Fototest – Nokia 7.1

Nokia 7.1

Ostatnio na blogu mogliście przeczytać recenzję aparatów w telefonie Nokia 8 Sirocco. Teraz nadszedł czas, abym pokazał Wam, co potrafią aparaty w Nokii 7.1 w różnych warunkach oświetleniowych. Za jakiś czas pojawi się również recenzja aparatów w Nokii 7 Plus, jednak na nią jeszcze będziecie musieli poczekać, ponieważ po drodze pojawią się inne ciekawe urządzenia. Zanim przejdziemy jeszcze do omawiania zdjęć w poszczególnym oświetleniu, to chciałbym Was poinformować, że od dzisiaj (stare wpisy będą systematycznie aktualizowane) pod każdą recenzją będziecie mogli przejść do folderu, gdzie to będzie więcej zdjęć wykonanych danym urządzeniem.

Zanim jednak przejdziecie dalej, serdecznie zapraszam Was do obejrzenia rozpakowania tego urządzenia.

  1. Specyfikacja
  2. Pochmurna pogoda (zależy od pogody)
  3. Słoneczna pogoda (zależy od pogody)
  4. Zdjęcia makro
  5. Zdjęcia w pomieszczeniu
  6. Przednia kamerka
  7. Zdjęcia nocne
  8. Przykładowe wideo

1. Specyfikacja

Nokia 7.1

Nokia to urządzenie wyposażyła w trzy aparaty, dwa z nich znajdują się na tylnej obudowie. Główny aparat posiada matrycę 12 Mpx z przesłoną f/1.8, a aparat do efektu bokeh (czyli do wykrywania głębi) posiada matrycę 5 Mpx z przesłoną f/2.4.

Przednia kamerka to aparat z matrycą 8 Mpx i przesłoną f/2.0.

2. Pochmurna pogoda

Zdjęcia podczas pochmurnej pogody są dobre i są wykonywane w miarę szybko. Co ważne to producent dodał nam do tego urządzenia automatyczne HDR, dzięki czemu w większości sytuacjach zdjęcia są odrobinę jaśniejsze, a cienie nie są zbyt duże i rażące w oczy. Oczywiście szczegółowość i jakość zdjęć stoi na bardzo dobrym poziomie, a jeżeli chodzi o kolory, to powiedzieć muszę, że jest dobrze, chociaż znowu się przytrafiło tak jak w starszych urządzeniach od tego producenta, że kolory nie były poprawnie odzwierciedlone, przez błędy balans bieli. Jeżeli od razu na podglądzie zauważymy, że jest coś nie tak, to możemy to poprawić od razu, a jeżeli zauważymy to później to niestety uratować nas tylko może edytor zdjęć.

Pochmurna pogoda - Nokia 7.1

Pochmurna pogoda - Nokia 7.1

3. Słoneczna pogoda

Zdjęcia podczas słonecznej pogody są również bardzo dobre. Sama szczegółowość i jakość zdjęć jest na dość wysokim poziomie, a cienie dzięki automatycznemu HDR nie są za duże i są ładnie wyciągnięte. Nawet o kolorach powiedzieć mogę, że są ładnie nasycone i mogą one cieszyć oko, oczywiście, jeżeli nie przydarzy nam się sytuacja z błędnym balansem bieli. Mam ogromną nadzieję, że Nokia w końcu się weźmie w garść i to poprawi, bo z tego, co zauważyłem podczas moich testów, to nie we wszystkich urządzeniach zdarza się taka sytuacja.

Słoneczna pogoda - Nokia 7.1

Słoneczna pogoda - Nokia 7.1

4. Zdjęcia makro

Zdjęcia makro wykonane tym telefonem mogą się podobać ze względu na głębie ostrości, jednak nie każdemu może przypaść to do gustu, że HDR aż tak nie rozświetla pierwszej scenerii zdjęcia, a i również przy gorszych warunkach oświetleniowych, balans bieli wariuje oraz mogą pojawić się niechciane szumy. Oczywiście w trybie Pro możemy pozbyć się większości problemów, jednak czy wszyscy potrafią się tym trybem obsługiwać, a szczególnie parametrami? Nie sądzę. Co jednak jest tutaj najważniejsze, to że szczegółowość i jakość jest naprawdę bardzo dobra, a już wspomniana głębia ostrości ładnie oddziela tło od głównego obiektu zdjęcia. Producent również wyposażył ten telefon w tryb live bokeh i powiedzieć mogę, że działa on w miarę przyzwoicie.

Zdjęcia makro - Nokia 7.1

Zdjęcia makro - Nokia 7.1

5. Zdjęcia w pomieszczeniu

Zdjęcia w pomieszczeniu wykonane aparatem w Nokii 7.1 w obu oświetleniach są nadzwyczaj dobre, chociaż w sztucznym oświetleniu zdjęcia są odrobinę ciemniejsze, ale na szczęście można to naprawić w trybie Pro. Jednak co ważne, to przy obu sytuacjach szczegółowość i jakość jest na dosyć wysokim poziomie, a sam autofocus nie sprawia żadnego problemu. Wspomnieć jeszcze muszę o poszarpanych krawędziach, o których przy tym urządzeniu wspomnieć nie można i jest to bardzo ważna informacja godna pochwały, szczególnie w tej cenie.

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 7.1

Zdjęcia w pomieszczeniu - Nokia 7.1

6. Przednia kamerka

W sprawie przedniej kamerki to powiedzieć muszę, że aż tak źle w średnich warunkach oświetleniowych nie jest, dodatkowo można powiedzieć, że kolory są nawet dobrze nasycone, a sama szczegółowość jest poprawna. Oczywiście w lepszych warunkach oświetleniowych nasze zdjęcie będzie wyglądać o wiele lepiej, jednak warto mieć na uwadze, że przedni aparat w Nokii 7.1 daje sobie radę. Powiedzieć jeszcze trzeba o tym, że balans bieli działa w tym aparacie w miarę sprawnie i można to zaliczyć jako plus.

Przednia kamerka - Nokia 7.1

7. Zdjęcia nocne

Jeżeli chodzi o zdjęcia nocne, to przyznać trzeba, że mimo swojej ceny to Nokią 7.1 uda się zrobić w miarę jasne zdjęcia. Oczywiście w trybie profesjonalnym pozbędziemy się wszelakich szumów i ziarna, co można uznać za ogromną zaletę, ale powiedzieć też trzeba, że w trybie automatyczny uda się zrobić w miarę jasne zdjęcia. Dla osób mało wymagających to będzie idealnie, a nawet można powiedzieć, że spróbują coś podziałać z trybem Pro, ponieważ producent nie okroił go, tak jak zdarza się to w innych urządzeniach od innych marek.

Zdjęcia nocne - Nokia 7.1

Zdjęcia nocne - Nokia 7.1

8. Przykładowe wideo

Nokia 7.1 ma możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Niestety Nokia nie wyposażyło to urządzenie w żadną możliwą stabilizację (w aplikacji aparatu nie ma żadnej opcji do włączenia/wyłączenia stabilizacji), przez co obraz nie jest zbytnio do oglądania — szczególnie w najwyższej możliwej rozdzielczości. Najwyżej uratować nas może specjalnie dokupiony gimbal. W sprawie samego wideo powiedzieć muszę, że sama jakość i szczegółowość jest bardzo dobra i co również można zauważyć, to przy rozdzielczości Full HD obraz jest tak jakby odrobinę stabilizowany, co prawda nie posiadamy żadnej opcji włączenia i wyłączenia stabilizacji, to jednak polecam zdecydowanie nagrywać tym urządzeniem w rozdzielczości Full HD. Jeżeli chodzi o autofocus, to powiedzieć muszę, że radzi sobie całkiem nieźle i narzekać na niego nie można.

Podsumowując

Nokia 7.1

Nokia 7.1 to nie drogie urządzenie, jednak czy warto zastanawiać się nad jego zakupem? Tak naprawdę, to można powiedzieć, że tak, jednak patrząc na niektóre wady, to niektórym mogą zrzednąć miny. Powiedzieć jednak trzeba, że w większości sytuacjach jest dobrze, a jak będzie na odwrót i nie będzie dało się naprawić, to zawsze pozostaje dosyć dobry tryb Pro. Dzięki temu będzie można nauczyć się na błędach parametrów i wyciskać z aparatu znacznie więcej niż daje nam producent i tryb automatyczny. Ja polecam to urządzenie mimo jego wad i też mam nadzieję, że producent w jakimś czasie lub w następnej wersji naprawi to wszystko.

Zdjęcia wykonane Nokią 7.1 -> ZDJĘCIA

A jaka jest Twoja opinia?