Recenzja – Huawei MateBook 14

Huawei MateBook 14

Dawno nie miałem u siebie żadnego laptopa z logiem Huawei. Ostatni laptop od tego producenta, jaki u mnie był, to był model MateBook X Pro 2020. Teraz w końcu przyszedł czas, aby sprawdzić możliwości laptopa Huawei MateBook 14, jest to wersja z roku 2020 z procesorem AMD. Dokładna nazwa tego laptopa wygląda następująco: Huawei MateBook 14 2020 AMD.

Jak u mnie sprawdzał się tytułowy model? Czy mogę go polecić? Tego przekonacie się poniżej. Na początku mogę powiedzieć, że laptop trochę mnie zaskoczył. Nie jest, to może najcieńszy laptop tego producenta, ale przez to, jaką ma moc, możemy się w nim zakochać, nawet ta biznesowa stylistyka bardzo mu pasuje.

  1. Mobilność urządzenia
  2. Rozmiar
  3. Ekran
  4. Klawiatura

1. Mobilność urządzenia

Czy Huawei MateBook 14 może nosić miano mobilnego urządzenia? Na spokojnie tak, laptop spisywał się u mnie bardzo dobrze, jeżeli macie dodatkowo telefon Huaweia, to możecie tworzyć jeden ekosystem. Przez co łatwiej przerzucać pliki/zdjęcia z komputera na telefon i na odwrót. Dodatkowo mając laptop i telefon marki Huawei, możecie w łatwy sposób się parować i nawet udostępniać ekran telefonu na ekranie laptopa! Dzięki temu praca staje się nie tylko przyjemniejsza, ale także możemy skupiać się na swoich zadaniach, a nie co chwilę chwytać za telefon, aby go odebrać lub odpisać na SMSa – jest to naprawdę super sprawa i opcja. Dodatkowo bateria w MateBook 14 wystarcza na naprawdę długo, bo mi spokojnie udawało się przez 10 godzin pracować na jednym ładowaniu. Co ważne, to w zestawie otrzymujemy bardzo szybką ładowarkę, więc już w 15 minut możemy naładować laptopa na kolejne 2,5 godziny. Oczywiście ładowarka jest na USB C, więc możemy przy okazji naładować tak nasz telefon (nie tylko Huaweia!).

MateBook 14 to idealny sprzęt do pracy. Przez cały okres testów nie mogłem na niego narzekać, a dodatkowo dzięki bardzo dobrym głośnikom może on umilić nam czas po pracy.

Huawei MateBook 14

2. Rozmiar

Wymiary tego komputera wynoszą: 307,5 mm x 223,8 mm x 15,9 mm. Jak widać, laptop nie jest dużych rozmiarów, co umożliwia nam swobodne przemieszczenie się z nim, nie tylko po domu, ale także po mieście. MateBook waży także ok. 1,49 kg, więc waga jego też nie jest dramatyczna. Przy noszeniu go w plecaku lub torbie, nie będziemy go odczuwać na plecach/ramieniu. Nawet będziemy mogli o nim zapomnieć. Od razu też powiem, że ekran w tym laptopie ma proporcje 3:2, więc dzięki temu laptop ma też inny kształt, jest bardziej kwadratowy. Na szczęście w niczym to nie przeszkadza, aby go trzymać na stole w kawiarni, czy nawet na biurku. Na kolanach również można swobodnie z niego korzystać i jest to jego niewątpliwie zaleta.

Huawei MateBook 14

3. Ekran

Huawei MateBook 14 został wyposażony w 14-calowy ekran o rozdzielczości 2K. Jest to bardzo dobra rozdzielczość jak na taki laptop i dzięki temu przy optymalnej odległości od laptopa nie widzimy żadnych pojedynczych pikseli, czy poszarpanych krawędzi. Obraz na tym laptopie ku mojemu zdziwieniu jest naprawdę bardzo dobry i spokojnie on wystarcza do pracy i przyjemnego spędzania czasu. Co ważne, to mamy tutaj odwzorowanie kolorów sRGB, więc dzięki temu mamy jeszcze bardziej realistyczniejsze kolory i przy pracy na zdjęciach czy filmach na nic nie można narzekać. Ekran też jest na tyle jasny, że spokojnie można w słoneczny dzień siedzieć z tym laptopem na dworze – chociaż też warto pamiętać, że ekran jest błyszczący i będzie wszystko odbijać, a też nie jest to ekran dotykowy.

Huawei MateBook 14

4. Klawiatura

Klawiatura w Huaweiach według mnie jest trochę inna, ponieważ ma płytszy skok klawiszy, niż takie laptopy z serii Lenovo Yoga. Jednak niektórym może się to podobać, mnie na początku trudno było się do tego przestawić, ale po dłuższym korzystaniu z laptopa mogłem już swobodnie pisać na nim dłuższe teksty i nie odczuwałem żadnego dyskomfortu. Kiedy przyzwyczaimy się rzeczywiście do klawiatury, to będzie ona naprawdę wygodna. Dodatkowo w tym modelu posiadamy naprawdę duży touchpad, który jest bardzo wygodny i możemy przyjemniej korzystać z laptopa, niż np. z myszki – przy tym laptopie w ogóle nie podłączałem swojej myszki.

Nad klawiaturą znajduje się włącznik wraz z czytnikiem linii papilarnych, który spisuje się nawet nieźle. W klawiaturze została także ukryta kamerka, więc dzięki temu ramka wokół ekranu jest naprawdę bardzo mała.

Huawei MateBook 14

Podsumowując

Huawei MateBook 14 2020 AMD nie jest drogim laptopem, patrząc na to, co on oferuje. Bardzo dobrze korzystało mi się z tego laptopa i mogę go każdemu polecić. Jeżeli szukacie fajnego sprzętu do pracy i nie tylko, to spokojnie możecie zastanowić się nad tym modelem, szczególnie jak macie telefon marki Huawei, to tym bardziej go Wam polecam, bo będziecie mieć wtedy wiele ciekawych funkcji, z których przyjemnie korzysta się podczas pracy, a nawet podczas odpoczynku. Jestem ciekawy nowych modeli laptopów od tego producenta i mam nadzieję, że uda mi się coś innego złapać na testy.

Huawei MateBook 14

A co Ty sądzisz o tym komputerze?