Fototest – Motorola Moto X4

Motorola Moto X4

Motorola jakiś czas temu pokazała najnowszy telefon z serii Moto X, jest to oczywiście Motorola Moto X4. Podwójne aparaty z tyłu jak dla mnie są świetne jakościowo i jak na razie to urządzenie ma najlepsze główne aparaty niż inne testowane modele Motoroli. Jednak czy przednia kamerka jest też dobra? Zaraz się przekonacie, jakie ma plusy i minusy, które zauważyłem podczas korzystania z tego telefonu.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Motorola Moto X4

Motorola to urządzenie wyposażyła w trzy aparaty. Na tylnej obudowie uświadczymy dwa z nich, pierwszy aparat ma matrycę 12 Mpx z przesłoną f/2.0. Drugi aparat ma matrycę 8 Mpx z przesłoną f/2.2, ta kamera jest szerokokątna.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 16 Mpx z przesłoną f/2.0, niestety nie zawsze sobie dobrze radzi (zaraz zobaczycie czemu).

2. Pochmurna pogoda

Pochmurna pogoda w obiektywach Moto X4 wygląda pięknie, chociaż brakuje mi tutaj trochę konturów chmur, jednak da się to przeżyć. Jasność zdjęć jest świetna (nawet przy wyłączonym HDR, który można włączyć w tryb automatyczny) i co najważniejsze to nawet jakość i przede wszystkim szczegółowość jest super. Cienie są znikome i o to chodzi. Kolory na zdjęciach są dobre, chociaż jak widać, mają one swoją barwę. Są one m.in. ciemniejsze ale daje im to urok.

Pochmurna pogoda - Motorola Moto X4

Pochmurna pogoda - Motorola Moto X4

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody wychodzą tak samo świetnie, jak przy pochmurnej pogodzie. Niekiedy kolory są super, a niekiedy jest trochę gorzej ze względu np. na padające promienie światła prosto w obiektyw. Cienie na zdjęciach są znikome i to świadczy, że Motorola się postarała. Oczywiście jakość i szczegółowość zdjęć są na bardzo wysokim poziomie i to akurat strasznie mnie się podoba w tym modelu Motoroli.

Słoneczna pogoda - Motorola Moto X4

Słoneczna pogoda - Motorola Moto X4

4. Zdjęcia makro

Zdjęcia makro nawet przy wyłączonym trybie zwiększania głębi ostrości wyglądają cudnie. Głębia ostrości wykonana tym telefonem jest super, nawet tryb już coraz według mnie lepiej działa, przy mnie odbyła się jedna aktualizacja, więc kto wie, czy nie poprawiają tego. Kolory i jasność zdjęć są dobre, a nawet śmiem powiedzieć bardzo dobre. Nie wiem, dlaczego, ale jakoś lepiej korzysta mnie się z regulowania ekspozycji w Motoroli niż np. w telefonach Huawei. Zdjęcia mają świetną jakość oraz szczegółowość, która możecie zobaczyć m.in. tutaj lub na YouTubie. Jak dla mnie to każdy model Motoroli powinien robić takie zdjęcia z taką głębią ostrości.

Zdjęcia makro - Motorola Moto X4

Zdjęcia makro - Motorola Moto X4

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Czy zdjęcia w pomieszczeniu są dobre? Może i są, ale niestety nie zawsze, kiedy brakuje światła widać, że telefon podbija trochę zdjęcie, co odbija się na ich szczegółowości. Nie jest najgorzej, ale mogło być lepiej. Lepsza sprawa jest przy sztucznym oświetleniu, balans bieli dobrze sobie radzi. Cienie przy sztucznym oświetleniu są nawet lekkie i przyjemne, nie są mocne, jak to bywa w niektórych modelach telefonu. To wszystko można podsumować zdaniem: Jest dobrze, ale mogło być znacznie lepiej.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola Moto X4

Zdjęcia w pomieszczeniu - Motorola Moto X4

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w telefonie Motorola Moto X4 jest dobra, jednak balans bieli, w niej już nie działa za dobrze. Gdybym ustawił telefon pod innym kontem, to kolory zdjęcia wyglądałyby całkiem inaczej. Uwierzcie mi, sprawdzałem to i byłem w strasznym szoku, że tylne aparaty działają tak dobrze, a przednia kamerka niby też działa dobrze, ale ten balans bieli…

Gdy Motorola poprawi to aktualizacjami, to będę w siódmym niebie i z całego serca będę mógł polecić ten telefonem nawet osobom, które robią dużo zdjęć typu selfie. Szczegółowość i jakość zdjęć jest nawet zadowalająca, chociaż nie jest to poziom flagowych urządzeń innych producentów.

Przednia kamerka - Motorola Moto X4

7. Zdjęcia nocne

Widać, że Motorola zaczyna poprawiać się pod względem wykonywania zdjęć w nocy. Co ważne to tryb automatyczny wykonuje jaśniejsze zdjęcia niż tryb manualny, który niestety nie pozwala na dłuższy czas naświetlania. Jednakże jest w wiele lepiej i widać na zdjęciach znacznie więcej niż wcześniej. Oczywiście na zdjęciach znajdziemy ziarno i szumy, coś za coś. Ja byłem mega zadowolony, że to właśnie Moto X4 zapoczątkowała lepsze aparaty w telefonach Moto, nie mogę się doczekać nowych urządzeń z tej serii i nie tylko.

Zdjęcia nocne - Motorola Moto X4

Zdjęcia nocne - Motorola Moto X4

8. Przykładowe wideo

Motorola Moto X4 ma możliwość nagrywania w rozdzielczości 4K, co mnie mocno zasmuciło, to w tej rozdzielczości nie możemy uruchomić stabilizacji obrazu, możemy tylko włączyć w rozdzielczości Full HD. Jeszcze bardziej zasmuciła mnie informacja brakiem funkcji HDR podczas nagrywania, nawet w niższej rozdzielczości. Samo nagranie jest bardzo dobre (nie patrząc na drgania), kolory jak na pochmurną pogodę są również bardzo dobre. Obraz jest nawet jasny, co jak dla mnie jest super informacją i zapewne dla innych też. Gdyby nagrywać w rozdzielczości Full HD wraz ze stabilizacją obrazu to filmy będą naprawdę dobrze i to się chwali. Szkoda tylko, że Motorola nie pokusiła się o stabilizację w ten najwyższej jakości.

Podsumowując

Motorola Moto X4

Motorola Moto X4 niestety jest trochę drogim urządzeniem, jednak można znaleźć ten telefon dość okazyjnych cenach co może cieszy. Warto też zaznaczyć, że ceny z miesiąca na miesiąc spadają. Według mnie to jest super telefon z naprawdę super głównymi aparatami. Ten telefon mogę polecić nie tylko osobom, które zaczynają przygodę z fotografią, a też osobom, które są bardziej zaawansowanymi użytkownikami i fotografami. Jak dla mnie jest to super telefon z super aparatami i sam chciałbym go mieć.

Zdjęcia wykonane Motorolą Moto X4 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?