Jakiś czas temu na testy dotarł do mnie telefon Google Pixel 8A, czyli telefon, który jako pierwszy miał premierę w Polsce wraz z wprowadzeniem oficjalnej sprzedaży telefonów Google Pixel. Jak sprawdził się u mnie ten model i czy warto myśleć o nim, szczególnie jak mamy już serię Pixel 9? Zobaczcie o tym poniżej.
Film w trakcie przygotowania
- Specyfikacja
- Pochmurna pogoda
- Słoneczna pogoda
- Zdjęcia makro
- Zdjęcia w pomieszczeniu
- Przednia kamerka
- Zdjęcia nocne
- Próbka nagrania
1. Specyfikacja
Google wyposażyło ten telefon w trzy aparaty:
- Tył:
- 64 Mpx f/1.9
- 13 Mpx f/2.2 — szeroki kąt
- Przód:
- 13 Mpx f/2.2
2. Pochmurna pogoda
Zdjęcia w pochmurną pogodę wypadają bardzo dobrze. Jakość i szczegółowość jest na dosyć wysokim poziomie i trudno jest się tutaj do czegoś przyczepić. Automatyczny HDR sprawdza się, dzięki czemu rozpiętość tonalna jest na dosyć wysokim poziomie. Kolory są również bardzo ładne i co ważne naturalne, więc można za to pochwalić ten telefon, że nawet za ok. 2100 zł mamy smartfon z dobrymi aparatami.
3. Słoneczna pogoda
W słoneczną pogodę zdjęcia wypadają równie dobrze, co przy odrobinę gorszych warunkach oświetleniowych. Jakość i szczegółowość jest na naprawdę wysokim poziomie i trudno jest się do czegoś tutaj przyczepić. Oczywiście zdjęcia w lepszej jakości znajdziecie w galerii podlinkowanej na końcu recenzji. Co do automatycznego HDR, to w przypadku takiego oświetlenia również nie mogę nic złego powiedzieć. Wszystko jest tak, jak powinno być. Spokojnie tym telefonem można wybrać się na wycieczkę, czy po prostu na spacer i zrobić ładne zdjęcia, nawet tym szerokim kątem.
4. Zdjęcia makro
Google na całe szczęście w swoim najtańszym modelu nie wprowadziło dedykowanego aparatu do zdjęć makro. Takowe zdjęcia spokojnie zrobimy głównym aparatem lub automatycznym trybem makro, który odrobinę pogarsza jakość i polecam takie zdjęcia zrobić właśnie głównym aparatem, no, chyba że zależy Wam na bardzo bliskim podejściu do fotografowanego obiektu. Zdjęcia ze wspomnianego już głównego aparatu wypadają bardzo dobrze, jakość i szczegółowość jest na wysokim poziomie, kolory są odpowiednie, a głębia ostrości bardzo ładnie oddziela tło od fotografowanego obiektu. Nie zabrakło w tym modelu trybu portretowego, którym spokojnie zrobimy ładne zdjęcia z artystycznie rozmytym tłem, ale głównie przy lepszym oświetleniu.
5. Zdjęcia w pomieszczeniu
W przypadku zdjęć w pomieszczeniach to nie mogło być inaczej. Przy naturalnym oświetleniu zdjęcia wypadają bardzo dobrze, jakość i szczegółowość jest na wysokim poziomie, kolory są odpowiednie, a autofocus nie zawodzi. Co jest najważniejsze, to krawędzie nie są poszarpane i rozmazane, więc można pochwalić za to Google. Przy sztucznym oświetleniu jest również w porządku i nawet balans bieli sobie radzi, chociaż trzeba powiedzieć, że momentami zdjęcia w takim oświetleniu są odrobinę ciemniejsze. Nie zawsze, ale zdarzają się takie momenty.
6. Przednia kamerka
Przednia kamerka jest szerokokątna, więc mamy tutaj taki tryb jak wąski i szeroki, dzięki czemu możemy znacznie więcej złapać ludzi w kadrze lub krajobraz. Co do samych zdjęć, to przedni aparat w średnich warunkach oświetleniowych dobrze, a nawet bardzo dobrze sobie radzi. Spokojnie można zrobić ładne zdjęcia, które będą nie tylko szczegółowe, ale ich kolory również będą naturalne i dobrze nasycone. W lepszych warunkach oświetleniowych zrobimy odrobinę ładniejsze zdjęcia, ale tylko odrobinę, bo już i tak zrobimy ładne selfie przy mniejszym oświetleniu. Osoby, które lubią robić sobie tego typu zdjęcia, na pewno będą zadowolone.
7. Zdjęcia nocne
Google Pixel 8 i 8 Pro nie zawsze sobie dobrze radzili w zdjęciach nocnych w trybie automatycznym, ale już znacznie lepiej było przy trybie nocnym, który też jest automatycznie w trybie auto. W przypadku tego modelu również tryb nocny sprawdza się znacznie lepiej, ale trzeba przyznać, że nawet jak wyłączymy automatyczne naświetlanie, to zdjęcia nie są jedną wielką czarną plamą, więc za to duży plus dla producenta. Przy automatycznym naświetlaniu zdjęcia wypadają o wiele lepiej, są nie tylko jasne, ale także i bardziej szczegółowe. Spokojnie można tym Pixelem zrobić ładne zdjęcia w nocy i nie musimy się o nic martwić.
8. Próbka nagrania
Google Pixel 8A ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Przy rozdzielczości Full HD mamy możliwość nie tylko włączyć standardową stabilizację, ale także i stabilizację zablokowaną lub aktywną. W przypadku rozdzielczości 4K mamy możliwość tylko uruchomienia standardowej stabilizacji oraz zablokowanej. Aktywna stabilizacja w najwyższej rozdzielczości nie działa, ale za to mamy opcję przesuwanie, czyli taka panorama, ale po prostu to film. Co do samego nagrania, to muszę powiedzieć, że nie jest źle, ale tylko w momencie uruchomienia stabilizacji. Bez tego obraz za bardzo nam pływa i nie wygląda to estetycznie — przynajmniej widać, że pracuje optyczna stabilizacja obrazu. Spokojnie tym telefonem można nagrać ładne filmy i co ważne, to stabilizacja działa znacznie lepiej niż w poprzednich modelach Pixela z serii 8. Tutaj widać już większy progres, chociaż jestem ciekawy, jak to będzie wypadać w serii 9.
Podsumowując
Google Pixel 8A aktualnie nie jest jakoś super drogim telefonem, bo kosztuje ok. 2100 zł. Co ważne, to widać tutaj poprawki względem poprzednich modeli, a właściwie względem tych mocniejszych modeli z tej samej serii. Ten model nawet sprawdził się w tym, że spokojnie mogłem z nim wyjść w góry i nie musiałem bać się o baterię, gdzie przy poprzednich modelach nie jest to takie oczywiste. Więc czy polecam ten telefon? Mogę powiedzieć, że tak, bo się u mnie sprawdził i spokojnie można go zabrać ze sobą na wycieczki i zrobić z niej ładną relację.
Zdjęcia wykonane Google Pixel 8A -> ZDJĘCIA