Fototest – Asus Zenfone 11 Ultra

Asus Zenfone 11 Ultra

Na testy dotarł do mnie najnowszy telefon od Asusa. Mowa konkretnie o modelu Zenfone 11 Ultra. Czy najnowszy smartfon producenta nadaje się do zdjęć i czy warto zapłacić ok. 4200 zł za ten model? Przekonacie się o tym poniżej.

Film w trakcie przygotowania

 1. Specyfikacja
 2. Pochmurna pogoda
 3. Słoneczna pogoda
 4. Zdjęcia makro
 5. Zdjęcia w pomieszczeniu
 6. Przednia kamerka
 7. Zdjęcia nocne
 8. Próbka nagrania

1. Specyfikacja

Asus Zenfone 11 Ultra

Asus wyposażył ten telefon w cztery aparaty:

 • Tył:
  • 50 Mpx f/1.9
  • 32 Mpx f/2.4 — teleobiektyw
  • 13 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
 • Przód:
  • 32 Mpx f/2.5

2. Pochmurna pogoda

Podczas pochmurnej pogody zdjęcia wypadają dosyć dobrze. Jakość i szczegółowość jest na najwyższym poziomie i nie można nic złego na ten temat powiedzieć. Automatyczny HDR w większości sytuacji się sprawdza, a sztuczna inteligencja nie nasyca zbyt mocno kolorów. Jedynie, na co mogłem zwrócić uwagę przy tym oświetleniu, to kolory są trochę ciemniejsze, przez co całe zdjęcie wydaje się być przygaszone i niedoświetlone. Automatyczny HDR w większości sytuacji radzi sobie naprawdę nieźle, ale są takie momenty jak tutaj i ta rozpiętość tonalna nie jest rewelacyjna — tutaj Asus musi jeszcze trochę popracować, chociaż w przypadku Zenfona 10 było już naprawdę super.

Pochmurna pogoda - Asus Zenfone 11 Ultra

Pochmurna pogoda - Asus Zenfone 11 Ultra

3. Słoneczna pogoda

Podczas słonecznej pogody zdjęcia wypadają jeszcze lepiej niż przy odrobinie gorszym oświetleniu. Jakość i szczegółowość jest na naprawdę wysokim poziomie i nie można na to narzekać. Automatyczny HDR sprawdza się i dzięki temu cienie nie są zbyt duże, a także nie mamy jakoś bardzo dużego kontrastu. Tryb AI od Asusa widać, że mocniej nasyca kolory takie jak niebieski i momentami zielony, ale na szczęście nie boli to tak w oczy, jak czasami u innych producentów. Więc na duży minus nie można tego zaliczyć. Spokojnie tym telefonem zrobimy ładne zdjęcia nawet teleobiektywem czy szerokim kątem — wszystkie zdjęcia znajdziecie w podlinkowanej galerii na końcu recenzji.

Słoneczna pogoda - Asus Zenfone 11 Ultra

Słoneczna pogoda - Asus Zenfone 11 Ultra

4. Zdjęcia makro

Asus na całe szczęście nie wyposażył tego telefonu w dedykowany aparat makro, więc tak naprawdę takie zdjęcia możemy wykonać za pomocą głównego aparatu lub teleobiektywu. Najlepsze zdjęcia wypadają jednak z głównego aparatu, niż z teleobiektywu, który momentami przełącza się na zoom cyfrowy z głównego obiektywu i tracimy wtedy na jakości. Głębia ostrości z obu aparatów jest bardzo ładna, ale najlepiej wypada w głównym aparacie, gdzie tło jest ładnie oddzielone od fotografowanego obiektu. Kolory również wypadają bardzo dobrze i nie można na to narzekać. Oczywiście nie mogło też tutaj zabraknąć trybu portretowego, który sprawdza się naprawdę bardzo dobrze i spokojnie tym telefonem zrobimy ładne zdjęcia z artystycznie rozmytym tłem, nawet w odrobinę gorszych warunkach oświetleniowych.

Zdjęcia makro - Asus Zenfone 11 Ultra

Zdjęcia makro - Asus Zenfone 11 Ultra

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W przypadku zdjęć w pomieszczeniu to nie jest źle. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają naprawdę bardzo dobrze, szczególnie mowa o jakości i szczegółowości. Kolory są odpowiednie, a autofocus działa szybko i sprawnie. Co jest najważniejsze, to krawędzie na zdjęciach nie są mocno poszarpane i rozmazane, jak to czasami bywa jeszcze w innych urządzeniach. Przy sztucznym oświetleniu zdjęcia wypadają równie dobrze co przy naturalnym oświetleniu. Nie można narzekać na autofocus, czy jakość. Jedynie, do czego można się przyczepić, to niestety balans bieli, który nie zawsze sobie świetnie radzi i momentami zdjęcia mogą wyjść w zimniejszych lub cieplejszych barwach.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Asus Zenfone 11 Ultra

Zdjęcia w pomieszczeniu - Asus Zenfone 11 Ultra

6. Przednia kamerka

Przednia kamerka w tym urządzeniu zaskoczyła mnie na ogromny plus. Dawno nie miałem u siebie urządzenia, które tak dobrze poradzi sobie w średnich warunkach oświetleniowych i te zdjęcia będą wyglądać tak dobrze. Spokojnie Zenfonem 11 Ultra można zrobić sobie selfie nie tylko przy właśnie super oświetleniu, ale także i gorszym. Dodatkowo mamy tutaj tryb wąski (standardowy) i szeroki, który umożliwi nam zrobić ładne zdjęcia z nawet większą ilością osób w kadrze. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone, szczególnie że kolory i szczegółowość przy tych zdjęciach jest na świetnym poziomie.

Przednia kamerka - Asus Zenfone 11 Ultra

Przednia kamerka - Asus Zenfone 11 Ultra

7. Zdjęcia nocne

Poprzedni model Zenfona nie radził sobie najlepiej przy zdjęciach nocnych, nie tylko w trybie automatycznym, ale także i w trybie nocnym. Tutaj ta sprawa wypada już znacznie lepiej i spokojnie w trybie automatycznym zrobimy zdjęcia, które będą w jakimś stopniu jasne (szczególnie jak mamy dużą ilość punktowego światła). W trybie nocnym te zdjęcia wypadają odrobinę jaśniej, ale są one przez to ostrzejsze i nawet mają znacznie większy kontrast, niż w przypadku trybu nocnego. Oczywiście używając trybu profesjonalnego, zrobimy jeszcze ładniejsze i jaśniejsze zdjęcia, ale spokojnie czy to trybem automatycznym, czy nocnym zrobimy zdjęcia, na których będą widoczne obiekty.

Zdjęcia nocne - Asus Zenfone 11 Ultra

Zdjęcia nocne - Asus Zenfone 11 Ultra

8. Próbka nagrania

Zenfone 11 Ultra ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 8K. Co ważne, to przy najwyższej rozdzielczości mamy możliwość uruchomienia stabilizacji Adaptive, a tylko przy rozdzielczości Full HD możemy uruchomić stabilizację HyperSteady. Co do samych filmów, to muszę przyznać, że nie jest źle, ale to tylko wtedy, kiedy będziemy mieć uruchomioną stabilizację Adaptive. Nagrania wtedy nie trzęsą się tak, więc można spokojnie nagrywać filmy ze spaceru czy z jakiegoś wyjazdu. Przy nagrywaniu filmów z uruchomioną stabilizacją HyperSteady trzeba zwrócić uwagę na to, że najlepiej nagrania wyjdą przy bardzo dobrym oświetleniu, a to głównie przez to, że wtedy nagrania są znacznie ciemniejsze niż zazwyczaj. Mimo to można nagrać tym telefonem ładne filmy (z włączoną stabilizacją obrazu), ale warto uważać na przełączanie się między aparatami, bo na początku jest blask i przejścia nie są zbyt płynne — nad tym Asus musi jeszcze popracować.

Podsumowując

Asus Zenfone 11 Ultra

Asus Zenfone 11 Ultra patrząc na konkurencję, nie jest aż tak drogim telefonem. Szczególnie że można go znaleźć za ok. 4200 zł. Sam telefon jest świetny i tak naprawdę przez cały okres testów byłem z niego zadowolony. Zdjęcia może nie są z najwyższej półki i nie mogą konkurować z flagowcami innych producentów, ale spokojnie można tym telefonem zrobić ładne zdjęcia, które będą się podobać, a nawet możemy nagrać ładne filmy. Na największy plus zasługuje przednia kamerka i tak naprawdę można spokojnie powiedzieć, że Zenfone 11 Ultra jest idealnym telefonem do selfie. Mam ogromną nadzieję, że Asus będzie poprawiał aparaty z modelu na model i będzie jeszcze lepiej, bo widać już tutaj znaczące ulepszenia.

Zdjęcia wykonane Asus Zenfone 11 Ultra -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?