Fototest – Archos 55 Diamond Selfie

Archos 55 Diamond Selfie

Zastanawialiście się kiedyś nad zakupem urządzenia, które ma już prawie dwa lata, a nawet może i ponad. Aby rozwiać Wasze pytania, chciałbym Wam dzisiaj pokazać, jak radzą sobie aparaty w już prawie dwu letnim modelu Archosa, który zyskał sławę już dawno temu. Jednakże czy aparaty w telefonie Archos 55 Diamond Selfie są dobre lub, czy nie odstają od urządzeń z roku 2017? Zaraz się przekonacie.

Oczywiście jak przy każdym teście, serdecznie zapraszam do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Archos 55 Diamond Selfie

Archos ten model urządzenia wyposażył w dwa aparaty. Jeden z tyłu o matrycy 16 Mpx. Niestety producent nie chwali się użytą przez niego przesłoną w obu aparatach.

Przednia kamerka to aparat o matrycy 8 Mpx. Dobrze czy źle? Zaraz się przekonacie.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia w pochmurne dni są dobre, nie są ani jasne, ani ciemne. Co ważne to cienie są znikome i to bardzo dobrze. Prawdą jest, że można przyczepić się tutaj do kolorów, ale to tylko dlatego, że balans bieli, nie jest najlepszy w tym urządzeniu. Widać, że nie był do końca dopracowany i aktualizacjami nie był poprawiany. Do czego nie można się przyczepić to właśnie do jasności i odrobinę szczegółowości. Zdjęcia są dobre jakościowo, a co ważne to szczegółowość nie odstaje, niektóre zeszłoroczne urządzenia mogą się schować.

Pochmurna pogoda - Archos 55 Diamond Selfie

Pochmurna pogoda - Archos 55 Diamond Selfie

3. Słoneczna pogoda

Odrobina promieni słonecznych i aparat w telefonie Archos 55 Diamond Selfie już się gubi. Właśnie możecie zobaczyć dokładnie, jak balans bieli, nie radzi sobie najlepiej z kolorami, biały wchodzi w różowy, tak samo, jak i kawałek nieba. Jeżeli nawet postaramy się uchronić przed promieniami w obiektywie, to biel w oddali będzie przepalona. Ważną do zanotowania jest informacja poglądu w aplikacji telefonu. Nasz podgląd jest w formacie 16:9, a zdjęcia są wykonywane w formacie 4:3. Widać to szczególnie momentami, kiedy nie chcemy czegoś pokazać na zdjęciu, ale na podglądzie tego nie zobaczymy. Dzięki temu widać kawałek śnieżki na oknie (spokojnie już są zdjęte). Drugą ważną sprawą jest, że cienie na zdjęciach nie są duże. Są lekkie i przyjemne dla oka, idzie to na ogromny plus dla Archosa.

Słoneczna pogoda - Archos 55 Diamond Selfie

Słoneczna pogoda - Archos 55 Diamond Selfie

4. Zdjęcia makro

Zdjęcia makro wykonywane tym telefonem nie zawsze są dobre, ponieważ aparat nie chce złapać poprawnej ostrości. W większości ma z tym kłopoty, jednak kiedy już się uda, zdjęcia wyglądają super. Nawet śmiem powiedzieć świetnie. Szczegółowość, jak i jakość zdjęć stoi na wysokim poziomie. Kolory zdjęć są zadziwiająco dobre i dokładnie odzwierciedlają rzeczywistość, nie są one nasycone przez system, jednakże nie każdy takie lubi więc jest to plus. Głębia ostrości nie jest zawsze dobra, jednak kiedy już jest ona, to wygląda pięknie. Tak samo wygłada, jak w prawie większości urządzeń z poprzedniego roku.

Zdjęcia makro - Archos 55 Diamond Selfie

Zdjęcia makro - Archos 55 Diamond Selfie

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniach nie są najgorsze, ale do najlepszych nie należą. Widać otóż ziarno, a my ziarna nie lubimy. Kolory są nawet dobre, chociaż w sztucznym oświetleniu są one odrobinę wyblakłe. Przynajmniej cienie nawet przy sztucznym świetle nie są duże i mocne. Szczegółowość oraz ostrość zdjęć jest dobra, chociaż można byłoby się przyczepić do niektórych szczegółów. Górna lewa krawędź jest tak jakby rozmazana, nie wiem, czy tylko ja mam takie odczucie. Oczywiście może być to wada samego urządzenia testowego, ale może i też nie być ten problem tylko w nim.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Archos 55 Diamond Selfie

Zdjęcia w pomieszczeniu - Archos 55 Diamond Selfie

6. Przednia kamerka

Nazwa telefonu kryje w sobie nazwę „Selfie”, jednak czy tym aparatem zrobimy ładne zdjęcie? Zrobimy, ale tylko na statywie i jeżeli ktoś się nie będzie ruszać. Migawka przedniego aparatu jest odrobinę za wolna. W gorszych warunkach może być jeszcze gorzej, a w średnich warunkach sami widzicie, jak jest. Wybrałem najlepsze zdjęcie z serii zdjęć, która nie była mała. Najważniejsze to kolory i balans bieli, nawet sobie dobrze poradził, chociaż cienie są odrobinę za mocne. Ważne, że tutaj tak samo, jak przy tylnym aparacie mamy podgląd 16:9, a zdjęcie jest wykonywane w formacie 4:3. Przypominam, że może wejść Wam na zdjęcie coś, czego akurat nie będziecie chcieli.

Przednia kamerka - Archos 55 Diamond Selfie

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane tym telefonem nie są najlepsze i szczerze nie szykowałem się na coś lepszego. Spodziewałem się tutaj, że tak będzie, a nie inaczej. Chociaż nie jest najgorzej z jasnością zdjęć. Co prawda zdjęcia mają dużo szumów, ziarna i są prawie nieczytelne, ale gdyby nie fakt, że zdjęcia są nawet jasne i można zobaczyć, co się na nich znajduje, to duży plus. Warto wiedzieć, że między trybem automatycznym i nocnym nie ma żadnej różnicy. Jeden i drugi tryb wykonuje zdjęcia masakryczne.

Zdjęcia nocne - Archos 55 Diamond Selfie

Zdjęcia nocne - Archos 55 Diamond Selfie

8. Przykładowe wideo

Archos 55 Diamond Selfie potrafi nagrywać w rozdzielczości Full HD z brakiem stabilizacji obrazu. Jeżeli mamy już taką rozdzielczość to dziwie się producentowi, że nie dał nawet elektronicznej stabilizacji obrazu. Dzięki temu film przynajmniej by tak nie drgał. Samo wideo odrobinę przygaszone razem z kolorami. Jak również widać kolor nieba również daje dużo do życzenia, czyli nawet podczas nagrywania wideo balans bieli, nie radzi sobie. Co do ostrości to jest różnie, raz sam złapie ostrość, za drugim razem trzeba pomóc itd. Co prawda też tak wygląda w urządzeniach ze średniej półki w roku 2017 i mało co narzekałem, więc nie będę tym razem i na to narzekać. Gdyby byłaby stabilizacja obrazu, to same nagrania mogłyby być znośne. Tak to są tylko do zabawy i nic więcej.

Podsumowując

Archos 55 Diamond Selfie

Archos 55 Diamond Selfie niestety jak na dzisiaj to jest nadal za drogi, patrząc na jego możliwości. Gdyby urządzenie było tańsze przynajmniej o 400 zł, to spokojnie mógłbym go polecić osobom, które robią zdjęcia raz na jakiś czas. Jednak za tą cenę, którą teraz proponują sklepy, to jest za wysoko. Lepiej rozejrzeć się nad innymi urządzeniami w tej cenie lub mniejszej, które lepiej radzą sobie z balansem bieli i sama aplikacja aparatu jest lepiej wykonana. Czy jako dwuletnie urządzenie jest sens kupowania tego urządzenia ze względu na aparaty? Według mnie nie, moje powody już znacie.

Zdjęcia wykonane Archosem 55 Diamond Selfie -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?