafić ten monitor. Matryca VA, odświeżanie 144 Hz, to marzenie większości graczy, ale na szczęście na takim monitorze można też robić inne rzeczy, niż tylko grać. Przecież można na nim grać też w takie gry jak np. Excel.

  1. Specyfikacja
  2. Konstrukcja
  3. Rozdzielczość i kolory
  4. Możliwości

1. Specyfikacja

AOC CQ32G1 został wyposażony w porty:

  • HDMI 1.4
  • HDMI 2.0
  • DisplayPort 1.2
  • Wyjście słuchawkowe

Nie posiadamy w tym modelu nie wiadomo jak dużej ilości portów, nie znalazło się tutaj też takie złącze jak DVI lub VGA. Wiadomo, to już jest przeżytek i nawet przez takie porty nie wykorzystamy możliwości tego monitora. Chociaż zawsze fajnie mieć jakieś starsze złącze, jak nasz komputer nie jest zbyt nowy — chociaż jak już mamy zamiar kupić taki monitor, to myślę, że posiadamy już nowszy sprzęt. Miłym dodatkiem w tym modelu jest jedno starsze, a jedno nowsze HDMI — mamy dzięki temu wybór, do którego chcemy się podpiąć i jaki chcemy mieć przesył danych.

Przekątna matrycy VA wynosi 32 cale, z czego rozdzielczość wynosi 2560×1440 przy 144 Hz. Warto także pamiętać, że jest to monitor zakrzywiony, więc też inaczej pracuje się na takim monitorze i ogląda różne treści.

AOC CQ32G1

2. Konstrukcja

Monitor został wykonany z bardzo dobrego plastiku, co ważne to ten plastik nie zbiera dużo odcisków palców. Dodatkowo ramka okalająca ekran jest naprawdę wąska, dzięki temu możemy odczuwać, że ekran monitora nas otacza — czasami ma się takie odczucia przy dużych ekranach zakrzywionych, ten jest mniejszy, a też mamy takie wrażenie dzięki tym cienkim ramkom. Plus jego jest taki, że po pewnym czasie monitor nadal będzie wyglądać tak jak nowy — wystarczy go wytrzeć z kurzu.

Stopka tego monitora jest też całkiem w innym stylu, ale przynajmniej jest ciężka i nie musimy się bać o nasz monitor. Szkoda, że ta wersja monitora nie posiada regulacji góra/dół, bo ułatwiłoby to ułożenie tego monitora na biurku.

AOC CQ32G1

3. Rozdzielczość i kolory

AOC wyposażyło ten monitor w matrycę 32-calową z rozdzielczością 2560×1440, czyli dla nas taka rozdzielczość 2K. Według mnie jest to odpowiednia rozdzielczość jak na taki monitor, a nawet na ultrawide monitor minimalna, aby nie widzieć pojedynczych pikseli lub innych rzeczy. Przy optymalnej odległości od monitora nie zauważymy żadnych pojedynczych pikseli czy poszarpanych krawędzi. Przy mojej codziennej pracy na blogu, dokumentach itd. nie mogłem narzekać na jego rozdzielczość.

Co do kolorów w tym monitorze, to muszę przyznać, że nie można na nie narzekać. Chociaż matryca VA nie ma najlepszego odwzorowania kolorów — no w końcu to matryca przeznaczona do grania i szybkiego odświeżania. Nie mniej jednak monitor jest tak skonfigurowany, że przy obróbce zdjęć i filmów w żaden sposób mi to nie przeszkadzało — więc mogę uznać to za ogromny plus tego modelu.

AOC CQ32G1

4. Możliwości

Jakie możliwości posiada ten monitor? Szczerze mogę powiedzieć, że dla przeciętnego użytkownika ten monitor nie wyróżnia się prawie niczym. Dla graczy największą zaletą może być szybkie odświeżanie ekranu i poprawnie odwzorowane kolory i inne bajery podczas grania. Monitor nie posiada głośników i szkoda, chociaż wiadomo, gracze grają głównie na słuchawkach i to może być powodem.

AOC CQ32G1

Podsumowując

AOC CQ32G1 to bardzo udany i dobry monitor. Co ważne to nie jest aż taki drogi jak inne gamingowe monitory, a do tego świetnie działa i spisuje się nawet w domowym zaciszu. Oglądanie filmów na nim, czy pracowanie jest czystą przyjemnością, a to wszystko dzięki zakrzywionemu ekranowi. Ja mogę każdemu polecić ten monitor i na pewno będziecie z niego zadowoleni, tak jak ja z niego byłem podczas całego okresu testów.

AOC CQ32G1

Co myślisz o monitorze?