Recenzja – AOC CU34P2A

AOC CU34P2A

Na testy trafił do mnie jeden z najnowszych monitor AOC. Mowa oczywiście o AOC CU34P2A, czyli 34-calowym panoramicznym monitorze, który został stworzony do wydajności i wygody.

Z czym Wam się kojarzy firma AOC? Na pewno z monitorami dla graczy, czyli monitorami gamingowymi. Jednak producent ma w swojej ofercie wiele ciekawych biurowych urządzeń. Jeden z nich właśnie miałem okazję przetestować i sprawdzić, czy w moim home office się on nadawał. Przekonacie się o tym poniżej.

  1. Specyfikacja
  2. Konstrukcja
  3. Rozdzielczość i kolory
  4. Możliwości

1. Specyfikacja

AOC wyposażył ten monitor w porty:

  • HDMI 2.0 x 2
  • Displayport 1.2
  • USB x 4
  • Wejście audio
  • Wyjście audio

Nie ma w tym monitorze, nie wiadomo jaką dużą ilość portów. Jednak jest to wystarczająca ilość, jeżeli chodzi o monitor biurowy, bo przecież nie będziemy do niego podpinać nie wiadomo ile komputerów. Najważniejsze, że mamy tutaj cyfrowe złącza takie jak HDMI i Displayport — nie dziwie się, że producent nie zdecydował się o umieszczenie innych złączy, ponieważ przy tak dużej matrycy i o tak wysokiej rozdzielczości nie ma to nadzwyczajnie sensu. Brakuje mi jednak tutaj złącza USB-C, a to tylko z tego względu, że teraz większość ultrabooków jest na USB-C i usprawniłoby to podłączanie komputera do monitora. Jednak nie ma co i tak narzekać, ponieważ możemy zawsze podpiąć się poprzez HDMI i Displayport.

AOC CU34P2A

2. Konstrukcja

Monitor w całości został wykonany z bardzo dobrego plastiku, który na szczęście nie jest błyszczący i nie będzie zbierał wszelakich odcisków palców i rys — przynajmniej po dłuższym czasie użytkowania monitor dalej będzie wyglądać jak nowy. Ramki wokół matrycy są bardzo cienkie i podczas pracy nie zauważymy ich prawie w ogóle, a szczególnie też dzięki zagiętej matrycy możemy poczuć się, jakby to właśnie ekran nas okalał. Też dzięki temu można mieć kilka monitorów i nie mieć między nimi dużej czarnej przerwy. Również dzięki bardzo wąskiej ramce możemy mieć o wiele większą matrycę w mniejszych rozmiarach.

Stopka tego monitora jest bardzo stabilna i nie będziemy martwić się o nasz monitor, że coś mu się stanie. Oczywiście możemy nasz monitor podnosić i obniżać, a także zmieniać jego kąt nachylenia dla naszej wygody.

AOC CU34P2A

3. Rozdzielczość i kolory

AOC CU34P2A został wyposażony w ekran VA z rozdzielczością WQHD (3440 × 1440) o rozmiarze 34-cali. Częstotliwość odświeżania tego monitora to 100 Hz. Jest to bardzo duży monitor, który nie dość, że jest zakrzywiony, to ma proporcje 21:9 – czyli standardowo dla zakrzywionych monitorów do biura. Jak też można zauważyć po specyfikacji, ten monitor nie jest też typowo do biura, bo także można spokojnie na nim zagrać w niektóre gry i cieszyć się płynnym obrazem. Nawet podczas pracy możemy się cieszyć możliwością płynnego przewijania dokumentów lub tabelek w excelu. Co do ekranu, to przy codziennej pracy nie odczuwałem żadnego dyskomfortu. Rozdzielczość przy tak dużej matrycy jest odpowiednia i przy optymalnej odległości od monitora nie zauważymy żadnych pojedynczych pikseli czy poszarpanych krawędzi.

Kolory reprezentowane przez ten monitor również zasługują na pochwałę. Mamy tutaj sRGB, więc kolory są poprawnie odwzorowane i czarny jest czarny, a biały jest biały. Podczas edycji zdjęć i filmów nie mogłem na nic narzekać.

AOC CU34P2A

4. Możliwości

Jakie możliwości posiada ten monitor? Począwszy od bogatego menu z ustawieniami, kończąc na dwóch 3W głośnikach. Na początku wspomnieć muszę o głośnikach, ponieważ one w tym modelu są całkiem niezłe i spokojnie wystarczają, aby posłuchać sobie na nich muzyki lub włączyć film/serial. Oczywiście nie jest to, nie wiadomo jaka jakość, jednak na samym początku lub do podstawowego słuchania muzyki wystarczy. Co do reszty, to oczywiście na ogromny plus idzie możliwość regulacji wysokości monitora. No i na plus także idzie rozbudowane menu ustawień, gdzie możemy dostosować monitor pod nasze preferencje.

AOC CU34P2A

Podsumowując

AOC CU34P2A nie jest drogim monitorem, patrząc na to, co oferuje i jakiego jest rozmiaru. Czy można zdecydować się na ten monitor do domu, domowego biura lub po prostu do biura? Przyznać Wam mogę, że zdecydowanie tak. Przez cały okres korzystania z tego monitorem byłem zadowolony i nie mogłem na niego narzekać pod żadnym kątem. Oglądałem na nim filmy/seriale, pracowałem i przeglądałem różne treści w internecie. Polecam Wam ten monitor i na pewno się na nim nie zawiedziecie.

AOC CU34P2A

Co myślisz o monitorze?