Fototest – ZTE Blade V8

ZTE Blade V8

Jakiś czas temu miałem u siebie na testach ZTE Blade V8 Mini i szczerze byłem bardzo zaskoczony, jak radzą sobie aparaty w tamtym telefonie. Oczywiście było to miłe zaskoczenie, że ZTE poprawiło swoje aparaty, ale też nie twierdzę, że we wszystkich urządzeniach były one masakryczne. W takim Axon 7 Mini aparaty potrafiły zaskoczyć na duży plus. Tak samo miałem już kilka urządzeń ZTE z serii Blade u siebie i to nie były dobre wspomnienia, aż nie pojawił się u mnie Blade V8 Mini i teraz Blade V8. Jednak czy aparaty w Blade V8 również tak samo radzą sobie, jak w Blade V8 Mini? Zaraz się przekonacie.

Tak jak przy prawie każdym telefonie od ZTE, urządzenie testowe przyjeżdża w bardzo testowym opakowaniu, więc nie miałem czego pokazywać w rozpakowaniu. Dlatego go nie ma przy tej i innych recenzjach urządzeń od tego producenta.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

ZTE Blade V8

ZTE to urządzenie wyposażyło w trzy aparaty. Dwa na tylnej obudowie z matrycami 13 Mpx i 2 Mpx, szczególnie ten drugi aparat jest po to, aby móc tworzyć, ładną głębię ostrości i muszę przyznać, że nawet ZTE Blade V8 udaje się wykonać taką. Niestety producent nie podaje jakie przesłony użył we wszystkich aparatach.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 13 Mpx i muszę przyznać, że nawet zdjęcia wykonane przednim aparatem są dobre.

2. Pochmurna pogoda

Podczas korzystania i wykonywania zdjęć telefonem ZTE Blade V8 mogę stwierdzić, że ma on czasami problemy z dobraniem odpowiedniego balansu bieli. Jest czasami tak, że aparaty świetnie sobie radzą w takich warunkach oświetleniowych, a jest też tak (jak z resztą widać), że radzą sobie, lekko mówiąc koszmarnie. Niestety tak będzie w trybie automatycznym, dlatego polecam tryb profesjonalny, w którym to sami możemy wybrać balans bieli i zdjęcia wtedy wyjdą takie, jakie byśmy chcieli. Jeżeli chodzi o jakość zdjęć i ich szczegółowość to jest to bardzo dobry poziom jak na ZTE.

Pochmurna pogoda - ZTE Blade V8

Pochmurna pogoda - ZTE Blade V8

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę są dobre, ale mam jeden problem, w którym to biel w słońcu jest strasznie przepalona. Przynajmniej kolory są w większości poprawne, a cienie nie są duże i mocne (chociaż w niektórych miejscach jest inaczej), ponieważ w aplikacji aparatu mamy możliwość uruchomienia automatycznego HDR. Jednak bardziej byłem zadowolony ze zdjęć, kiedy wykonywałem je w taką pogodę aparatami w Blade V8 Mini. Tak samo tam bardziej aparaty sobie radziły w różnych warunkach oświetleniowych niż przy tym modelu. Nie wiem, dlaczego tak jest, przecież oprogramowanie powinno być takie same, a tutaj jednak aparat lubi pobawić się balansem bieli. Mogło być lepiej, ale też nie jest najgorzej.

Słoneczna pogoda - ZTE Blade V8

Słoneczna pogoda - ZTE Blade V8

4. Zdjęcia makro

Odrobinę marudzę na aparaty w Blade V8, no ale jednak porównując je z aparatami w Blade V8 Mini, jest to niebo, a ziemia. Za to zdjęcia makro, które można wykonać aparatami w Blade V8, są świetne. Jakość i szczegółowość jest na bardzo wysokim poziomie, a dzięki automatycznemu HDR udaje się wykonać naprawdę bardzo ciekawe zdjęcia. Nawet ten tryb powiększania głębi ostrości potrafi dobrze oddzielić główny obiekt od tła. Mogę powiedzieć tyle, że gdyby ZTE wzięło się w garść i dali duże poprawki aplikacji aparatu (a w szczególności z balansem bieli), to aparaty w tym urządzeniu mogłyby konkurować z wieloma producentami, ale niestety tak nie jest.

Zdjęcia makro - ZTE Blade V8

Zdjęcia makro - ZTE Blade V8

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Narzekanie ciąg dalszy. Myślałem, że aparaty w tym telefonie świetnie sobie poradzą w pomieszczeniach i nie będę musiał się rozpisywać, co jest źle itd. Jest jednak inaczej, a w szczególności w sztucznym oświetleniu. Jest to masakra, nawet w naturalnym świetle widać odrobinę szumów, a o poszarpanych krawędziach już nie wspomnę. Chociaż jedno można zaliczyć na plus, a są to kolory. Resztę można zaliczyć na wielki minus, nawet i na czas wykonywania zdjęcia. Myślimy, że zdjęcie jest zrobione, a tu jednak nie i całe zdjęcie nadaje się do kosza. Mnie jest wielka szkoda tego producenta i mam nadzieję, że nowe produkty z serii V9 będą jeszcze lepsze od Blade V8 Mini. Nie mogę napisać, że od Blade V8, ponieważ to jednak aparaty w Blade V8 Mini lepiej sobie radzą.

Zdjęcia w pomieszczeniu - ZTE Blade V8

Zdjęcia w pomieszczeniu - ZTE Blade V8

6. Przednia kamerka

Co do przedniej kamerki to można powiedzieć tyle, że jest ona przeciętna. Nie robi jakiś nadzwyczajnych zdjęć, ale też nie robi ich wystrzałowych. Oczywiście w lepszym oświetleniu będzie odrobinę lepiej, ale warto zobaczyć, jak przednia kamerka radzi sobie w średnich warunkach. No a radzi sobie tak jak widzicie. Odrobinę kwiatka jest ostra, reszta rozmazana, szumy widać, krawędzie poszarpane. No niestety Blade V8 mistrzem super selfie nie zostanie, a szkoda.

Przednia kamerka - ZTE Blade V8

7. Zdjęcia nocne

ZTE Blade V8 w trybie automatycznym wielkim mistrzem zdjęć nocnych nie jest i nie będzie. Przynajmniej tryb nocny radzi sobie o wiele lepiej, gdyby nie to, że niby mamy wyostrzony obraz, a jednak później na komputerze wygląda to inaczej. Oczywiście to zależy czy dajemy aplikacji samowolkę i niech sam ostrzy lub, czy my każemy aparatowi wyostrzyć na danym obiekcie. Warto jednak pamiętać i wiedzieć, że w trybie automatycznym wykonamy odrobinę jasne zdjęcie, ale niestety będzie miała mnóstwo szumów i ziarna, za to w trybie nocnym już te zdjęcia są bardzo jasne, a szumy już tak nie występują.

Zdjęcia nocne - ZTE Blade V8

Zdjęcia nocne - ZTE Blade V8

8. Przykładowe wideo

ZTE Blade V8 potrafi nagrywać w rozdzielczości Full HD wraz ze stabilizacją obrazu. Oczywiście nie jest to stabilizacja optyczna, a cyfrowa, która nawet dobrze sobie radzi. Chociaż widziałem już lepsze, a tutaj widać też jak obraz odrobinę pływa. Co do obrazu to jest on dobry, ale jest również ten sam problem, co przy fotografowaniu, balans bieli, bardzo mocno świruje i nie jest to najlepsze. Co ważne to autofokus działa nadzwyczaj dobrze, co jest ogromnym plusem.

Podsumowując

ZTE Blade V8

ZTE Blade V8 to stosunkowo tanie urządzenie patrząc na jego możliwości, ale czy patrząc na aparaty, to jest dobrze? Pod pewnym względem tak, ale niestety, gdyby oprogramowanie aparatu byłoby lepiej skonstruowane, to mogłoby być jeszcze lepiej. Niestety jest tak, jak jest i trzeba to uszanować. Zawsze można liczyć na jakieś aktualizacje, ale wątpię, aby się pojawiły. Dobre jest to, że jednak urządzenie jest tanie i to się szanuje. Z jednej strony mógłbym go polecić innym, ale w razie czego to przypominam, że więcej wyciągniecie z tych aparatów w trybie profesjonalnym.

Zdjęcia wykonane ZTE Blade V8 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?