Fototest – Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Przyszedł ten upragniony moment, w którym to mogę Wam w końcu powiedzieć i zrecenzować jak sprawują się aparaty w Honorze 9 Lite. Wiem o tym, że już Honor 10 się pojawił, nie bójcie się, kiedyś nastąpi jego kolej. Teraz zajmijmy się tytułowym urządzeniem, które w internecie wygląda super i czytając/oglądając recenzje, myślałem, że jednak będzie to spoko urządzenie od Honora za dość śmieszne pieniądze. Jednakże czy cztery aparaty występujące w tym telefonie dały sobie radę w moich testach? Zaraz się przekonacie.

Na samym początku, serdecznie zapraszam na rozpakowanie tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Honor 9 Lite

Honor wyposażył to urządzenie w cztery aparaty. Dwa na tylnej obudowie i dwa na przodzie. Jeżeli chodzi o aparaty na tylnej obudowie, to mają one matryce 13 Mpx i 2 Mpx (do tworzenia efektu bokeh). Niestety producent nie podaje jakie użył przysłony we wszystkich aparatach.

Przednie kamerki mają te same matryce, czyli 13 Mpx i 2 Mpx do tworzenia zdjęć z efektem bokeh.

2. Pochmurna pogoda

Aparat w Honor 9 Lite podczas pochmurnej pogody potrafi wykonać zdjęcie z dobrą szczegółowością. Nawet kolory są poprawne i co ważne to cienie nie są aż takie duże i mocne co idzie oczywiście na plus. Chociaż wielką szkodą jest, że w aplikacji aparatu w telefonach Honor i Huawei nie ma opcji włączenia automatycznego HDR, na pewno wyglądałyby wtedy o wiele lepiej. Tak to jest dobrze i tyle, dużego efektu ŁAŁ nie ma. Dodam jeszcze, że Honor umożliwił nam na wykonywanie zdjęć w trybie profesjonalnym, takie zdjęcia mogą wyglądać jeszcze lepiej.

Pochmurna pogoda - Honor 9 Lite

Pochmurna pogoda - Honor 9 Lite

3. Słoneczna pogoda

Mam małe „ale” co do zdjęć wykonywanych w słoneczną pogodę, po pierwsze biel jest odrobinę przepalona, po drugie cienie wyglądają okropnie. No niestety tak będzie, ponieważ nie mamy automatycznego HDR, a też nie każdy pamięta, aby przełączyć się na ten tryb. Chociaż trzeba przyznać, że jakość i szczegółowość zdjęć stoi na dobrym poziomie, tak samo, jak kolory. Nie są one za ciemne ani za jasne i mnie się to podoba. Gdyby nie te cienie i przepalona biel to byłyby te zdjęcia wręcz idealne, ale no niestety nie ma idealnych rzeczy (jeszcze). Oczywiście wybierając własny punkt ostrości i dopasowując ekspozycję, można polepszyć zdjęcie, ale trzeba pamiętać o tym, że jeżeli będziemy zmniejszać ekspozycję np. na bloku, to cienie będą jeszcze mocniejsze.

Słoneczna pogoda - Honor 9 Lite

Słoneczna pogoda - Honor 9 Lite

4. Zdjęcia makro

Co do zdjęć makro wykonywanych aparatami w tym telefonie, to muszę powiedzieć, że nie są one złe. Oczywiście szczegółowość mogłaby być odrobinę większa, ale nie jest najgorzej. Tak samo jest z jasnością, przecież i tak mamy możliwość regulowania ekspozycji w aplikacji aparatu Honor 9 Lite i zawsze można sobie to zmienić. Co do głębi ostrości to jest ona poprawna i dobra, również efekt powiększania głębi ostrości w tym telefonie nawet dobrze działa.

Zdjęcia makro - Honor 9 Lite

Zdjęcia makro - Honor 9 Lite

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Honor 9 Lite niestety mistrzem zdjęć w pomieszczeniu aż takim nie będzie, ponieważ ostrość przy słabszym oświetleniu nie jest oszałamiająca, a też czasem jest błędna. Dodam także, że nawet przy naturalnym świetle widać, że krawędzie są trochę poszarpane. Widać również, że na zdjęciach znajdują się szumy i ziarno, którego tak szybko nie pokonamy (chyba że w trybie profesjonalnym). Jak dla mnie jest to dosyć spory minus, że urządzenie nie potrafi sobie poradzić ze zdjęciami w pomieszczeniu, oczywiście wiadomo jest, że Honor 9 Lite nie kosztuje fortuny, to i nie oczekujmy od niego wybuchów (dobra może działanie telefonu idzie na plus, ale nie przeczytacie tego u mnie).

Zdjęcia w pomieszczeniu - Honor 9 Lite

Zdjęcia w pomieszczeniu - Honor 9 Lite

6. Przednia kamerka

Niestety muszę Was zmartwić, że główny aparat w Honorze 9 Lite aż taki super nie jest. W średnich warunkach oświetleniowych nie daje sobie rady najlepiej oraz balans bieli (jak w innych urządzeniach Huawei i Honor) cierpi na złą chorobę i nie działa on najlepiej. Dodatkowo jak widać, na zdjęciach mogą znajdować się szumy i ziarno. Nie jest to aż tak dobre, no mnie jest szkoda Honora. Również widać, że w średnich warunkach oświetleniowych zdjęcia mogą być odrobinę rozmazane, więc polecam trzymać rękę bardzo stabilnie. Oczywiście w lepszych warunkach będzie lepiej, a w gorszych jeszcze gorzej. Ja chce Wam pokazać, jak aparat zachowuje się w tych średnich warunkach. No i prawie bym zapomniał, to powiększona głębia ostrości, którą można dodać do naszych portretów działa nawet dobrze.

Przednia kamerka - Honor 9 Lite

7. Zdjęcia nocne

Mimo, że Honor 9 Lite nie jest i nie będzie królem zdjęć nocnych, to trzeba przyznać, że zdjęcia w trybie automatycznym są nawet jasne, ale na pewno lepiej wykonywać takie zdjęcia w trybie profesjonalnym. Tylko dlatego, że mamy mniejsze szumy, mniej ziarna no i oczywiście same zdjęcia są o wiele jaśniejsze. No i takie wykonane zdjęcia w trybie profesjonalnym idealnie nadadzą się na portale społecznościowe. Jest to dobry ruch marki Honor, że udostępnił ten tryb profesjonalny z wszystkimi możliwościami, jakie można znaleźć w innych takich produktach.

Zdjęcia nocne - Honor 9 Lite

Zdjęcia nocne - Honor 9 Lite

8. Przykładowe wideo

Honor 9 Lite potrafi nagrywać w rozdzielczości Full HD, ale niestety w tej rozdzielczości, jak i innej nie znajdziemy stabilizacji obrazu. Jak dla mnie jest to wielka szkoda, ponieważ producent już mógł się pokusić o tę cyfrową stabilizację. Co do nagrywanego obrazu to jest dobrze, chociaż czasami w oczy mogą kłuć flary i dość mocne cienie. Jednakże kolory są poprawne tak samo, jak i jakość samego nagrania. Co również warto zauważyć, to autofokus jako tako daje sobie radę. Gdyby mieć telefon włożony do gimbala, to można by nagrać naprawdę ok filmy i pokazywać je znajomym.

Podsumowując

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite to stosunkowo tanie urządzenie, które ma uderzyć głównie w młodzież. Jednak czy warto zastanawiać się nad tym telefonem, patrząc na jego aparaty? Według mnie tak, chociaż czasami można się załamać, ale może to nauczyć determinacji i również zmusić do nauczenia się trybu profesjonalnego, który jak na to urządzenie jest dosyć bogatym trybem. Z czystym sercem mogę polecić Wam to urządzenie, jeżeli nie lubicie wykonywać dużo selfie. Nie ukrywam, że przednia kamerka zawiodła mnie najbardziej w tym urządzeniu. Jednak początkujący mobilni fotografowie mogą być zadowoleni ze względu na przeróżne tryby, które nam dostarcza producent wraz z aplikacją aparatu.

Zdjęcia wykonane Honorem 9 Lite -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?