Fototest – Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra

Na testach pojawił się u mnie Samsung Galaxy S21 Ultra. Bardzo dobrze wspominam Samsunga Galaxy S21, w końcu producent wziął się do roboty i mocno poprawił działanie aparatów i optymalizacją trybu AI. Wersja Ultra musi być super urządzeniem i czy tak jest? Przekonacie się o tym poniżej.

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung wyposażył ten telefon w pięć aparatów:

 • Tył:
  • 108 Mpx f/1.8
  • 10 Mpx f/4.9 — peryskopowy teleobiektyw
  • 10 Mpx f/2.4 — teleobiektyw
  • 12 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
 • Przód:
  • 40 Mpx f/2.2

2. Pochmurna pogoda

Podczas pochmurnej pogody zdjęcia wypadają bardzo dobrze. Jakość zdjęć jest rewelacyjna, a szczegółowość stoi na bardzo wysokim poziomie. Samsung w końcu postanowił nauczyć się obchodzenia z matrycą 108 Mpx i coraz lepiej im to wychodzi. Tak samo można powiedzieć o oprogramowaniu, ponieważ automatyczny HDR i optymalizacja scenerii działa już znacznie lepiej. Przynajmniej zdjęcia teraz nie mają wysokiego kontrastu, a także ich dynamika znacznie się polepszyła — to samo można powiedzieć czy teleobiektywie i szerokim kącie.

Pochmurna pogoda - Samsung Galaxy S21 Ultra

Pochmurna pogoda - Samsung Galaxy S21 Ultra

3. Słoneczna pogoda

W słoneczną pogodę zdjęcia wypadają równie świetnie co przy odrobinie gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na najwyższym poziomie. Automatyczny HDR i tryb AI spisuje się tak, jak trzeba i nie można na nic narzekać. Momentami widać, że kontrast jest wysoki i przez to cienie na zdjęciach są mocniejsze, jednak zdarza się to o wiele rzadziej niż w poprzednich Samsungach. Spokojnie tym telefonem można zrobić super zdjęcia pamiątkowe, a także momentami zdjęcia, które będą o wiele lepsze niż np. lustrzanką.

Słoneczna pogoda - Samsung Galaxy S21 Ultra

Słoneczna pogoda - Samsung Galaxy S21 Ultra

4. Zdjęcia makro

Samsung nie wyposażył tego modelu telefonu w dedykowany aparat makro, jednak głównym aparatem lub teleobiektywem możemy wykonać tego typu zdjęcia. Głównym aparatem lub właśnie teleobiektywem wykonamy naprawdę świetne tego typu zdjęcia. Głębia ostrości jest znakomita i super oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia, tak samo nie można narzekać na szczegółowość i jakość zdjęć. Nie mogło też w tym modelu zabraknąć trybu portretowego, którym możemy zrobić bardzo ładne zdjęcia portretowe lub artystyczne z rozmytym tłem.

Zdjęcia makro - Samsung Galaxy S21 Ultra

Zdjęcia makro - Samsung Galaxy S21 Ultra

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Jeżeli chodzi o zdjęcia w pomieszczeniu, to nie ma źle. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość zdjęć jest na wysokim poziomie. Kolory są odpowiednie, chociaż zauważyłem, że w niektórych momentach są błędne i nie wiem, od czego może to zależeć, ponieważ to nie występuje na całym zdjęciu, a w jego niektórych częściach. Co jest najważniejsze, to krawędzie nie są poszarpane i rozmazane — za to można pochwalić Samsunga. Przy sztucznym oświetleniu nie można na nic narzekać. Kolory, szczegółowość i jakość są odpowiednie i nawet kontrast nie jest w takim wypadku za duży.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Samsung Galaxy S21 Ultra

Zdjęcia w pomieszczeniu - Samsung Galaxy S21 Ultra

6. Przednia kamerka

Oczywiście jak to w Samsungach bywa, przy tym modelu i też tak musiało być. Mamy tutaj przedni aparat, który jest szerokokątny i mamy możliwość wykonywania zdjęcia w trybie standardowym i szerokokątnym. Już od jakiegoś czasu nie widać różnicy jakościowej między tymi dwoma trybami i jest to bardzo dobra informacja. Oczywiście w średnich warunkach oświetleniowych wykonamy bardzo ładne zdjęcia. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone. Kolory również są odpowiednie i jest to ogromny plus Galaxy S21 Ultra.

Przednia kamerka - Samsung Galaxy S21 Ultra

Przednia kamerka - Samsung Galaxy S21 Ultra

7. Zdjęcia nocne

Samsung stoi na podium, jeżeli chodzi o zdjęcia nocne, więc w tym modelu nie mogło być inaczej. Zdjęcia wykonane w trybie automatycznym są bardzo jasne i szczegółowe. Oczywiście mamy na pokładzie także tryb nocny i profesjonalny, w nich możemy wykonać jeszcze jaśniejsze i lepsze zdjęcia — to już też wszystko zależy od Was, czy Wam tryb automatyczny wystarczy, a przyznać muszę, że w większości sytuacjach wystarcza. Zdjęcia są na tyle jasne, że można je pokazać nie tylko znajomym, ale także wstawiać na swoje media społecznościowe.

Zdjęcia nocne - Samsung Galaxy S21 Ultra

Zdjęcia nocne - Samsung Galaxy S21 Ultra

8. Próbka nagrania

Samsung Galaxy S21 Ultra ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 8K. W każdej rozdzielczości możemy uruchomić dodatkową stabilizację i od razu polecam mieć ją zawsze włączoną — bez niej filmy nie wyglądają aż tak efektownie i dobrze. Co do samych filmów, to przyznać muszę, że są one naprawdę ładne i można spokojnie tym telefonem nagrywać (tylko z włączoną stabilizacją — bez niej obraz nam strasznie drga i skacze). Bardzo fajną opcją jest możliwość zmiany aparatu podczas nagrywania, taka mała rzecz i powszechna, ale jednak nie znajduje się ona u każdego producenta i co ważne, nie działa tak płynnie, jak w Samsungu. Dodatkowo jak to jest w Samsungach, mamy tutaj funkcję Duża Stabilność — działa ona w porządku, ale dalej autofocus coś nie za bardzo chce wtedy działać, nawet jak przełączymy się na główny obiektyw, więc polecam nagrywać normalnie z włączoną stabilizacją.

Podsumowując

Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra nie jest tanim telefonem i nawet można powiedzieć, że jest to bardzo drogi telefon. Jednak jeżeli chcecie mieć naprawdę super telefon i super aparaty, to warto się nad nim zastanowić pomimo niektórych błędów (mam nadzieję, że Samsung się ich pozbędzie jakąś aktualizacją). Polecam każdemu ten telefon i jeżeli najbardziej zależy Wam na aparatach, czyli na filmowaniu i zdjęciach, to weźcie ten model pod uwagę.

Zdjęcia wykonane Samsungiem Galaxy S21 Ultra -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?