Fototest – HTC Desire 12

HTC Desire 12

Jakiś czas temu w moje ręce trafił HTC Desire 12, który niestety do zastosowań fotograficznych nie jest, nie wiem jak Desire 12+ — niestety nie jestem w stanie sprawdzić aparatów w tym urządzeniu. Niebawem powinien się u mnie pojawić HTC Desire 12s i mam ogromną nadzieję, że w tym urządzeniu aparat będzie przynajmniej dobry, bo w Desire 12 jest, jaki jest. Zaraz się wszystkiego przekonacie.

Zanim przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

HTC Desire 12

HTC to urządzenie wyposażyło w dwa aparaty. Główny aparat na tylnej obudowie posiada matrycę 13 Mpx z przesłoną f/2.2.

Przedni aparat posiada matrycę 5 Mpx z przesłoną f/2.4.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia w słoneczną pogodę wychodzą dobrze, nawet powiedzieć można, że bardzo dobrze. Szczegółowość i jakość zdjęć jest na dosyć wysokim poziomie jak na takie urządzenie. Co do kolorów to powiedzieć muszę, że są one dobre i nawet ładnie nasycone. Co jest ważne, to jest tutaj bardzo ładna dynamika i to może się niektórym spodobać. Oczywiście mamy funkcje HDR, która niestety nie jest automatyczna i również spowalnia odrobinę wykonywanie zdjęć, jednak jest czasami warta uruchomienia.

Pochmurna pogoda - HTC Desire 12

Pochmurna pogoda - HTC Desire 12

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody wychodzą dobrze, jednak w tych warunkach oświetleniowych trzeba uważać na mocne słońce, ponieważ może zepsuć całe zdjęcie. Mimo iż jakość i szczegółowość zdjęć jest bardzo dobra i nawet same kolory są poprawnie odwzorowane, to niestety biel jest mocno przepalona. Nawet HDR sobie z tym nie radzi, więc można zaliczyć to jako wadę. Też o cieniach wspomnieć muszę, że sam tryb automatyczny i HDR nie radzi sobie w większości sytuacji z wyciąganiem cieni i są one momentami bardzo duże.

Słoneczna pogoda - HTC Desire 12

Słoneczna pogoda - HTC Desire 12

4. Zdjęcia makro

Jeżeli chodzi o zdjęcia makro, to powiedzieć muszę, że są dobre, a nawet bardzo dobre w odpowiednich warunkach oświetleniowych. Jeżeli trochę zabraknie światła, nawet odrobinkę, to zdjęcia mogą wychodzić bardzo rozmazane lub nie wszystko będzie wyostrzone, tak jakbyśmy tego chcieli. W lepszych warunkach oświetleniowych jest tak, jak powinno być, a sama głębia ostrości jest ładna i dobrze oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Kolory również są poprawnie odzwierciedlone (w lepszych warunkach) i na to nie można narzekać.

Zdjęcia makro - HTC Desire 12

Zdjęcia makro - HTC Desire 12

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

W sprawie zdjęć w pomieszczeniu to tutaj niestety żadnych pochwał powiedzieć nie mogę, tylko z tego względu, że to właśnie te warunki oświetleniowe pokazały jak bardzo, to urządzenie ma problem z autofocusem. Na nieszczęście HTC musiało się to przytrafić w tym modelu, chociaż mam ogromną nadzieję, że to tylko był problem w moim egzemplarzu. Dodatkowo wspomnieć muszę, że gdyby nie sama ostrość to zdjęcia w obu warunkach oświetleniowych byłyby dobre i aż tak narzekać na nie można by było. Wspomnieć jeszcze muszę o tym, że w tym modelu napotkać się możemy na poszarpane i rozmazane krawędzie zdjęć.

Zdjęcia w pomieszczeniu - HTC Desire 12

Zdjęcia w pomieszczeniu - HTC Desire 12

6. Przednia kamerka

W sprawie przedniej kamerki to powiedzieć muszę, że aż tak źle nie jest. Gdyby nie patrzeć na samą szczegółowość zdjęć, to tak naprawdę w średnich warunkach oświetleniowych są one w miarę jasne i to się liczy. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych jest lepiej, ale nie jest to oczywiście poziom innych droższych urządzeń. Cały czas w głowie trzeba mieć świadomość, ile to urządzenie kosztuje, bo jednak nie jest to dużo. Dodatkowo powiedzieć trzeba o balansie bieli, które w tym urządzeniu, a w szczególności w przednim aparacie działa bardzo dobrze i za to producent powinien otrzymać duże brawa.

Przednia kamerka - HTC Desire 12

7. Zdjęcia nocne

Tym urządzeniem najjaśniejszych zdjęć nie zrobimy, ale przyznać trzeba, że w trybie automatycznym zdjęcia są odrobinę ciemniejsze, a w trybie HDR są trochę jaśniejsze. Jednak w obu sytuacjach da się zobaczyć, co jest na zdjęciach, więc na to narzekać nie można, ponieważ jest wiele urządzeń w podobnej cenie, co zrobiłby takie zdjęcia jako jedna czarna plama. Warto się cieszyć z tego, co mamy i można to w jakiś tam sposób wykorzystać. Szkoda, że producent nie pokusił się o tryb profesjonalny dla tego urządzenia, bo jakby był, to można byłoby nim zdziałać jeszcze więcej.

Zdjęcia nocne - HTC Desire 12

Zdjęcia nocne - HTC Desire 12

8. Przykładowe wideo

HTC Desire 12 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości Full HD, niestety w tej rozdzielczości producent nie daje nam żadnej opcji stabilizacji obrazu, co bardzo boli. Co do samego nagrania to powiedzieć muszę, że jakość i szczegółowość nie jest najgorsza. Przeszkadzać tutaj tylko może autofocus, który czasami szaleje i przepalona część kadru, bo urządzenie nie radzi sobie z rozpiętością tonalną. Tutaj nawet by gimbal nie pomógł, tylko z tego względu, że cały czas autofocus próbuje złapać na czymś ostrość.

Podsumowując

HTC Desire 12

HTC Desire 12 to nie drogie urządzenie, jednak do zastosowań fotograficznych zbytnio się nie nadaje. Owszem jest to dosyć fajne urządzenie, jednak aparat w tym HTC ma za dużo wad i nie mogę tego aż tak polecić, nawet mimo iż jestem #TeamHTC. Szkoda mi jest tego urządzenia, bo jest to fajny sprzęt i mniej wymagający użytkownicy powinni być z niego zadowoleni, nawet, może i z aparatu jak robią okazyjnie zdjęcia tylko do swoich zastosowań. Ja niestety polecić nie mogę tego urządzenia i mam nadzieję, że HTC Desire 12s zmieni moje zdanie co do serii Desire.

Zdjęcia wykonane HTC Desire 12 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?