Fototest – Honor 10

Honor 10

Honor 9 według mnie nie był idealnym urządzeniem. Producent za dużo naobiecywał, a było całkiem inaczej. Jednak przy najnowszej wersji urządzenia, czyli w Honorze 10 sprawa zmienia się diametralnie. Aparaty w tym modelu są o wiele lepsze, a dodatkowo mamy tutaj sztuczną inteligencję zwaną Ai. Czy sztuczna inteligencja w urządzeniu Honor 10 poprawia zdjęcia? Czy może jednak je psuje? Zaraz zapoznacie się z moją opinią.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Honor 10

Honor to urządzenie wyposażyło w trzy aparaty. Dwa tylne aparaty są wyposażone w matryce 24 Mpx i 16 Mpx. Oba obiektywy zostały wyposażone w przesłonę f/1.8.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 24 Mpx i przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody wychodzą nadzwyczaj dobrze, chociaż niestety cienie w trybie automatycznym z wyłączonym trybem Ai są strasznie duże. Przy włączonym Ai jest o wiele lepiej, ale sztuczna inteligencja według mnie daje za dużo kontrastu oraz niekiedy za bardzo mocno podbija kolory. Owszem czasami jest to dobre, ale nie w każdej sytuacji. Podobnie jest z trybem HDR przy włączonym Ai. Niekiedy wygląda to okropnie i widać bowiem, że jest na to nałożony filtr, a czasami jest w miarę ok.

Pochmurna pogoda - Honor 10

Pochmurna pogoda - Honor 10

3. Słoneczna pogoda

Niestety tryb Ai nie radzi sobie podczas słonecznej pogody, widzicie, jak wygląda pierwsze zdjęcie, właśnie w wymienionym trybie. Nie jest to bowiem zdjęcie, które akurat chciałbym wrzucić na swoje portale społecznościowe. Po pierwsze, kolory są za mocno nasycone, a o mocnej szczegółowości już nie wspomnę. Przy zwykłym trybie automatycznym jest odrobinę lepiej, ale też nie za dobrze ze względu na mocne i duże cienie. Niestety Honor 10 nie zawsze sobie z nimi radzi i trzeba mieć to na uwadze.

Słoneczna pogoda - Honor 10

Słoneczna pogoda - Honor 10

4. Zdjęcia makro

Czy aparaty w Honorze 10 nadają się do zdjęć marko? Oczywiście, że tak i nie ma tutaj żadnych sprzeciwów. Również muszę dopowiedzieć, że działanie autofokusu w tym modelu jest naprawdę dobre. Tak samo dobrze działa tryb małej przesłony, który potrafi nawet dobrze rozdzielić główny obiekt od tła. Same kolory i szczegółowość przy takich zdjęciach jest naprawdę dobra i to cieszy oko. Tutaj można właśnie zauważyć, że kolory są mocniejsze. Tylko tutaj dobrą rzeczą jest podbijanie kolorów przez sztuczną inteligencję, w reszcie sytuacji nie widzę najmniejszego sensu.

Zdjęcia makro - Honor 10

Zdjęcia makro - Honor 10

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Aparaty w telefonie Honor 10 dobrze sobie radzą w pomieszczeniach. Chociaż wolałbym przy dziennym oświetleniu jaśniejsze zdjęcia. Przynajmniej nie widać ani szumów, ani ziarna. Jest to niewątpliwie duży plus. Tak samo jest z kolorami i szczegółowością, są nawet dobre. Chociaż widać przy pierwszym zdjęciu jakby rogi zdjęcia były rozmazane, a to dlatego, że telefon wyostrzył sobie na rogu obrazu, a resztę rozmazał. Trochę tak nie logicznie, ale ja się nie wtrącam w sztuczną inteligencję. Przynajmniej cienie przy sztucznym świetle są małe i mało zauważalne.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Honor 10

Zdjęcia w pomieszczeniu - Honor 10

6. Przednia kamerka

Przednia w Honorze 10 już lepiej radzi sobie z balansem bieli niż testowane przeze mnie urządzenia Huawei. Mimo że nie jest najlepiej w średnich warunkach oświetleniowych, to muszę przyznać, że na dworze gdzie jest więcej światła, to jest o wiele lepiej. Przynajmniej w średnich warunkach nie widać ziarna i szumów, to jest na ogromny plus dla urządzenia i producenta. Przyznać można, że tym telefonem uda się zrobić nawet przyzwoite selfie nie tylko do swojego albumu.

Przednia kamerka - Honor 10

7. Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne wykonane Honorem 10 nie są oszałamiające, ale trzeba wiedzieć, że w trybie nocnym mamy mniej szumów i ziarna. Wolałbym oczywiście, aby zdjęcia były o wiele jaśniejsze, ale nie ma tragedii. Ważne jest to, że ze zdjęć da się odczytać wszystkie ważne szczegóły i nie są one bardzo ciemne. Pamiętajcie jednak, że lepiej wykorzystywać tryb nocny w telefonach Honor i Huawei niż wykonywać zdjęcia w nocy na trybie automatycznym. Nie wyjdziecie na tym za dobrze.

Zdjęcia nocne - Honor 10

Zdjęcia nocne - Honor 10

8. Przykładowe wideo

Honor 10 potrafi nagrywać w rozdzielczości 4K, ale niestety zabrakło tutaj stabilizacji obrazu. Szkoda, że Honor nie pokusił się nawet o cyfrową stabilizację obrazu, nagrywany obraz były wtedy o wiele lepszy. Przechodząc do samego nagrania, jest dobrze, chociaż czasami telefon źle ostrzy i wariuje. Kolory są poprawne, chociaż widać, że system podbija kolory i nie wiem, czy to jest dobre, czy jednak nie. Jednym może to przeszkadzać, a innym nie. Wszystko zależy od gustów. Jednak gdybyśmy użyli gimbala, to można byłoby stworzyć naprawdę klimatyczne filmy.

Podsumowując

Honor 10

Honor 10 to stosunkowo tanie urządzenie, które warto mieć na uwadze. W niektórych przypadkach to urządzenie jest super, ale niestety w niektórych, to urządzenie w ogóle się nie sprawdza. Wszystko to wina sztucznej inteligencji i niestety nie obejdziemy tego. Dlatego nie wybrałbym tego urządzenia dla siebie ze względu na podbijanie kolorów i nie tylko. Jednak nie zmienia to mojego zdania, że to urządzenie bardzo dobrze nadaje się dla osób rozpoczynających z mobilna fotografia i potrzebujących pomocy sztucznej inteligencji i chcą mieć masę trybów od Honora.

A jaka jest Twoja opinia?